Galéria

Válogatás a Black & White Awards 2024 legjobb fekete-fehér alkotásaiból

A LensCulture kihirdette az idei Black & White Awards legjobb sorozatait és egyéni fényképeit. A mostani versenyen összesen 38 nyertest jutalmazott a zsűri, a dobogós alkotók mellett helyet kaptak a döntőbe került alkotások is, illetve azok a művek, amelyeket a zsűri egy-egy tagja saját díjával jutalmazott. A kitüntetett fotográfusok mindegyike egyedi történeteket és gondolatokat fejeznek ki, miközben munkáik a művészi megközelítések sokféleségét szintén megmutatják. Bár a fekete-fehér technika közös, gazdag műfaji sokszínűség jellemzi őket. Találkozhatunk dokumentarista, és fikciós fényképekkel, riportképekkel, önarcképekkel vagy éppen digitális kollázsokkal.

Tovább

„A tudomány fikció, sci-fit készíteni teljesen haszontalan” – válogatás a párizsi MEP kiállításának képeiből

A növények vizuális ábrázolását mutatja be a párizsi Maison Européenne de la Photographie (MEP) kiállítása a fotográfia 19. századi megszületésétől a kortárs gyakorlatokig. A mintegy 40 művet reprezentáló Science/Fiction – A Non-History of Plants című tárlat Anna Atkins cianotípiától Karl Blossfeldt tipológiáin, valamint Ágnes Dénes land art munkáin át Joan Fontcuberta fényképészeti objektivitást megkérdőjelező sorozatáig segít értelmezni és megérteni a természet világát.

Albert Watson: No Idle View – Egy ikonikus karrier retrospektív tárlata

Harminc év után tért vissza Albert Watson a Fahey/Klein Galériába a No Idle View című kiállítással, amely a fotográfus karrierjét ünnepli. A tárlat a művész egyedülálló filmes érzékenységét és a dráma, valamint a csend mesteri ábrázolását tárja a közönség elé.

Richard Misrach tájfotói – „Bármiről is szóljon egy fénykép, mindig az időről szól”

Az 1949-ben született Richard Misrach öt évtizede meghatározó alakja az amerikai tájfotografálásnak. Misrach a világ vezető múzeumaiban állított ki, például a washingtoni National Gallery of Artban, a chicagói Art Institute-ban és a párizsi Centre Pompidou-ban. Több mint 25 monográfia született műveiről, amelyek között olyan kiadványok találhatók, mint a Crimes and Splendors: The Desert Cantos of Richard Misrach (1996) vagy az On the Beach (2007). Misrach munkássága példaértékű abban, hogyan lehet a művészetet az aktuális társadalmi, politikai és környezeti kérdések feltárásának eszközévé tenni.

Taranto történelmi múltját vizsgálja az Urban Book Award által díjazott fotóalbum

Az idén tizenötödik alkalommal megrendezett Urban Book Award legjobb művészeti kiadványának választott könyve Maria Pansini Sea, Steel and Sorrow című albuma lett. Ez a könyv egy egyéni, szerkesztői fotóválogatásban mesél az olaszországi Taranto városának történetéről. A hiánypótló kiadvány fényképei nemcsak a város történelmi múltját mutatják be, hanem a közelmúlt történéseit is. Az olasz iparosodás fellendülésének időszakában, az 1960-as években Taranto az acélipar fővárosának számított, ám ennek a természet és a helyi lakosok látták kárát. Az Urban Photo Book Award fődíjas albuma így nemcsak egy városról mesél, hanem annak lakóiról, az ember és a természet viszonyáról, miközben figyelmet fordít a környezetvédelem kérdéseire is.

„Nem foglalkozom azzal, hogy más fotográfusok mit csinálnak” – Bruce Weber képei Prágában láthatók

Január 26-ig látogatható a Stone Bell House-ban, a Prágai Városi Galéria (GHMP) szervezésében megrendezett világhírű amerikai fotográfus, Bruce Weber első európai retrospektív kiállítása. A My Education című monumentális tárlat az ikonikus amerikai fotóművész öt évtizedet átívelő, sokszínű munkásságát mutatja be több, mint 250 fotográfián, videón és rövidfilmen keresztül.

A lelassult élet filozófiája Krzysztof Bednarski La Vida Lenta sorozatában – Urban Photography Awards 2024

A tizenötödik alkalommal megrendezett Urban Photography Awards verseny idei fődíjas művészeti projektjét Krzysztof Bednarski készítette. A lengyel születésű művész La Vida Lenta című sorozatában a kisvárosi lét nyugalma kerül előtérbe. A képeken a nagyvárosi, gyors élettempó alternatívája jelenik meg egy mexikói kisváros mindennapjain keresztül. Lassan kerékpározó lakosok tűnnek fel, ráérősen sétáló gyalogosok, esetleg néptelen utcák.

A fekete-fehér képek idei legjei – válogatás az Exposure One Awards pályázatának díjazott képeiből

A kifejezetten fekete-fehér képekre szakosodott Exposure One Awards azt a célt tűzte ki maga elé, hogy évről évre megjutalmazza a legkiemelkedőbb alkotók munkáit. A versenyen mind a professzionális, mind a nem professzionális alkotók mintegy húsz alkategóriában nevezhettek egyéni képeket vagy sorozatokat. Az Exposure One Awards győztes felvételei megmutatják, hogy a fekete-fehér képek tradíciója és kifejezőereje a mai modern fotográfiában is megőrizte helyzetét, és számos alkotó a mai napig előszeretettel dolgozik ezzel a technikával.

