A World In Common — kortárs afrikai fotográfia a Tate Modernben
23 • 09 • 28Szentirmay Réka
A Temze déli partján magasodó Tate Modernben július 4-e óta tekinthetjük meg az afrikai fotográfia 36 kortárs képviselőjének a munkáit. A kiállítás célja a médium szerepének vizsgálata a kontinens történelmének feltérképezésében és feldolgozásában. A tárlaton bepillantást nyerhetünk a kulturális örökség kérdéskörébe és a spiritualitás világába, valamint az urbanizáció és a klímaválság kihívásaiba is.
A kolonizáció korát megelőző birodalmakat kormányzó dinasztiák emléke, a gyarmatosítás évszázadai; a fotográfia feltalálása, annak újra-gyarmatosító szerepe, a magát ma is szilárdan képviselő torz, Európa-centrikus világnézet, illetve a klímakatasztrófa Afrikát kiemelten sújtó hatásai – a földrész komplex történelme és jelene mind kimeríthetetlen forrás.
A kontinens sorsát vizsgáló helyi művészek szerepe végre Nyugat-Európában is kezdi elérni a szükséges minimumot; egyre több afrikai művész állít ki nagy múzeumokban és neves galériákban. A Tate Modernben látható World in Common című kiállításon olyan klasszikusokkal is találkozhatunk, mint az elsősorban stúdiófelvételeiről híres James Barnor. Kudzanai Chiurai munkája a politikai ellenállásnak, míg Lebohang Kganye az emlékezet és a család karakterformáló erejének állít emléket. Az éghajlatváltozás kihívásait többek között Aida Muluneh munkája járja körül.
A World In Common: Contemporary African Photography
Tate Modern
2023. július 6. – 2024. január 14.
Kurátorok: Osei Bonsu, Jess Baxter, Genevieve Barton és Katy Wan
A kiállító művészek teljes listája:
Kelani Abass, Leonce Raphael Agbodjélou, Malala Andrialavidrazana, Atong Atem, Sammy Baloji, James Barnor, Edson Chagas, Kudzanai Chiurai, Ndidi Dike, Andrew Esiebo, Em'kal Eyongakpa, Rotimi Fani-Kayode, Hassan Hajjaj, Délio Jasse, Julianknxx, Samson Kambalu, Kiripi Katembo, Lebohang Kganye, Kiluanji Kia Henda, François-Xavier Gbré, Maïmouna Guerresi, Mário Macilau, Lazhar Mansouri, Sabelo Mlangeni, Cristina de Middel, Santu Mofokeng, Fabrice Monteiro, Aida Muluneh, Wura-Natasha Ogunji, Zohra Opoku, George Osodi, Ruth Ossai, Léonard Pongo, Dawit L. Petros, Zina Saro-Wiwa és Khadija Saye