Az érintés gesztusát vizsgálja új kiadványában Erik Kessels, a ,,talált fényképek” mestere
24 • 10 • 12Szabó Benedek
A holland művész, tervező és kurátor, Erik Kessels új kiadványában az emberi érintés témáját dolgozza fel. A művész az album összeállításához mintegy 2000 fényképet használt fel, amelyet családi fényképalbumokból válogatott össze. A képgyűjtemény – amely elkészítésében Thomas Sauvin francia gyűjtő és szerkesztő, illetve Karel de Mulder reklámszakember, vizuális művész is részt vett – az amatőr fotográfia gyakran negligált valóságába vezeti be olvasóját. Az Incomplete enciklopedia of touch című album RVB Books gondozásában került kiadásra szeptember végén.
Erik Kessels, a könyv ötletgazdája és vezető szerkesztője művészi gyakorlatában az úgynevezett „talált fotográfia” műfajával foglalkozik, vagyis új fényképek készítése helyett legtöbb projektjéhez már meglévő fotográfiákat hasznosít újra, hogy új értelmezési kontextusban jelenítse meg őket. A különböző családi albumokból és archívumokból összegyűjtött felvételekből különböző installációkat, kollázsokat és albumokat készít, amelyeket már a világ számos kiállítóhelye bemutatott. A Erik Kessels munkáiból 2019-ben a Mai Manó Ház is szervezett kiállítást Erik Kessels több élete címmel. A tárlat egy több száz képet felvonultató kiállításon keresztül vezetett végig a holland művész teljes fotográfiai életművén. Összességében több mint tizenhét sorozat került bemutatásra, valamint számos könyv és magazin, de a kiállítás ideje alatt maga a művész is előadott alkotói gyakorlatáról.
Erik Kessels legújabb kiadványában a védjegyévé vált működését figyelhetjük meg, a kiadvány ugyanakkor részben különbözik a korábbiaktól. Az Incomplete enciklopedia of touch című kiadvány több mint 15.000 családi albumból válogatott fényképeket vonultat fel, amelyek mindegyike az emberi érintés kérdését járja körbe. A taktilis megismerés iránti emberi vágy a megismerés egyik közvetlen, elemi formájaként tűnik fel a fényképeken. A családi felvételek szereplői pózolás közben minduntalan hozzáérnek valakihez vagy valamihez, egy korláthoz, házuk falához, autójukhoz, növényeikhez, vagy éppen egy síremlékhez.
A könyv szerkesztői koncepciója a fényképeknek egy új értelmezési rendszert ad, mivel a kötet arra bátorítja olvasóját, hogy a képek szereplőinek kézmozdulatait figyelje. A kézzel megérintett tárgyak vagy élőlények az alanyokkal közvetlen kapcsolatba kerülnek, ami egyfajta folyamatosan ismétlődő jelenségként jelenik meg. A kötetben egymás után, oldalonként gyakran egymás alá és fölé rendezett képek sokaságát a szerkesztők tematikus blokkokba válogatták. Megjelennek alakok, akik lakásuk vagy irodájuk ablakán tekintenek ki,
miközben a függönyt kezükkel elhúzzák. Egy másik blokkban a szereplők növények között tűnnek fel, amelyekhez lehajolnak, kézben tartják, vagy tenyerükkel érintik. A többféle korban, eltérő technikával, különböző helyszínen készült családi felvételeknek szintén ez a
koncepció ad keretet.
A közel 2000 fényképet tartalmazó gyűjtemény képei együttesen azt a kérdést feszegetik, hogy az egyetemes emberi viselkedések és vágyak mögött milyen motivációk húzódhatnak meg, és hogy erről vajon mit tudhat maga az egyén? A képek sokaságát magába foglaló könyv az emberi megismerés és viselkedés felkutatása mellett arra is kísérletet tesz, hogy a privát családi fényképek nyilvánossá tételének, illetve azok újraértelmezésének is nagyobb teret adjon.
Incomplete enciklopedia of touch
Erik Kessels, Karel de Mulder, Thomas Sauvin
RVB Books
496 oldal, 1919 fotó
ISBN: 978-2-492175-47-3
Az Incomplete enciklopedia of touch című album megrendelhető a Mai Manó Könyvesboltban.