Menü

Az International Photography Awards bemutatta idei pályázatának legjobb fotóit

24 • 10 • 27Szabó Benedek

Az International Photography Awards immár huszadik éve hirdeti meg fotográfiai versenyét, amelyre a világ minden tájáról jelentkezhetnek alkotók, professzionális és amatőr kategóriákban egyaránt. Az IPA a professzionális indulók 11 kategóriájában hirdet kategóriagyőzteseket, akik 1000 dolláros pénzjutalomban is részesülnek, a nem professzionális kategória legjobbjai pedig 500 dolláros díjat kapnak. Ezenfelül minden győztes részvételi lehetőséget kap a New York-i Lucie Awards gálára, illetve az összes kategória dobogós alkotója helyet kap az IPA Annual Book of Photography című reprezentatív albumban.

Az International Photography Awards minden évben nagy hangsúlyt fektet arra, hogy pályázatain nagyobb teret adjon az alkalmazott fotográfiának is. A professzionális indulók versenyében Az év reklámfotográfusa címet az ausztrál alkotó, Tom Franks nyerte el The Second című sorozatával. Fényképei – amelyeket a művész terepmunkája során készített – az amerikai polgárok fegyverhez jutását elősegítő törvényre reflektálnak. A művész számos amerikai családot keresett fel, akiket aztán fegyvereik társaságában fényképezett. A néhol megdöbbentő, ugyanakkor a képi humor eszközét is bátran használó alkotások egy társadalmi élményről is tanúskodnak, amely szorosan kapcsolódik a szabad fegyverviseléshez.

0103

Fotó: © Tom Franks: The Second
Advertising Category © International Photography Awards

Az ausztriai fotográfus, Paul Szimák nyerte el a Legjobb fine art fotográfus címet Fine Art of Resilience című munkájával. A projekt középpontjában a Földanya alakja áll, akinek figurája a természet görög istennőjére utal, ezzel a központi alannyal minden képen új formában találkozik a néző. A fényképek klasszikus kompozícióját és színhasználatát a művész hetekig tartó, részletes utómunkával hozta létre, hogy alkotásai minél inkább közelebb kerüljenek a reneszánsz, illetve a klasszicista festők vizuális stílusához.

0103

Fotó: © Paul Szimák: Fine Art of Resilience
Fine Art Category © International Photography Awards

Az Év analóg fotográfusa címet idén az angol Drew Gardner nyerte el, aki Descendants of Black civil combatants című sorozatával az amerikai polgárháború egyik gyalogsági szakaszáról emlékezett meg. Munkája során a művész a polgárháborúban szolgáló katonák leszármazottjait kutatta fel, hogy egy TinType elven működő, direktpozitív eljárást alkalmazó kamera segítségével készítsen róluk felvételeket. Az alanyok korhű öltözékben, felmenőik hadseregben betöltött pozíciójára jellemző tevékenység közben láthatóak.

0103

Fotó: © Drew Gardner: Neikoye Flowers Direct Descendant of David Miles Moore
Analog, Film Category© International Photography Awards

0103

Fotó: © Gleici Rufatto: Line, Form and Color
Architecture Category © International Photography Awards

0103

Fotó: © Maryam Firuzi: In the Shadows of Silent Women
People Category © International Photography Awards

0103

Fotó: © Dale May: Last Trip Home
Special Category © International Photography Awards

A nem professzionális alkotóknak kiírt versenyben szintén magas technikai és művészi színvonalú fényképeket tüntetett ki a zsűri. Figyelemre méltó alkotás a svéd Markus Naarttijarvi felvétele, amely a Schaatsen Grand Prix maratoni korcsolyaversenyen készült. A Going in circles című kép – amelynek készítőjét az Év sportfotográfusa kitüntetéssel jutalmazták – a svédországi Luleå-ban rendszeresen megrendezett csapatversenyről tudósít. A kép előterében az élre törő csapat versenyzőit látni, míg a háttérben a mezőny többi versenyzője tűnik fel.

0103

Fotó: © Markus Naarttijarvi: Schaatsen Grand Prix, Luleå, Sweden
Sports Category © International Photography Awards

Az építészet kategória legjobb alkotójának a japán Kiyoshi Karimizu-t választották. Azonos című alkotását a Metropolis című német film ihlette, amely a jövő városának életét mutatta be. A japán alkotó fényképén az ismétlődő formák, a monumentális, hatalmas belső léptékek kerülnek előtérbe, amelyek – hasonlóan a korábbi filmhez – egy városi disztópia lehetőségét vetik fel. Az alkotás nem csak egy tiszteletadás a filmnek, mivel saját képnyelvi megoldásaival új szempontok mentén dolgozta fel a nagyvárosi élet, illetve az épített környezet emberekre gyakorolt hatását.

Az Év portréfotográfusa címet a renee barron művésznéven ismert amerikai alkotó készítette. Sk8 című sorozatában olyan amerikai szubkultúrákat mutat be, mint a szörfösök, gördeszkások, rockerek, vagy éppen graffitiművészek. A képek egyfelől úgy ábrázolják a szubkultúrák képviselőit, mint a társadalom peremére szorult családok gyerekeit, a felvételek ugyanakkor azt is hangsúlyozzák, hogy a sport, vagy éppen az utcai művészetek kitörési lehetőséget is kínálnak a fiatalok számára.

0103

Fotó: © Kiyoshi Karimizu: Metropolis
Architecture Category © International Photography Awards

0103

Fotó: © Renee Barron: SK8
People Category © International Photography Awards

0103

Fotó: © César Guardia Alemañi: Towards Intimacy
Fine Art Category © International Photography Awards

0103

Fotó: © Mark Fromson: Colossal Encounters: The Human-Art Symbiosis at Burning Man
Event Category © International Photography Awards

Jegyzetek

Az International Photography Awards 2024-es pályázatának további képei ezen a linken tekinthetők meg.