Momikon – 70 éves az első, sorozatban gyártott magyar fényképezőgép
25 • 03 • 31Fejér Zoltán
A Momikon fényképezőgép 1955-ös sorozatgyártása mérföldkő volt a magyar fotótechnika történetében. Az első hazai, sorozatgyártásra tervezett kisfilmes kamera az Optikai Kutató és a Magyar Optikai Művek szakembereinek évekig tartó munkájával valósult meg. A fejlesztés során egyedi műszaki megoldások születtek, amelyek versenyképessé tették a kamerát. Hetven év távlatából is fontos ipartörténeti esemény, amely bizonyítja a hazai mérnöki tudás és precíz gyártási folyamatok jelentőségét.
Hosszú tervező és előkészítő munka után, 1955 márciusában kezdődött meg a budapesti Magyar Optika Művekben a kisfilmes fényképezőgépek sorozatgyártása.
1949. augusztus 15-én az Ipari Központban megtartott értekezleten egyeztették, hogy a következő év elején induló első Ötéves Tervben melyik cég milyen terméket fog előállítani. Ezen a fontos tárgyaláson Bárány Nándor, az Optikai Kutató igazgatója is részt vett és csodálkozva tapasztalta, hogy a keskenyfilm-vetítőt leszámítva semmilyen képpel kapcsolatos termék nem került megemlítésre. Bárány az 1950-es tervezési feladatok közé beillesztett egy kisfilmes fényképezőgépet, amivel feladatként kijelölte az első magyar, már eleve sorozatgyártásra tervezett kamera létrehozását.
Arra azonban még Bárány sem gondolt, hogy beosztottjai és a Magyar Optikai Művek munkatársai nemcsak az első Ötéves Terv végéig, hanem még az azt követő második Hároméves Terv időszakában is a feladat megvalósításán fognak dolgozni. Az mindenestre tény, hogy az Optikai Kutató dolgozói lelkesen fogtak munkához. A 24x32 mm-es képméretű, távmérős, gumírozott vászon redőnyzáras fényképezőgép vázát Szabó Sándor és Lantos Antal Gyula alakították ki. Őket Puska István segítette a felmerülő nehézségek elhárításában.
A 3,5-ös fényerejű, 50 milliméteres gyújtótávolságú, a gépvázba fixen beépített normál objektívet Majoros Sándor tervezte. Az fel sem merült, hogy ez az 1950-es évek elején is már kis fényerejűnek számító objektív legyen az egyetlen lehetősége a felhasználónak. Jarács György egy 2-es, Sebestyén Miklós pedig egy 1,5-ös fényerejű normál objektív terveit készítette el. Gallé Márta pedig egy 35 milliméteres nagylátószögű csereobjektív rajzait tette le az asztalra. (Ezek a későbbiekben nem kerültek gyártásra.)
Az Optikai Kutatóban 1952 decemberére készült el a fényképezőgép első öt példánya. Azokkal Gál Ferenc kezdett el tevékenykedni. Próbafelvételekkel ellenőrizte, hogy a távmérővel egybekapcsolt objektív távolság-, és élességállítása mennyire egyezik meg. Laikus logikával arra gondolhatunk, hogy a két, teljesen különböző fogalomnak azonos végeredményt kellene adnia. Gál 1953 februárjában portré és városképek tucatjain igyekezett a legrövidebb, 0,8 méteres és az átlagos fényképezési távolság 4–5 méteres felvételi helyzeteit ellenőrizni. Az ő javaslatára később, a sorozatgyártáskor a legrövidebb tématávolságot 1 méterben határozták meg.
Közben kellemetlen közjáték zavarta meg a munkát. Egyértelművé vált, hogy a jénai Schott Üveggyár nem tudja azokat a nyersüvegeket szállítani, amelyekre Majoros a tervezési számításait alapozta. Bárány még a Gammából ismerte Újváry Imrét, akit a Katonai Műszaki Főiskoláról sürgősséggel átigazolt az Optikai Kutatóhoz. Újváry éjjel-nappal dolgozott a témán és a rendelkezésekre álló üvegfajtákra/típusokra alapozva elkészítette egy triplet rendszerű, de szintén 3,5-ös fényerejű objektív terveit. Ez a róla, Ymmárnak elnevezett objektív került végül gyártásra.
A tervezésnek ebben a szakaszában már a Magyar Optikai Művek három kijelölt szakértője is részt vett, mivel egyértelművé vált, hogy az ő cégük fogja a gyártás nem könnyű feladatát megkapni. Szabó Sándor és Lantos Antal Gyula 1953. augusztus 13-án, 143.696-os számon szabadalmi bejelentést tett az általuk kimunkált műszaki megoldásokra, azaz a kétszer meghajlított filmvezetésre és a távmérővel egyesített optikai keresőre. Összehasonlításként hivatkoztak az idén épp’ 100 éves, német Leicára. Az egyenes filmvezetésű volt és a kereső elvált a távmérőtől; így Szabóék korszerűbbnek tekinthették terveiket a Nyugat-Németországban gyártott csúcskameránál.
1954 februárjában egy külső kivitelező elkészítette a gépváz sajtoló szerszámait. A száz darabos nullszéria határidejeként a MOM vezetése az év végét jelölte meg. Ez azonban az Ötéves Terv befejező időszaka volt, így a hivatalos bemutatóra 1954. október 12-én sor került. Közben, már szeptember 28-án megkezdődött az első ötszáz darab, Momikonnak elnevezett kisfilmes fényképezőgép gyártása azért, hogy a gyári vezetés ezt tényként, sikerként közölhesse a Minisztériummal. A valódi sorozatgyártás viszont a dokumentumok szerint a második gazdasági tervciklus, a Hároméves Terv első hónapjaiban, éppen hetven évvel ezelőtt, 1955. március 15-én indult a 471487-471986 közötti gyártási számokkal. Ez után a termékeket felügyelő Programiroda március 18-ától a 471987-47486 közötti, majd március 22-én a 473123-tól 474122-ig terjedő számsort engedélyezte.
A levéltári adatok áttekintésekor kijelenthetjük tehát, hogy a Momikon fényképezőgép érdemi mennyiségeinek előállítása éppen hetven évvel ezelőtt kezdődött meg. A piros papírdobozba csomagolt kamerát igényes kivitelű, kézzel varrott bőr tokkal, használati utasítással lehetett megvásárolni; egy korabeli számla szerint 1.680,- forintért. A hivatalos inflációt figyelembe véve ez napjainkban körülbelül 310.000,- forintnak felel meg.
Fejér Zoltán: A magyar fototechnika tervezői, termékei, gyártói;
A magyar fotográfia történetéből 50. kötete,
Magyar Fotográfiai Múzeum, Kecskemét, 2019.