A mesterséges intelligencia képe nyerte meg a Sony World Photography Awards egyik kategóriájának fődíját
23 • 04 • 21Szabó Benedek
A World Photography Organisation bejelentette díjazottjainak listáját, akik a Sony World Photography Awards 2023 versenyén a zsűri szerint a legjobbnak bizonyultak. A díjazott képek készítői pénzjutalomban részesültek, és lehetőséget kaptak arra, hogy alkotásaikat széles körben bemutassák. Az idei évben a verseny egyik kiemelt díját egy olyan képnek ítélték oda, amelyet nem fotográfiai technikával, hanem egy mesterséges intelligencia segítségével készítettek.
A Sony World Photography Awards idei kiállítása április 14-től május 1-ig tekinthető meg a londoni Somerset House-ban, ahol több mint 200 alkotást mutatnak be a kategóriagyőztes és a shortlistre került alkotóktól. A professzionális kategória győzteseit egy szakértőkből álló zsűri választotta ki, a kiemelt alkotók számos témát dolgoztak fel, a háború és a megbékélés történeteitől kezdve az oktatáson keresztül a női önállóságig. Az indulók tíz műfaji kategóriában nevezhették képeiket, de életkor és téma szerinti díjakat is kiosztottak.
Az Építészet és Design kategória győztes sorozatát a kínai származású Fan Li készítette. A Cement Factory című sorozat fekete-fehér képei a statikusság és a helyszínek monumentalitását hangsúlyozzák ki. Hasonló érzéseket kelt a Tájkép kategória győztes felvétele, amelyet a lengyel Kacper Kowalski készített. Az Event Horizon című sorozat fényképezésekor a művész több mint száz órát töltött egy kisrepülőn, hogy madártávlatból örökítse meg a térség befagyott tavait.
A mostani versenyen az Év Fotográfusa címet Edgar Martins, portugál művész nyerte el a Mi háborúnk című sorozatával, amellyel barátja előtt tiszteleg, aki a líbiai polgárháborúban vesztette életét.
Figyelemre méltó a kínai Hai Wang alkotása is, akit az Év Ifjúsági Fotográfusának választottak. A tizenhét éves művész felvétele a Covid-járvány miatt elmaradt iskolai ünnepségről tudósít, kompozíciója az üresség és szürrealizmus érzéseit kelti, amit tovább erősít a redukált színhasználat.
Széles körű vitát váltott ki, hogy az idei versenyen egy mesterséges intelligencia által generált kép is nyert. A képet Boris Eldagsen, egy berlini fotográfus készítette el egy nyílt mesterséges intelligencia-program segítségével.
A művész elmondta, hogy a munkáit nem fényképeknek nevezi, hanem képeknek, mivel ezek nem fotográfiai technikával készült alkotások. Azt is kiemelte, hogy ezt a megkülönböztetést fontosnak tartja kihangsúlyozni, és azt szeretné elérni, hogy különdíjat hozzanak létre a mesterséges intelligenciával készített képeknek. Eldagsen ugyanakkor visszautasította a díjat. A művész a verseny szervezőinek írt nyílt levelében kifejtette, hogy az egész csak egy kísérlet volt arra, hogy felgyorsítsa a témával kapcsolatos párbeszédet, és felhívja a figyelmet arra, hogy a mesterséges intelligencia már jelen van a művészeti világban, ám ezt még a szakavatott szem sem biztos, hogy észreveszi.
Az AI által generált képek témában hamarosan egy bővebb cikkel jelentkezünk.
Az SWPA 2023 fotópályázat további kategóriának nyertes képei ezen a linken tekinthetők meg.