Egyéni narratívák és kiemelkedő művészi megoldások a Sony World Photography Awards döntős fényképein
24 • 03 • 13Szabó Benedek
A World Photography Organisation által immár 17. éve megrendezett versenyen olyan sorozatokat díjazott a zsűri, amelyek magas szintű technikai megvalósítással készültek, miközben témájuk és narratívájuk is fontos. A pályázatra több mint 220 országból közel 400 000 fényképet küldtek be, így a profi versenyek közül az idei volt a legnépszerűbb. A most kitüntetett alkotók közül választják ki azt a művészt, aki elnyeri az Év Fotográfusa címet. A győztest – aki Sony képalkotó eszközöket, és 25 000 dolláros pénzdíjat nyer – április 18-án hirdetik majd ki.
A professzionális művészek versenyére tíz tematikus kategóriában indulhattak a nevezők. Az Építészet és dizájn kategóriában találjuk az ír Siobhán Doran-t, aki Sala Mayor című munkájával jutott a döntőbe. A sorozat képei a Fülöp-szigeteki cukorkereskedelemből vagyonra szert tett családok otthonait dokumentálják, a felvételek így nemcsak építészeti, hanem társadalmi aspektusokra is reflektálnak. A lengyel származású Karol Pałka Spa Island című projektjében azt vizsgálta, hogy Szlovákiában a gyógyfürdők hogyan lettek szerves részei a közösségi életnek. A fényképeken a helyszínek azonban emberek nélkül jelennek meg, így a hangsúlyt az épületek részletei, formái és színei kapják.
A Környezet kategória döntősei között van a francia Mahé Elipe, aki Echoes of the Hive című projektjében a maja népesség erőfeszítéseit dokumentálja, akik egy, a hagyományaikban központi szerepet játszó méhfajt igyekeznek megmenteni. A Tájkép kategória legjobbjai közé választották a kínai származású Fan Li-t, aki An Atypical Chinese Landscape című munkájában egy rejtélyes, gyér térséget mutat be, ahol csak elhagyott építményeket és gyárakat találni. A disztópikus sorozat a helyszínek és épületek monumentalitására koncentrál.
A Kreatív kategória döntősei között találkozhatunk a norvég Tine Poppe Gilded Lilies című sorozatával, amely olyan virágokat ábrázol, amelyeket üvegházakban neveltek. A művész fényképeivel arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy a vágott virágok szállítása jelentős szén-dioxid-kibocsátással jár. A Dokumentarista projektek kategóriájában szintén találkozhatunk társadalmi kérdéseket vizsgáló alkotásokkal. A francia Juliette Pavy a dán hatóságok 1966 és 1975 között folytatott gyakorlatát vizsgálja, amely során közel 4500 méhen belüli fogamzásgátló spirált ültettek be eszkimó nők testébe, gyakran a beleegyezésük nélkül. A Spiralkampagnen című sorozat képei nyomán 2022-ben hivatalos vizsgálatot rendeltek el a helyi hatóságok, hogy felderítsék az ügy felelőseit.
A Portfólió kategória kiemeltje lett az egyiptomi Aly Hazzaa. A Quest for Coherence című sorozata az utcai fényképezés könnyedebb műfajával mutatja be Kairó lakóinak életét. A művész célja az volt, hogy az elkapott pillanatok fényképei együtt egy nagyobb, összefüggő művet alkossanak. A Portré kategória egyik kitüntetett művésze az angol Drew Gardner, aki az amerikai polgárháború afroamerikai katonáinak leszármazottait fényképezte. A Descendants of Black American Civil War Combatants című sorozata fekete-fehér felvételeivel és a megjelenő korhű ruhákkal egyaránt a polgárháború időszakára utal.
A Vadvilág és természet tematikához tartozó munkák közül a holland Jasper Doest sorozatát is kiemelte a zsűri. A művész In the Footsteps of Giants című sorozata az emberek és az elefántok közötti kényes egyensúlyt mutatja meg. Zambiában az elefántok és az emberek gyakran egymásra utalva élnek, általában ugyanazokon a területeken, ami nagyban megnehezíti a tartósan harmonikus együttélést. Figyelemre méltó a kategória shortlistre került alkotója, az olasz Massimo Giorgetta is. A fotográfus Protected Lives című szériája azt mutatja be, hogy az Indonézia partjainál élő apró tengeri lények hogyan élnek és táplálkoznak éjszaka.
A Sport kategória döntősei közé jutott a francia születésű Thomas Meurot. Kald Sòl című sorozata egy izlandi szörfös expedíciót követ nyomon. A fekete-fehér képek a sportfényképektől kevésbé megszokott módon nemcsak a versenyzőkre, hanem a természetes tájakra is figyelmet irányítanak. A Csendéletek kategóriájában az olasz Federico Scarchilli Flora című sorozatával került a döntőbe. Képei a növényeknek az orvostudományban betöltött szerepére világítanak rá, így a növények és a sorokba rendezett tabletták párhuzama lesz hangsúlyos.
A döntősök és a shortlistre került fotográfusok képeiből készült válogatást először a Sony World Photography Awards 2024 kiállítás részeként mutatják be a londoni Somerset House-ban. A tárlat április 19. és május 6. között lesz látogatható.