„A gyűjtés egy kreatív aktus” – A Day Off címmel rendez kiállítást a F.C. Gundlach Foundation
24 • 03 • 31Princz Zsófia
A szabadidős tevékenység egy olyan téma, amely folyamatosan foglalkoztat mindannyiunkat, hiszen az életünk egyre hektikusabbá vált, ami egyre izgalmasabb, kalandosabb szabadidős tevékenységekkel jár. A szabadidő a munka utáni pihenésből tömegjelenséggé vált. Mindenki a maximális kikapcsolódásra és a mindennapi élettől való minél nagyobb eltávolodásra törekszik. Az F.C. Gundlach gyűjteményét bemutató kiállítás – mely a a berlini f3 – freiraum für fotografie-ban 2024. március 15. és június 2. között tekinthető meg – erre a témára, a szabadidőre fókuszál.
A teljesség igénye nélkül az alábbi fotográfusok objektívén keresztül nyerhetünk betekintést abba, hogyan változott a szabadidős viselkedésünk az elmúlt száz év során: F.C. Gundlach, Esther Haase, David Hockney, Thomas Hoepker, Peter Keetman, Barry Key, Barbara Klemm, Lisette Model, Martin Munkácsi, Martin Parr, Joel Sternfeld. A kiállítást rendező F.C. Gundlach Foundation Franz Christian Gundlach, ismertebb nevén F. C. Gundlach, német divatfotográfus, galériatulajdonos, gyűjtő, egyetemi oktató, kurátor magángyűjteményéből jött létre. Gundlach, aki Nyugat-Németország egyik legjelentősebb divatfotográfusa volt, évtizedeken át gyűjtötte a fotográfiát, és jelentős magángyűjteményt hozott létre. A gyűjteményt a 2000-ben alapított F.C. Gundlach Foundation őrzi, és kiállítások és kiadványok formájában teszi hozzáférhetővé a nagyközönség számára.
„A gyűjtés egy kreatív aktus, az önismeret egyik módszere és egy lehetőség, hogy részese lehessünk mások szenvedélyeinek. A gyűjtő szubjektíven válogat, tekintet nélkül az arányokra vagy a közönséggel szembeni kötelezettségekre. A kiválasztás kritériuma nemcsak egy adott korszak vagy téma intellektuális megközelítése lehet, de még inkább egy érzelmi megközelítés: az öröm, hogy egy bizonyos, különleges műalkotással együtt élhetünk. A koncepció nélküli gyűjtemény azonban csak felhalmozás. Egy stílusra, egy témára vagy témakörre összpontosítva a gyűjtés személyes önéletrajzzá és a kortárs művészet tendenciáinak kritikai vagy megerősítő kommentárjává válhat. Az idő múlásával és a személyes és társadalmi változások hatására egy gyűjtemény úgy fejlődik, mint egy élő organizmus. Ma a gyűjteményem fő hangsúlya az embereken van, akiket időbeliségükben és törékenységükben ábrázolnak.” F.C. Gundlach
Az F.C. Gundlach Foundation gyűjtemény középpontjában a divatfotózás áll: a korai időszak 1900 körüli művészi fotográfiái, valamint az 1920-as és 1930-as évek divatfotográfiái vannak a fókuszban. A nemzetközi szálat olyan divatfotográfusok képviselik, mint Horst P. Horst, Irving Penn, Richard Avedon, Louise Dahl-Wolfe, Norman Parkinson, Lilian Bassman, William Klein, Frank Horvat, David LaChapelle.
A gyűjteményben olyan fotográfusok is szerepelnek, akik messze túlmutatnak a divatfotózás műfaján, és munkáikban egy állandóan változó életmódot dokumentálnak. Közéjük tartozik Gabriele és Helmut Nothhelfer, Diane Arbus, Joel-Peter Witkin, Cindy Sherman, Nan Goldin és Wolfgang Tillmans.
Az aktfotózás is fontos helyet foglal el a gyűjteményben, itt Bill Brandt, Robert Mapplethorpe, Nobuyoshi Araki és Bruce Weber említendő. A dokumentarista fotográfia és az utcai fotográfia területén a következő fotográfusok képviseltetik magukat: Barbara Klemm, Sebastião Salgado, Josef Koudelka, Antanas Sutkus és Evgenij Mochorev. Végül, a nyolcvanas évek közepe óta a gyűjteményben egyre inkább olyan képzőművészek alkotásai szerepelnek, akik a fotográfia médiumával kísérleteznek és dolgoznak.
A DAY OFF – An Exhibition of the F.C. Gundlach Foundation
f³ – freiraum für fotografie
2024. március 15. – június 2.
Kurátor: Natalja Aljasova