This is Britain – radikális változások képei az 1970-es, 1980-as évek brit fotográfiájában
23 • 04 • 17Kéri Gáspár
A washingtoni National Gallery of Art fotógyűjteménye negyvenöt új szerzeményét mutatja be a This is Britain: Photographs from the 1970s and 1980s című, június 11-éig látható kiállítás az amerikai fővárosban.
A brit identitás 1970-es, 1980-as évekbeli változásának máig legismertebb megnyilvánulásai a zenében mutatkoztak meg. A kiüresedett beatzenére és a szárazjéggel felturbózott glam rockra először a punk, majd a new vawe adott határozott választ, nem kevés társadalmi szerepvállalást is magára öltve. A brit dokumentarista fotográfiában – de más műfajokban is – hasonló forradalmi változások zajlottak le ebben az időben, egyenes következményeként azoknak a társadalmi, gazdasági és politikai átalakulásoknak, amelyek a szigetországot jellemezték ekkoriban. A brit ipar fokozatos leépítése és részben a fejlődő világba költöztetése, az észak-ír konfliktus, az egykori gyarmatokról bevándorlók tömegei – mely mára a multikulturalizmus felé billentette a brit társadalmat –, valamint a Thatcher-adminisztráció neoliberális intézkedései jellemezték a nyugtalanság éveit.
A dokumentarista fotográfiában szinte provokációval felérő módon jelent meg a színes nyersanyag használata, ami addig az alkalmazott műfajokban, legfőképp a reklámokban volt használatos. Az Henri Cartier-Bresson-i elvekkel szemben a rontás esztétikája, a dekompozíció, vagy az életlenség képi kifejezőereje mellett a fotókon az önreflektív szándékok, az irónia és a primer látvány mögötti tartalmak is egyre határozottabban jutottak érvényre, nem egy esetben a konceptualizmus felé terelve a dokumentarista fotográfiát.
A washingtoni National Gallery of Art fotógyűjteményének negyvenöt új szerzeménye a korszakot karakteresen ábrázoló, egymástól jelentősen eltérő hátterű brit fotográfusok, többek közt Vanley Burke, Pogus Caesar, Anna Fox, Paul Graham, Sunil Gupta, Tony Ray-Jones, Chris Killip, Sirkka-Liisa Konttinen és Martin Parr fotóin keresztül mutatja be a radikális brit változások éveit. A tárlat utolsó termében vetítik a ghánai származású brit képzőművész és filmrendező John Akomfrah 1986-os dokumentumfilmjét, a Handsworth Songs-ot, mely az egy évvel korábbi londoni és birminghami zavargások nyomán készült; reggae-t, posztpunkot és ipari zajokat felhasználó emblematikus zenéje máig karakteresen idézi saját korát.
A This is Britain kiállítás a dokumentarista alkotói módszerek iskolateremtő sokszínűségén keresztül tárja fel egy korszak sajátos világát, melyben azóta eltűnt vagy gyökeresen átalakult életformák és társadalmi jelenségek ugyanúgy megjelennek, mint a modernizáció nyomán születőben lévő új tendenciák.
This Is Britain: Photographs from the 1970s and 1980s
National Gallery of Art, Washington
2023. január 29. – június 11.