Fotótörténet – George Hoyningen-Huene: The Divers (1930)
25 • 07 • 21Baki László
George Hoyningen-Huene 1930-ban készítette The Divers című ikonikus fényképét, amelyet a 20. század egyik legismertebb divatfotójának tartanak. A felvétel a Vogue magazin megbízásából készült, és először 1930. július 5-én jelent meg a lapban. Azóta a divattörténet meghatározó képei között emlegetik. A kép olyan nagy hatást gyakorolt, hogy Anna Wintour, a New York-i Vogue nemrég lemondott legendás főszerkesztője is beválasztotta saját öt kedvenc Vogue-fotója közé a magazin hosszú történetéből.
Hoyningen-Huene a húszas években Párizs pezsgő művészeti köreiben mozgott, olyan alkotókkal dolgozott együtt és barátkozott, mint Man Ray, Pablo Picasso, Salvador Dalí vagy Coco Chanel. Mind az avantgárd szellemiség, mind az antikvitás iránti rajongása nyomot hagyott munkásságán.
A felvételen két alak ül szimmetrikusan egy ugródeszkán, háttal a kamerának, testük szinte szoborszerűen jelenik meg a kompozícióban. Ez a kompozíciós megoldás és a testek „klasszikus" megformálása közvetlenül kapcsolódik Hoyningen-Huene mély vonzódásához a görög ókori építészet és szobrászat iránt. Az antikvitás esztétikai világa egész pályafutása során végigkísérte a fotográfust, amelyről így nyilatkozott:
„Naplementekor a színek egészen csodálatosak, a Parthenón ragyogó, szikrázó, élő fénybe borul – olyan aranyló érzékiséget áraszt, amely teljesen egyedülálló.”
Bár sokan úgy gondolják, hogy a kép a Földközi-tenger partján, egy nyugalmas tengerparti környezetben készült, valójában egy jól álcázott stúdiófelvétel. A két alak egymásra rakott dobozokon ül, amelyeket a párizsi Vogue stúdió tetőteraszán állítottak fel. A fotó hátterében húzódó, tökéletesen vízszintes horizontvonal a stúdiót övező fal teteje, amely elválasztotta a modelleket a nyüzsgő Champs-Élysées forgalmától.
A képen szereplő férfi modell Horst P. Horst, aki Hoyningen-Huene asszisztense, majd közeli munkatársa és szeretője lett. Együtt lettek az amerikai és francia Vogue meghatározó alkotói. Hoyningen-Huene úttörő módon nemcsak nőket, hanem férfi modelleket is rendszeresen fotózott, ami abban az időszakban szokatlannak számított. A kép másik alakja hosszú ideig ismeretlen volt, mígnem Horst egy interjúban elárulta: ő Lee Miller, a híres modell, fotográfus és újságíró. Miller életrajzírója, Carolyn Burke megjegyezte:
„Aki ismeri Lee Miller nyakát, testét és helyét Hoyningen-Huene képzeletében, Horst »ikertestvéreként«, az azonnal felismeri.”
Hoyningen-Huene 1968-as halála után Horst örökölte a művész hagyatékát, és elkészítette a legismertebb fotókból a kiváló minőségű platinanyomatokat. A The Divers című kép egyik legnagyobb ismert platinanyomata Horst saját gyűjteményéből származik, különleges bársonyos felületével ma is az egyik legértékesebb darabja a fotótörténeti aukcióknak.
A fotó a római Palazzo Braschi új kiállításán, a George Hoyningen-Huene. Art. Fashion. Cinema is látható, amely a 20. század egyik legnagyobb hatású divatfotográfusának életművét mutatja be. A tárlatról hamarosan egy külön cikkben számolunk be oldalunkon.
A fotó-történet rovatunk korábbi cikkei ezen a linken olvashatók el.