Elena Efeoglou kitalált múltja – AI generált új portrék August Sander nyomán
25 • 07 • 04Baki László
Mi történik, ha egy történelmi fotóarchívum és a mesterséges intelligencia találkozik? Elena Efeoglou görög képzőművész legújabb projektje egyszerre idézi és kérdőjelezi meg August Sander híres portréalbumának hitelességét. A kölni Die Photographische Sammlung / SK Stiftung Kultur épületében megrendezett tárlat a fotográfia, az emlékezet és a fikció határait feszegeti.
August Sander neve összeforrt a 20. századi dokumentarista portréfotográfiával: monumentális, több évtizeden át készült sorozatában, A 20. század emberei című projektjében több ezer németországi portrét készített, a társadalmi rétegződés, hivatások, karakterek hiteles és letisztult bemutatására törekedve. Bár a náci rezsim 1936-ban betiltotta ikonikus albumát, Sander képei mára a fotótörténet megkerülhetetlen darabjai.
Most, közel száz évvel később, Elena Efeoglou görög művész új perspektívát kínál ehhez az örökséghez. A Die Photographische Sammlung / SK Stiftung Kultur gyűjteményében töltött nyári rezidenciája során tíz Sander-portrét választott ki, hogy fiktív élettörténeteket, elképzelt háttereket és szociális szituációkat alkosson köréjük. A történetekből nem csupán szöveg, de képi világ is született: Efeoglou mesterséges intelligencia segítségével generált új portrékat, amelyek egyszerre idézik meg Sander stílusát, ugyanakkor kilépnek a dokumentarista valóságból.
A Realität und Fiktion verschwimmen – August Sander trifft auf KI (Valóság és fikció elmosódása – August Sander találkozása az AI-jal) című kiállítás ezeknek a képeknek és narratíváknak ad teret, reflektálva arra, hogyan alakítja át az AI a vizuális emlékezetet, a fotótörténeti örökség értelmezését. A kiállítás szerves részét képezik azok a fiktív leírások is, amelyek mintha a portréalanyok naplójából, családi visszaemlékezésekből vagy hivatalos feljegyzésekből származnának. Így ismerhetjük meg például az intézetben élő páciens sorsát, a férjét kereső Marta tragikus történetét vagy Leni gyermeki vívódásait az alkalmazkodásról. Az AI által generált képek és az írott élettörténetek együtt olyan alternatív archívumot alkotnak, amely egyszerre idézi meg és kérdőjelezi meg a dokumentarista fotográfia igazságtartalmát.
A tárlat installációjában a kurátor tudatosan különbséget tett a kétféle képi világ között: míg August Sander eredeti fotográfiái klasszikus keretben láthatók, addig Elena Efeoglou mesterséges intelligenciával generált alkotásai keret nélkül kerültek a falra, ezzel is hangsúlyozva a médiumok közötti eltérést.
Realität und Fiktion verschwimmen – August Sander trifft auf KI (Valóság és fikció elmosódása – August Sander találkozása az AI-jal)
Die Photographische Sammlung / SK Stiftung Kultur
2025. május 16. – július 13.