A fotográfusok legújabb generációjának képei a Sony World Photography Awardson
23 • 02 • 15Gyöngyösi Eszter
A World Photography Organisation kihirdette a Sony World Photography Awards 2023 diák- és ifjúsági versenyének shortlistes fotográfusait. Az immár tizenhatodik alkalommal megrendezett pályázatra idén minden eddiginél több nevezés érkezett, a verseny célja pedig, hogy bemutatkozási lehetőséget biztosítson a fotográfusok legújabb generációjának, illetve támogassa őket karrierjük következő lépéseiben.
A Diákverseny fődíjáért versenyzők listáján tíz vezető nemzetközi felsőoktatási intézmény hallgatóinak munkái szerepelnek. Az összesített győztes egyetem 30.000 euró értékű Sony digitális képalkotó felszerelést kap. A diákok az In Changing World (Változó világban) című feladatra küldtek be 5-10 képből álló sorozatokat. A projektek fókuszában a fejlődés és haladás pozitív fejleményei álltak.
A helyi közösségek gyors változáshoz való alkalmazkodásának témája több sorozatban is visszatér, ilyen többek között Long Jing (Kína, Yunnan Arts Egyetem) Keep the Yunnan Opera című projektje. Jing a hagyományos kínai opera egyik fontos ágát örökítette meg, amely a mai, gyorsan fejlődő társadalomban hanyatlóban van, és fokozatosan feledésbe merül.
Petra Bašnáková (Tomas Bata Egyetem, Csehország) Born of Sand and Sun sorozata a beduin közösség sivataghoz fűződő viszonyát vizsgálja: napjainkban az eredeti lakhelyükön élő beduinok száma egyre csökken, a sorozat pedig vizuális metaforája a sivatagi nép lassankénti elfogyásának.
Ezeken kívül ide sorolhatjuk még Arianna Todisco (Olaszország, CFP Bauer) Ephemeral Freedom alkotását is, amely a Caminanti-t, egy nomád szicíliai etnikai kisebbséget mutat be.
Családi örökség témájában született Lidan Xu (Kína, Tama Art Egyetem, Japán) It's a Girl Again című munkája, amely a kínai társadalomban mélyen gyökerező berögződést vizsgálja, mely szerint a fiúgyermek értékesebb, mint a lány; de említhetjük Nelly Farmiloe (Új-Zéland, Photography Studies College, Ausztrália) ZK1AA alkotását is, ahol nagyszülei életének utolsó megmaradt töredékeit állítja össze.
Bobby Cheung (Kína, New York University Tisch School of the Arts, USA) Encyclopedia of Technology és Maria Camila Ramirez Castañeda (Kolumbia, Universidad de Antioquia) Resignify című sorozatai a technológiai fejlődést vizsgálják, és arra ösztönöznek, nézzük meg, hogyan hatottak ezek az innovációk életünk minden területére.
A Mirage Kaiyu Dong (Kína, School of Visual Arts) munkája, amelyben a fotográfus saját napi rutinját vizsgálja az elmúlt két év globális világjárványának fényében: az emberek otthonaikba zárkóztak és az ismétlődés a szokásosnál is nyilvánvalóbbá vált. Projektjében azokat a véletleneket keresi, melyek megtörik a hétköznapi életünk ismétlődő mintáit. Amy Gajjar (Dél-Afrika, Red & Yellow Creative School of Business) Look Up to the Sky sorozata arra invitál minket, hogy észrevegyük a hétköznapokban rejlő szépséget; Mary Ashokeji (Egyesült Királyság, Ravensbourne Egyetem London) pedig egy istentisztelet meghittségét és bensőségességét örökíti meg: Ashokeji képei a fizikai kifejezésre összpontosítanak, melyet a saját, helyi gyülekezetében készített.
Az Ifjúsági pályázatra a 19 év alatti fotográfusok alkotásait várták, a résztvevők pedig legfeljebb három képpel pályázhattak Your Everyday (A mindennapjaid) témakörben. A végső győztest áprilisban fogják bejelenteni, aki a Sony jóvoltából számos digitális képalkotó berendezéssel fog gazdagodni.
A pályázat szűkített listájára 7 – a korhatárban megjelölt feltételnek megfelelő – ifjú fotográfus került fel.
A képek közül többen a gyerekkor múló pillanatait örökítik meg, mint például Liberty McAuley (Egyesült Királyság, 15 éves) fotója, amelyen két – egy szökőkútban önfeledten fogócskázó – gyermeket ábrázol. Edmond Leong (Malajzia, 19 éves) a gyerekek változó arckifejezéseit rögzítette egy tömegjelenetet bemutató képén. Natálie Navrátilová (Csehország, 18 éves) a műanyag halak között úszkáló gyerekeket ábrázoló képe kicsit már a jövő generációjának hátrahagyott világáról is elmélkedik.
Mások, mint például Hai Wang (Kína, 16 éves), a környezetükből merítettek ihletet. Ő egy iskolai megnyitó ünnepségén fényképezte le a tökéletesen egymás mellett álló és elhagyott székek sorait, kiemelve a legutóbbi világjárvány hatását az addig megszokott társadalmi összejövetelekre. Eason Zhang (Kína, 14 éves) kiváló ütemérzékkel megörökített pillanatképe egy autóablakból kileső kutyát ábrázol, pontosan szemben gazdája visszapillantóból rátekintő tükörképével. Katarzyny Akermana (Lengyelország, 19 éves) az állatvilág vad szépségét mutatja be a lenyugvó nap fényében rögzített drámai képén, melyen egy ló és lovasa látható. Emily Cho (Koreai Köztársaság, 16 éves) önarcképén keresztül az önazonosságról elmélkedik, melyen megmutatja, hogy a tanulmányai okozta stressz hogyan nyomta rá bélyegét az identitására.
A shortlistes munkák közül kiválasztott nyerteseket 2023. április 13-án jelentik majd be, és a Sony World Photography Awards 2023 kiállítás részeként lesznek láthatóak a londoni Somerset House-ban.
A Diák kategória shortlistes alkotásait Eliza Williams, a Creative Review szerkesztője, az Ifjúsági versenyét pedig Eric Schlosser, a grúziai Tbilisi Art Fair művészeti igazgatója bírálta el.