Válogatás Schäffer Zsuzsa a Magyar Fotográfiai Múzeumban megrendezett kiállításának képeiből
25 • 05 • 12Baki Péter
A Magyar Fotográfiai Múzeumban látható Schäffer Zsuzsa: Természetes fény. 1/125 másodperc című kiállítás 2025. május 24-ig várja a látogatókat Kecskeméten. A tárlat középpontjában a mindennapi környezetünk apró, sokszor észrevétlen részleteinek szépsége áll.
Schäffer Zsuzsa képzőművész, fotográfus 1944. szeptember 22-én született Zsámbékon, ahová szülei a front elől menekültek. A háború végén visszaköltöztek Csepelre. Itt végezte el az általános iskolát, és 12 évesen már a Csepeli Munkásotthon Képzőművész Körébe járt rajzolni, festeni, ahol olyan kiváló mestere volt, mint Ilosvai Varga István. 1958–1962 között a Török Pál utcai Képzőművészeti Gimnázium tanulója volt, visszaemlékezései szerint a szabad szellemű tanárok, a többi középiskolához képest szabadabb környezet miatt ezek voltak a legemlékezetesebb évei, legkedvesebb tanárai pedig Viski Balás László festőművész, valamint a matematikát tanító Vincze Lajosné, Mária néni voltak. A Kisképzőben a Képzőművész Tagozat 1961-62-ben végzett 4. a osztályos diákjai között Schäffer Zsuzsa mellett ott szerepel Rubik Ernő, illetve későbbi férje Hortoványi István is.
1960-ban szüleivel Csepelről a Belvárosba, az Erzsébet térre költöztek. A gimnázium elvégzése után 1963-ban jelentkezett a Képzőművészeti Főiskolára, ahol 1967-ben Szentiványi Lajos és Barcsay Jenő festőtanítványaként végzett, Rajz-, Művészettörténet, Ábrázoló Geometria tanári diplomát szerzett. Az itteni közeget már nem találta olyan inspirálónak, mint a Kisképzőben. A főiskolai évek alatt munkát vállalt, alkalmazott grafikusok mellett dolgozott, majd férjével, Hortoványi Istvánnal, megalapították a PONTFOTÓ grafikai alkotó közösséget, ahol elsősorban kulturális- és kereskedelmi kiadványokat készítettek, kiállításokat szerveztek. Itt, a labormunka közben ismerkedett meg a fényképezéssel, és az 1970-es évek végén a festészettől eltávolodva érdeklődése a fekete-fehér fotográfiára összpontosult.
Első egyéni kiállítására 1989 márciusában került sor a Váci utcai Fotóművészeti Galériában. Ezt követték 1990-ben a budapesti Francia Intézetben, 2000-ben az Articsóka Kávéházban, 2001-ben a Grand Bulvár Kávéházban, 2002-ben a Mai Manó Házban, 2007-ben a Mednyánszky Galériában, 2010-ben a G13 Galériában megrendezett kiállításai.
1990-ben elnyerte a Második Nemzetközi Divatfotó Fesztivál, személyes kutatások kategória fődíját. 1996 óta tagja a Magyar Fotóművészek Szövetségének. Schäffer Zsuzsa a mai napig kizárólag fekete-fehér analóg technikával dolgozik.
A film előhívását, a képkidolgozást, nagyítást és újabban a negatívjai digitalizálását és printek készítését is saját maga végzi. Portré-, divat-, esemény-, város-, és tájfotói is ismertek és elismertek, azonban az igazi területe, műfajtól függetlenül, a személyes fotográfiák készítése, a szépség felfedezése. Ahogyan Ragályi Elemér fogalmazott:
„Esztétikai gyönyörűséggé transzformálja a horpadt ereszcsatornát, a pergő vakolatot (...), a párát lehelő kukát, (...) szoborrá nemesíti a roncsautót (...). Mindez nem az enyészet apoteózisa, hanem a mindenütt fellelhető szépség felfedezésének és megragadásának öröme.”
Schäffer Zsuzsa: Természetes Fény. 1/125 másodperc
Magyar Fotográfiai Múzeum
2025. március 29. – május 24.
Kurátor: Baki Péter