Tévhiteinkkel szembesít Zanele Muholi retrospektív kiállítása a MEP-ben
23 • 05 • 17A Fehér Vera
Februárban nyílt a párizsi MEP falai között az első olyan franciaországi retrospektív kiállítás, melyet Zanele Muholi, a nemzetközileg elismert dél-afrikai fotográfus és aktivista tiszteletére rendeztek. Munkássága a fekete LMBTQIA+ (leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer, interszexuális, aszexuális+) közösséget ábrázolja. A nagyszabású esemény több mint 200 fotót és videót, valamint számos archív anyagot vonultat fel, így Muholi eddigi pályafutásának teljes spektrumát felöleli.
A Galleries című, május 25-ig megtekinthető tárlatnak helyet adó MEP gyűjteménye a nemzetközi fotográfia történetét öleli fel az 1950-es évektől napjainkig. 24.000 fotográfiai alkotás, 110 videó, 800 dokumentum- és kísérleti film, valamint 36.000 könyv és folyóirat együttesen a fotográfiai médiumhoz való művészi hozzáállás mondhatni teljes skáláját tükrözi.
Az önmagát „vizuális aktivistaként" meghatározó Zanele Muholi a kamerát az igazságtalansággal való szembenézésre használja. Az 1990-es években Dél-Afrika jelentős társadalmi és politikai változáson ment keresztül. A demokrácia 1994-ben jött létre az apartheid eltörlésével, majd 1996-ban új alkotmány született, mely a világon elsőként tiltotta meg a szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetést. E fejlődés ellenére a fekete LMBTQIA+ közösség a mai napig erőszak és előítélet célpontja.
Muholi is mélyen érintett ebben a közösségben, és fotográfiai munkássága elválaszthatatlan az életétől és aktivizmusától. A művész egyéni és kollektív történeteket egyaránt mesélve próbálja láthatóvá tenni közösségét, kerülve a hagyományos sztereotípiákat és reprezentációkat.
Kollaboratív folyamat, mely során Muholi munkái létrejönnek. Az általa fotózott emberekre a munka aktív „résztvevőiként" hivatkozik, öltözéküket, testtartásukat közösen dolgozzák ki. Időnként a művész a fényképezőgépet saját maga felé is fordítja, így kérdőjelezve meg a történelem fekete nőkről alkotott képét. A fotók a nézőket szembesítik saját tévhiteikkel, s együttesen egy új, pozitív világképet hoznak létre az alulreprezentált vagy félreértelmezett közösségekről, elősegítve a kölcsönös megértést és tiszteletet.
Zanele Muholi 1972-ben született a dél-afrikai Durban város területén lévő Umlazi városrészben, Durban és Fokváros között él. A művész társalapítója a Forum for the Empowerment of Womennek és alapítója az Inkanyisónak, a queer és vizuális média fórumának, emellett tiszteletbeli professzora a németországi University of the Arts Bremának.
Munkái világszerte számos egyéni kiállításon szerepeltek, többek között Johannesburgban, New Yorkban, Amszterdamban, Londonban és Buenos Aires-ben. Muholi elnyerte a Lucie Humanitarian Awardot (2019), a Kraszna-Krausz Foundation fotográfiai könyvdíját, az Amref Health Africa Rees Visionary Awardot (2019), a Royal Photographic Society ösztöndíját (2018), a francia Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres-t (2017); és a Mbokodo Awardot (2017).
Zanele Muholi: Galleries
Maison Européenne de la Photographie
2023. február 1. – május 25.