Ők a Paris Photo 2024 Carte Blanche nyertesei
24 • 10 • 29Baki László
A Paris Photo, a Picto Foundation és az SNCF Gares & Connexions által közösen szervezett Carte Blanche Students egy olyan díj, amely a fiatal fotóművészekre fókuszál. A programot 2017-ben hozták létre, és az európai művészeti és fotográfiai iskolák mester- és alapszakos hallgatóinak biztosít bemutatkozási lehetőséget, célja az új tehetségek felfedezése, inspirálása és támogatása.
Az idei shortlisten húsz jelölt szerepelt, köztük egyedüli magyarként Gajewszky Anna is, és a négy nyertes munkáit novemberben állítják ki a Paris Photo ideje alatt a Grand Palais-ban. Ezek a fiatal tehetségek a fotográfia változatos és kreatív világába nyújtanak betekintést különböző stílusokon és témákon keresztül. A kiválasztott projektek között olyan témák szerepelnek, mint az archívumok és a latin-amerikai színtér, valamint a hidegháború utáni kelet- és észak-európai művészet.
Joel Jimenez Jara
Universitat Autònoma de Barcelona (Spanyolország)
Joel Jimenez Jara fotográfiai munkája a társadalmi kérdésekkel és az identitáskereséssel foglalkozik. Képein gyakran fellelhetők a társadalmi marginalizáció és a személyes trauma tematikái.
„Az ártatlanság vára című munkám Costa Ricában készült egy gyermekeknek szóló oktatási térben, amely egykor központi börtönként működött. A börtön korszakának archív anyagaiból és a múzeum különböző elemeiből merítve a projekt megkérdőjelezi a hatalmi struktúrák hatását a történelmi narratívák alakításában, és megkérdőjelezi a fotográfia mint igaz dokumentum hitelességét.”
Alice Poyzer
University of the West of England (Anglia)
Alice Poyzer Other joy című sorozata a mindennapi élet apró részleteit tárja fel, különös figyelmet szentelve az emberi kapcsolatok finom dinamikájának. Vizuálisan gazdag és részletekben bővelkedő munkái gyakran a személyes emlékeket és az érzelmeket helyezik fókuszba.
„Az Other Joys önarcképek és konstruált képek keveréke. Ez a folyamatban lévő munka nemcsak olyan témákat rögzít, amelyek örömet okoznak, hanem mostanra saját örömforrásként is működnek. Miközben haladok a projektben, jobban megértettem saját autizmusomat – és a fényképek készítési folyamata nagyobb önbizalmat adott azon szenvedélyek iránt, amelyeket mások másnak, furcsának és szokatlannak tartanak.”
Anna Jocham
Kunstakademie Düsseldorf (Németország)
Anna Jocham alkotásaiban a természet és az emberi környezet közötti kapcsolatot vizsgálja. A természet szépségét és törékenységét tárja fel képein keresztül, emellett olyan kérdéseket feszeget, mint az ökológiai válság vagy a fenntarthatóság.
„Az Every Cloud has a silver lining című projektemet 2024-ben kezdtem el. A sorozat hétköznapi helyzeteket mutat be, analóg géppel fényképezve, papírra nyomtatva, többször szkennelve, nagyítva és a szkennelési folyamat során elmozdítva. A többszöri szkennelés képhibákat hoz létre, amelyek átalakulnak.”
Toma Gerzha
Gerrit Rietveld Academie (Hollandia)
Toma Gerzha a hétköznapi jelenetekből épít komplex narratívákat. Munkája a mindennapi élet hétköznapiságát és monotonitását emeli ki, ugyanakkor apró, finom részletekkel hangsúlyozza az emberi élet sokszínűségét és gazdagságát.
„A Control Refresh annak a kutatásomnak az eredménye, hogy a politikai események milyen hatással vannak a fiatalokra számos posztszovjet országban. Az elmúlt három évben tizenéveseket látogattam meg Oroszország és Kelet-Európa távoli városaiban. Azokat a fiatalokat fényképeztem, akik megosztották velem sebezhetőségüket, akik unalmukban csatlakoztak hozzám, és meséltek álmaikról. Ezeknek a fiataloknak az életét erősen befolyásolják a hagyományok, a közösségi média és a politika.”