Észleletek / Perceptions – Kállai Márton kiállítása a Foton Galériában
23 • 10 • 25Kállai Márton – Kopin Katalin
Hogyan érzékeljük a minket körülvevő világot? Mennyire támaszkodunk saját észleléseinkre a mindennapok során? Az aszályos nyarak, a hó nélküli telek, a hirtelen lezúduló csapadék, a porviharok, a megállíthatatlan erdőtüzek híre mindannyiunkhoz eljut. A fiatal generációkra a klímaszorongás, az ökológiai összeomlás sötét árnya vetül. De mit mond minderről a tudomány, milyen eszközei vannak, hogy tényszerűen dokumentálja a klímaváltozás mutatóit, és kik állnak az adatsorok mögött? Hogyan lehet mindezt vizuálisan megmutatni áthidalva a szikár adatok és az érthetőség között tátongó szakadékot?
Kállai Márton sorozatának középpontjában a tudományos megfigyelés áll, meteorológusok, társadalmi megfigyelők, ökológusok, dendrológusok, biológusok felfedezési vágytól hajtott, apró lépésekből összeálló, elhívatott munkáját követi végig terepen és laborban. A klímakutatások gyakorlatias módon érzékeltetik, hogyan változik meg környezetünk az emberi tevékenységek hatására: miként megy végbe az elsivatagosodás, hogy módosul a fosszilis eredetű széndioxid koncentrációja a levegőben, milyen változásokat hoznak az invazív fajok az életünkben. Ezeket aligha tapasztaljuk a mindennapokban, hatásuk mégis elemi erővel fogja befolyásolni életünket.
Kállai Márton eredetileg meteorológusnak készült, vonzotta a gondolat, hogy a fizikai, matematikai, kémiai ismereteket segítségül hívva megtudhat valamit egy bizonytalanságot magában hordozó, változó rendszerről, a légkörről. Később perspektívát és szakmát váltva, személyes indíttatásból tért vissza fotográfusként ehhez a területhez, hogy dokumentálja a meteorológiai szolgálat 1870-ben induló munkáját. Ahhoz azonban, hogy a klímaváltozás tendenciáit mélységében megértse, kiterjesztette a sorozatot további kutatási területekre is. A tudósok és társadalmi megfigyelők munkájának köszönhetően kirajzolódik, hogy a felmelegedő környezetünk sokkal gyorsabban változik, mint azt gondolnánk. A vonuló madarak olyan idegenhonos magokat hoznak be, amelyek korábban nem tudtak megtelepedni, de a megváltozott körülmények között átvehetik az őshonos növények helyét. A felmelegedő tavakban invazív halfajok élnek, amelyek felborítják a régóta ott található ökoszisztémát. A csapadék változásai átalakítják a jellegzetes magyar gyepeket, az aszály miatt eltűnhetnek bizonyos fűfélék, melyek helyét a jövőbeli körülményekhez jobban alkalmazkodó fajok veszik át. Az invazív szúnyogfajok megjelenése előidézheti az elszigetelten behurcolt trópusi betegségek hazánkon belüli terjedését.
A sorozat a jelenkor egyik legfontosabb kérdésére, a klímaváltozásra keresi a válaszokat, és egyben rámutat arra, hogy a környezetünk átalakulása mindannyiunk közös felelőssége. A dokumentarista alapokon nyugvó fotográfiák, túl a tényszerű ábrázoláson, szimbolikus módon is megjelenítik a talajvesztett, kiutat kereső társadalmunkat, melynek a tudományos megközelítés maradhat az egyik fogódzója a változások korában.
Észleletek / Perceptions. Kállai Márton kiállítása
Foton Galéria
2023. október 25. – november 04.
Kurátor: Kopin Katalin