„Gondolkodj, miközben exponálsz!” – Martin Munkácsi képeiből nyílik kiállítás Olaszországban

A bresciai Paci Contemporary Galériában Munkácsi Márton, a világhírű magyar fotográfus munkásságát bemutató tárlat nyílik november 30-án. A kiállítás Gondolkodj, miközben exponálsz! címmel várja a látogatókat, ez a mottó ugyanis Munkácsi művészetének egyik alapköve volt. A hasonló című Martin Munkácsi: Think While You Shoot című retrospektív tárlatot 2010-ben mutatta be a budapesti Ludwig Múzeum.

Tovább

Martin Parr, Richard Misrach és Eve Arnold is szerepel idei International Photography Hall of Fame díjazottjai között

Az 1965-ben alapított IPHF célja, hogy elismerje a fotográfia művészetét és tudományát, valamint tisztelegjen azok előtt, akik különleges technikai tudásuk és kreativitásuk révén kitágították a vizuális történetmesélés határait. A 2024-es International Photography Hall of Fame (IPHF) díjátadóját november 1-jén tartották St. Louisban, Missouri államban, ahol öt új tagot díjaztak a fotográfia területén elért kimagasló teljesítményeikért.

Tom Kublin és a Balenciaga: Egy magyar fotográfus, aki alapjaiban határozta meg az haute couture divatház aranykorát

A Zalaszentgróton született Tom Kublint a történelem sodrása a háború után előbb Svájcig, majd Franciaországba repítette. Egy véletlen folytán került kapcsolatba fotográfusként a divatvilággal, hogy olyan megrendelőkkel dolgozzon együtt, mint az Yves Saint Laurent, a Dior, a Chanel és a Givenchy, valamint a Vogue és a Harper’s Bazaar. Cristóbal Balenciagával ápolt szoros munkakapcsolata és barátsága meghatározta az haute couture divatház 1950-es, 1960-as évekbeli arculatát. Ezt az időszakot dolgozza fel a fotográfus lánya, Maria Kublin által jegyzett Balenciaga – Kublin: A Fashion Record című monográfia, amely 2024 őszén jelent meg a Thames & Hudson gondozásában.

Megfestették Stalter György Józsefváros című sorozatának képeit

A Szentandrássy István Roma Művészeti Galériában látható Stalter György és Botos Zoltán Józsefváros – Város a városban című közös kiállítása, amely Budapest egyik legkarakteresebb kerületének, Józsefvárosnak színes és sokoldalú világába kalauzolja a látogatókat. A kiállításon látható alkotások szoros kapcsolatot teremtenek a fotóművészet és a festészet között, közös történetet mesélve el Józsefváros lakóiról és utcáiról.

Szabó Emma tinédzserekről szóló sorozata nyerte el az idei Budapest Fotográfiai Ösztöndíjat

Sorozatomban a Budapesten élő tinédzser Z és alfa generáció mindennapjait/életét vizsgálom és fényképezem analitikus jelleggel oktatási intézmények falain belül és azokon kívül is. Projektem helyszínéül különböző budapesti középiskolákat választottam. Motivációm a mostani fiatal generáció mélyebb ismerete, megértése és bemutatása. Kiindulópont a saját tinédzser éveimnek szorongató emlékei és érzései: a bizonytalan, kilátások nélküli jövőkép, a mellőzöttség, az elveszettség, a megnemértettség kapcsán kialakult szorongás, amelyet a barátok közelsége, a társasági lét képes csak feloldani.

Kihirdették a Deutsche Börse Photography Foundation díjának kiemelkedő alkotóit

A Deutsche Börse Photography Foundation minden évben a legkimagaslóbb művészeti projekteket díjazza. Az 1996-ban alapított díj olyan alkotókat jutalmaz, akik az adott év során jelentős mértékben járultak hozzá a fotográfia fejlődéséhez. A díj 28 éves története során a vizuális művészeti élet egyik legfontosabb kitüntetésévé vált. A zsűri nemrég kihirdette azt a négy alkotót, akik a verseny utolsó fordulójába is továbbjutottak, a díjazásra kiválasztott fényképsorozatok a londoni The Photographers’ Galleryben lesznek láthatóak 2025. március 7. és június 15. között.

Válogatás a Paris Photo, a világ egyik legrangosabb fotóművészeti vásárának kiállításaiból

2024. november 7–10. között a Grand Palais-ban kerül megrendezésre a Paris Photo, a világ egyik legrangosabb fotóművészeti vására. A 2024-es eseményen 240 kiállító vesz részt 34 országból, így a látogatók széleskörű betekintést nyerhetnek a fotóművészet legfrissebb trendjeibe és klasszikus értékeibe. A 27. kiadás fő szekciója 147 galériát vonultat fel, köztük 24 új, nemzetközi galériát. A Punkt az elmúlt évekhez hasonlóan ezúttal is jelen lesz a vásáron.