Bejelentették a Sony World Photography Awards nyílt kategóriájának nyerteseit és shortlisteseit
25 • 03 • 20Punkt
A Sony World Photography Awards ma hozta nyilvánosságra 2025-ös nyílt versenyének 10 kategóriagyőztesét és shortlistes fotográfusait. Az immár 18. éve megrendezett nyílt verseny pályázóinak feladata, hogy fotójukkal megragadjanak egy egyedülálló pillanatot, és ezzel rávilágítsanak egy tágabb narratívára. A pályázókat arra kérték, hogy küldjék be a legerősebbnek ítélt képeiket 2024-ből. A győztes és a shortlistes munkák az elmúlt év leginkább magával ragadó fotói közé tartoznak.
Az idei verseny során több mint 200 országból és térségből érkező, 419.000-nél is több pályamunkát értékeltek. Az Év Fotográfusát április 16-án Londonban jelentik be, egy ünnepélyes gála keretein belül. Nyereménye 5000 dolláros (USD) pénzjutalom, valamint a Sony digitális képalkotó eszközeinek széles választéka. A győztes és a shortlistes képek megtekinthetők lesznek a Somerset House-ban, 2025. április 17-e és május 5-e közt a Sony World Photography Awards kiállításon, majd ezt követően más helyszíneken is. Galéria rovatunkban az idei nyílt verseny kategóriagyőzteseinek munkáit mutatjuk be. Az idei nyílt versenyre beérkezett munkákat Claudia Grimaldi Marks, a Getty Images új alkotói stratégiáért felelős vezetője bírálta el.
ÉPÍTÉSZET
Xuecheng Liu (Kína) Center of the Cosmos című fotója New York ikonikus Times Square-jét mutatja felülről, nagy látószöget használva, kiemelve a város terjedelmes léptékeit.
KREATÍV
Jonell Francisco (Fülöp-szigetek) Kem the Unstoppable című, elegáns portrékollázsa a reneszánsz portréfestészet hagyományait idézi.
TÁJKÉP
Ng Guang Ze (Szingapúr) Lijiangban készült lenyűgöző fekete-fehér felvétele egy patak útját követi a füves vidéken keresztül egy távoli tóig.
LIFESTYLE
Hajime Hirano (Japán) aprólékosan megtervezett képe egy utcai árusról szól, aki elektronikai alkatrészeket árul Akihabarában, amely egykor Japán legnagyobb elektronikai központja volt az 1950-es évek végi gyors gazdasági növekedést követően.
MOZGÁS
Olivier Unia (Franciaország) Tbourida La Chute című fotója megragadja azt a veszélyérzetet és izgalmat, amikor egy ló ledobja magáról lovasát a „tbourida” nevű hagyományos marokkói lovasbemutató során.
TERMÉSZET ÉS VADVILÁG
Estebane Rezkallah (Franciaország) The Whale Raft című képe egy csapat jegesmedvét ábrázol, amint egy bálna tetemén lakmároznak Kelet-Grönlandon.
TÁRGY
Sussi Charlotte Alminde (Dánia) Octopuses in the Sky című munkáján kézzel készített papírsárkányok bemutatója látható a Fanø Nemzetközi Sárkányrepülő Találkozón, amely a világ egyik legnagyobb sárkányeregető rendezvénye.
PORTRÉ
Yeintze Boutamba (Gabon) Encounter című, gyengéd portréja egy hálószoba intimitásába enged bepillantást. A fotográfus ezt a meghitt pillanatot akarta megörökíteni az alanyai számára.
STREET FOTÓ
Khairizal Maris (Indonézia) a Celebrating Football Club Victories című fotója a helyi futballklub győzelmét ünneplő szurkolókat ábrázolja, akik örömükben fáklyákat gyújtanak a nyugat-jávai Bandungban.
UTAZÁS
Matjaž Šimic (Szlovénia) Ask a Shaman című fotója sámánokat ábrázol élénk színű helyi épülethomlokzatok előtt a bolíviai La Pazban, ahol a sámánok fontos szerepet játszanak a bolíviai hagyományos őslakos kultúrában.
Az SWPA idei versenyén szereplő magyar díjazott fotója ezen a linken tekinthető meg.