A háború képei: Az amerikai polgárháborús fotográfia úttörői
25 • 07 • 16Hernád Géza
Az amerikai polgárháború volt az első nagy fegyveres konfliktus, amelyet a fényképezés eszközeivel is dokumentáltak. A háborús tudósítások ekkor még távol álltak a mai riporteri gyorsaságtól, hiszen a technológia megkötései miatt a fotográfusoknak kompozícióban és előre tervezett jelenetekben kellett gondolkodniuk. Ennek ellenére a korszak képei megrázó erővel mutatják be a harcterek kegyetlenségét és a háború utóhatásait. Mathew Brady, Alexander Gardner és Timothy O’Sullivan munkássága nemcsak dokumentációs mérföldkő, hanem művészi teljesítmény is, amely a modern fotóriporterek számára is irányt mutat.
A fotográfia fejlődésének köszönhetően az amerikai polgárháború (1861–1865) volt az első olyan monumentális és hosszan tartó fegyveres konfliktus, amelyet széles körben fényképekkel dokumentáltak. Ezelőtt is keletkeztek már háborús tematikájú fényképek az amerikai-mexikói (1848–49) és a Krími (1853) háborúról, de ez volt az első alkalom, hogy a harctereket ilyen kendőzetlenül fotografálták. A háború alatt több tucat fotográfus – magánszemélyként és a Konföderációs és Uniós kormány alkalmazottjaiként – harctereket, civileket és civil tevékenységeket fényképezett; önkéntesekből, besorozott civilekből álló alakulatokat, hivatásos katonai személyzetet, felszerelést és tevékenységeket; valamint a csaták helyszíneit és következményeit. Mivel a nedves lemezes kollódiumos üvegnegatívok exponálása legalább 2–20 másodpercig tartott, a háborúról nincsenek akciófotók. (Leszámítva azt a két felvételt, ami a Charlestoni kikötőnél készült 1863-ban és a messzeségben, leginkább a fotók hátterében távol a tengeren, a kor újdonságait, páncélos hadihajókat örökít meg közvetlenül tüzelés után-közben, tehát azok technikailag valóban az első harctéri fotónak számítanak.)
A Mathew B. Brady név szinte a polgárháborús fényképezés szinonimája. Bár Brady valójában csak néhány tucat fényképet készített a háborúról, sok más jól ismert fotográfust alkalmazott a háború előtt és alatt, akikkel ezért jogi vitái is akadtak. Például Gardner fotóit sokáig a saját nevével kreditálta, aki ki is lépett Brady stúdiójából, és 1863-tól már a saját neve alatt publikált. De maga Gardner is megtette ugyanezt O’Sullivannel, akinek a polgárháború egyik legikonikusabb képét köszönhetjük (Home of a Rebel Sharpshooter), ezt a képet Gardner először szintén a saját neve alatt jelentette meg, egy évvel később lett csak rendezve a kép valós szerzői háttere. Fotótörténeti szempontból fontos kiemelnünk Timothy O'Sullivan és Alexander Gardner nevét, akik gyakorlatilag az első háborús fotóriportereknek tekinthetők. Alexander Gardner fotói az antietami halott katonákról megváltoztatták a polgárháborúról – és általában a hadviselésről – alkotott képet, mivel a civilek romantikus háborús elképzeléseit felforgatták a dicstelen, groteszk fotók, amelyeken fiatal férfiak arccal lefelé fekszenek a földön.
A brutális, borzasztó események nyers megörökítésének csak a kor technológiája szabott határt, az expozíciós idők hosszúsága miatt nincsenek akciójelenetek, viszont ezek a körülmények megkövetelték, hogy a képkészítők ne csak nagy tudású fényképész szakemberek, de „művészek” is legyenek, így a fotográfusok kénytelenek voltak megkomponálni képeiket. Ahogy Henri Matisse kifejti a Feljegyzések egy festőről című esszéjében, a polgárháborús fotográfusok azzal foglalkoztak, hogy „a festő parancsára dekoratív módon rendezzék el a különféle elemeket, hogy kifejezzék érzéseit”.
Ezt leszámítva, nagyon hamar a tabuk nélküli, „modern” haditudósításra emlékeztető fényképek esztétikájáig jutottak ezek a rendkívüli fotográfusok. A tömegek által látogatott nyilvános akasztásokról készült totálképek, az amputálásokról, a halottakról, kórházakról, harcterekről, és egyéb borzalmas helyzetekről készült felvételek kiforrottnak, modernnek, koruk látásmódját meghaladónak tűnnek, nézőként úgy érezzük, hogy akár a World Press Photo tárlatán is láthatnánk őket, leszámítva persze az adott kor attribútumait. Figyelemre méltó, hogy ezek a kollódiummal érzékenyített üvegnegatívok sokkal nagyobb felbontást produkáltak, mint a későbbi, modern fényképezőgépekbe kerülő filmek.
A nedves lemezes eljárással előállított negatívok általában 4x10 hüvelyk méretű sztereoképek voltak, de léteztek ennél nagyobb formátumúak is, így 20–30-szor nagyobbak voltak, mint a későbbi, 20. századi 35 mm-es fényképezőgépek által előállított negatívok. És ellentétben a 35 mm-es negatívokkal vagy akár a modern digitális képekkel, amelyek szemcsések vagy képpontokból állnak, a polgárháborús fényképeket nedves eljárással üveglemezre rögzítették.
Nem meglepő tehát, hogy a technológia eredményeként ráközelíthetünk ezekre a negatívokra, és olyan apró részleteket fedezhetünk fel, amelyeket talán még a fotográfus sem vett észre. Ezek a részletek – amelyek többek között az anyagi kultúrát és a harctéri megjelenést örökítik meg – lenyűgöző mélységet adnak, és lehetőséget nyújtanak a polgárháború és a fotográfia történetének tanulmányozására.
Ne felejtsük el azt az emberpróbáló erőfeszítést, amivel ezek a fényképészek dolgoztak. A vegyszerekkel való fizikai kontaktusról nem szólva, és csak magára a processzusra koncentrálva, röviden; minden egyes kép elkészítéséhez az üveglemezeket a helyszínen kellett – ideális esetben már előre bekevert – vegyszerekkel érzékenyíteni, majd azonnal a nagyméretű fényképezőgép hátfalához rögzíteni, természetesen mindezt sötét sátrakban, és az expozíció után a helyszínen rögtön elő is hívni, fixálni. Mindezt 1861-ben, folyóvíz nélkül, harctéri körülmények között.
Az említett fotográfusok mellett rengeteg más, kevésbé ismert és névtelen fotográfus is volt, aki képeket készített a harctereken dúló pusztítások nyomairól. Az északi közönség egyszerre volt elborzadva és elragadtatva a háború képeitől. Összesen körülbelül 3000 fotográfus dolgozott, akik milliós nagyságrendben állították elő a hadba vonuló katonák beállított portréit, de a polgárháború több mint négy éve alatt mindössze 10.000 dokumentumfotó készült.