Virtuális zarándoklat a Vatikánba – 400.000 fotóból készült el a Szent Péter-bazilika virtuális mása
24 • 12 • 24Kasztovszky Anna
A Vatikán, a Microsoft és az örökség digitalizálásával foglalkozó Iconem cég között létrejött együttműködés során eddig nem látott léptékű örökségvédelmi dokumentációs és digitalizációs projekt valósult meg 2024 novemberére, melynek során a Szent Péter-bazilikáról 400.000 nagy felbontású fényképet készítettek drónok, kamerák és lézerek segítségével.
A Szent Péter-bazilika az egyik leghíresebb és leglátogatottabb, ókori alapokon nyugvó szent hely, így a bazilika és a jelenleg elérhető legmodernebb technológia – vagyis mesterséges intelligencia – találkozása különösen izgalmas projektnek ígérkezett. A bazilika virtuális másolatának elkészítéséhez 400.000 nagy felbontású digitális fényképet használtak fel, amelyeket egy hónap alatt készítettek el drónokkal, kamerákkal és lézerrel. Az így összegyűjtött 22 terabájtnyi adatot mesterséges intelligencia segítségével dolgozták fel, hogy létrehozzák a bazilika rendkívül pontos 3D modelljét. Ez a digitális változat – mely cikkünk írásakor nem, de korábban ezen a linken volt elérhető – lehetővé teszi a bazilika állapotának nyomon követését, a látogatók áramlásának kezelését, valamint a konzerválási problémák azonosítását.
„Ez szó szerint az egyik legkifinomultabb és legfejlettebb technológiai projekt, ami valaha megvalósult.”
– mondta Brad Smith, a Microsoft elnöke egy vatikáni sajtótájékoztatón, ahol az is kiderült, hogy a projektet a Vatikán 2025-ös jubileuma előtti időszakára tervezték, jövőre ugyanis több mint 30 millió zarándokra számítanak az átlagosan megforduló napi 50 ezer látogatón felül. A látogatók mennyisége és a mikroklíma okozta hőmérséklet- és páratartalom-változások finom romláshoz vezettek. A másolaton alapuló virtuális túrák és digitális kiállítások segítik a tömeg áramlásának kezelését, valamint a konzerválási problémák azonosítását is. A nagy felbontású digitális fényképek már az emberi szem képességeit meghaladó gyorsasággal és pontossággal azonosították a szerkezeti károsodásokat és az amortizáció jeleit (például a hiányzó mozaikdarabokat és a repedéseket), amelyek szabad szemmel nem láthatók.
A képeket a Microsoft AI for Good Lab technológiájával vizuális tájképpé állították össze. Az így létrejött digitális másolat lehetővé teszi, hogy a látogatók virtuálisan felfedezzék a Szent Péter-bazilikát, beleértve az olyan zárt területeket is, mint a római sírok és a kupola műalkotásai.