A vizuális művészetek úttörője – Válogatás VALIE EXPORT kiállításának képeiből
23 • 05 • 22Szabó Benedek
VALIE EXPORT – Die Fotografien címmel nyílt meg februárban az első olyan kiállítás, amely Valie Export fotóművész életművét állítja a középpontba. A művész provokatív performanszai, illetve kísérleti installációi számos vitát váltottak ki, a mostani kiállítás azt vizsgálja, hogy Export hogyan alkalmazza a fotográfiát az ábrázolási folyamatok kritikájaként.
Valie Export 1940-ben született Ausztriában, jelenleg Bécsben él és dolgozik. Export a performansz művészet és a konceptuális művészet egyik úttörője volt, 1967-ben radikális gesztusként elhagyta apja és volt férje nevét, és felvette a Valie Export nevet. Műveit világszerte számos egyéni és csoportos kiállításon mutatták már be, miközben több nemzetközi intézményben is tanított. 1995 és 2005 között a kölni Médiaművészeti Akadémia performansz és multimédia professzora volt.
Export sokrétű munkássága minden leegyszerűsítő kategorizálásnak vagy meghatározásnak ellenáll. Nála a film, a videóművészet, a rajz és a body art határterületén a fényképek új perspektívát kínálnak. A performansz művészet és a videóművészet úttörőjeként Export következetesen átlépte a műfajokat elválasztó határokat, ugyanakkor a fotográfia folyamatosan kulcsszerepet játszott művészi működésében. Legyen szó akár az utcai performanszairól vagy a multimédiás installációról, Export pályafutásának indulásától kezdve úgy gondolta, hogy előadásainak vizuális rögzítése lényeges feladat.
Már 1968-ban a két legismertebb performanszát, a TAPP und TASTKINO-t és az Aus der Mappe der Hundigkeit című előadását fényképészek és filmesek dokumentálták. A fényképezést Export nem csupán arra használta, hogy munkájának teljes dokumentuma legyen, hanem művészetfelfogásában a performansz és a fotográfia folytonos párbeszédet folytatnak egymással. Export számára a fotográfiai tekintet és az abban rejlő implicit hatalmi struktúrák dekonstruálása kulcsfontosságú volt, művészetében a reprezentációs rendszerek kritikai elemzése mind a média, mind a társadalom kontextusában együtt járt a női testre irányuló férfi tekintet kritikai megközelítésével. Saját testére hivatkozva többször is megvizsgálta a nő, a művész és a szubjektum szerepét a fennálló társadalmi-politikai struktúrákban.
A mostani kiállítás helyszínét adó intézmény, a Fotomuseum Winterthur összhangban áll a művész gondolkodásmódjával. A múzeum kiemelkedő szerepet játszik a fotográfia és a vizuális kultúra bemutatásában. Ezen túlmenően az intézmény a fotográfiai jelenségeket az új technológiák és a digitális média összefüggésében is tanulmányozza, és kritikai szemszögből reflektál rájuk, hasonlóan Valie Exporthoz.
VALIE EXPORT – Die Fotografien
Fotomuseum Winterthur
2023. február 25. – május 29.