Menü

Hétköznapi abszurditás – Erik Kessels retrospektív kiállítása Párizsban

26 • 02 • 19Szabó Liliom

Erik Kessels As Far as You Can See című kiállítása – amelyet eredetileg a milánói Commerce könyvesboltban rendeztek meg – kibővített formában látható Párizsban. A tárlat a hétköznapi fotográfiáról való kortárs gondolkodás egyik meghatározó alakjának első franciaországi retrospektív bemutatkozása. A kiállítás Kessels fotográfiai kutatásaira épül, és csaknem három évtized szerkesztői tevékenységét sűríti egybe: mintegy száz, „briliánsan amatőr” felvételen keresztül rajzolja ki azt a vizuális univerzumot, amely a naiv fotóművészet sajátos, ironikus és mégis mélyen emberi esszenciáját hordozza.

A korábban a Mai Manó Házban is kiállító Erik Kessels munkája során az amatőr fotográfusok által készített felvételek narratív és antropológiai jelentőségét tárja fel. Az 1966-ban született holland kurátor leginkább aukciókról, archívumokból, az internetről és bolhapiacokról szerzi be a hétköznapi emberek által készített hétköznapi képeket. Otthonában mintegy 15 ezer családi albumot tart; ezek szolgálnak kiindulási alapként kreatív alkotófolyamatához.

 

0103

Fotó: Muddy Dance © Erik Kessels

0103

Fotó: Useful Photography #9 © Erik Kessels

0103

Fotó: In almost every picture #9 © Erik Kessels

Véleménye szerint egy kép lehet unalmas, de ez nem zárja ki, hogy ne lenne értékes:

„A képeket kiragadom eredeti kontextusukból, és egy új megvilágításba helyezem őket, amely új mintázatokat, sorozatokat, történeteket tár fel. Nem azért teszem ezt, hogy válaszokat vagy megoldásokat kínáljak. Egyszerűen megfigyelek, és rákérdezek: mi ez? Miért csináljuk ezt? Birtokba vesszük-e azokat a dolgokat, amelyeket megérintünk? Önmagunkat mérjük-e azokhoz a tárgyakhoz, amelyekkel együtt élünk?”

– nyilatkozta egy, a kiállításhoz kapcsolódó interjúban.

Ez nem öncélú esztétikai szelektálás, hanem mély kíváncsiság az emberi természet iránt. Kutatásai során azt vizsgálja, miként tanúskodnak ezek az első pillantásra semmitmondó felvételek közös gesztusokról, rítusokról és viselkedésformákról, amelyek társadalmunk vizuális történetének részét képezik. E megközelítésen keresztül a művész hozzájárul egy olyan képi emlékezet megőrzéséhez, amelyet a digitális technológia térnyerése és a fizikai fotóalbumok fokozatos eltűnése meggyengített.

A kiállítás ennek a több évtizedes, elkötelezett munkának állít emléket, valamint most mutatják be Erik Kessels eddig megjelent könyveit is. Az As Far as You Can See a szerkesztő 1997-től napjainkig megjelent köteteit vonultatja fel, beleértve legújabb munkáit, az Incomplete Encyclopedia of Touch és a MAN című köteteket, amelyek az RVB BOOKS gondozásában jelentek meg. A fényképeket olyan műtárgyak és installációk egészítik ki, amelyek továbbgondolják a felvetett témákat, és a gyűjtemény komplexitásának és gazdagságának felfedezésére invitálják a látogatókat.

Ha Erik Kessels tanácsát megfogadjuk, akkor

„időzzünk el egyetlen kép előtt egy kicsit, és hamar kiderül, hogy egészen más – és jóval izgalmasabb – történetek is kibontakozhatnak belőle. Ezt sokkal gyakrabban kellene megtennünk, hiszen ez olyan munka, amelynek valójában soha nincs vége.”

0103

In almost every picture #13 © Erik Kessels

0103

Fotó: Shit © Erik Kessels

0103

Fotó: Jump Trump © Erik Kessels & Thomas Mailaender

0103

Fotó: In almost every picture #8 © Erik Kessels

0103

Fotó: In almost every picture #7 © Erik Kessels

0103

Fotó: In almost every picture #11 © Erik Kessels

0103

Fotó: In almost every picture #10 © Erik Kessels

Jegyzetek

Erik Kessels: As Far as You Can See
La Galerie du Jour
2026. január 30. – március 15.