Címke: fotóaukció

Ez volt a világ egykori legdrágább fotója, melyet Athénban fényképeztek

Bár rengeteg felvétele volt, Girault de Prangey életében egyszer sem mutatta meg és sohasem állította ki fényképeit, melyeket meglepő módon csak az 1920-as években fedeztek fel birtoka raktárában, és csak újabb nyolcvan évvel később, a kétezres évek elején váltak ismertté, amikor 2003 májusában a Christie’s londoni árverésén a katari Saud Al Thani sejk 922.488 dollárért vásárolta meg egyik Athénban készült dagerrotípiáját, mely a Zeusznak szentelt templom megmaradt oszlopait ábrázolta.

Tovább

Harlekin mindent vitt a Sotheby’s New York-i árverésén

Neves fotóművészek, mint Cindy Sherman, Nan Goldin és Irving Penn képei is kalapács alá kerültek a Sotheby’s Photographs tavaszi árverésén. A 88 tételből álló aukción Alfred Stieglitz, Diane Arbus, Man Ray, Walker Evans klasszikus képei mellett olyan, árveréseken ritkán felbukkanó alkotók műveire is lehetett licitálni, mint Martin Munkácsi, Ming Smith, Rineka Dijkstra vagy Shirana Shabazi.

A Phillips tavaszi árverésén 2,2 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a fotótörténet jelentős alkotóinak munkái

Április elején megtartotta tavaszi New York-i fotóárverését a londoni alapítású patinás aukciósház, a Phillips. A komplett fotótörténeti utazással felérő, a kortárs fotográfiára is erőteljesen fókuszáló aukción 311 tételre lehetett licitálni, melyből végül 278 kelt el. Az összbevétel meghaladta a 6,4 millió dollárt (2,2 milliárd forintot).

Amerika és az amerikaiak – Robert Frank fényképei a Sotheby’s árverésén

A Sotheby’s legutóbbi aukcióján Robert Frank több fényképét is árverésre bocsátották. A tételek többek között a From the Bus, a The Americans című sorozatokból, illetve a Black White and Things című könyv képanyagából kerültek ki. A jellemzően a huszadik századi amerikai életet középpontba állító fotográfiák közül több még sosem szerepelt egyetlen árverésen sem. Most összesen 109 alkotásra lehetett licitálni.

Árverésre bocsájtották az egyetlen létező fotográfiát Neil Armstrongról a Holdon

30 ezer dollárra becsülték annak az egyedülálló fotográfiának az értékét, amin Neil Armstrong látható a Holdon. A Bonhams online árverésén, melyet november utolsó hetében tartottak, űrutazás tematikájú fotográfiák kerültek kalapács alá. Ezek a fotográfiák nemcsak ritkaságuk, de történelmi jelentőségük miatt is igen magas értéket érhetnek el, ezért is volt meglepetés a legutóbbi aukció eredménytelensége.

Leica ritkaságok és Marilyn Monroe a Leitz Photographica aukcióján

A 41. Leitz Photographica aukciót 100 tétellel nyitó, Árnyék és fény elnevezésű fotográfiai árverés fénypontjai között Vivian Maier, Thomas Hoepker, Robert Frank, Diane Arbus, Bruce Davidson, André Kertész és Dennis Hopper fotói is szerepeltek.

Karambol tizenkilenc képen – Rekordáron kelt el a Fehér szerencsétlenség

Andy Warhol egyik legfigyelemreméltóbb alkotása a Fehér szerencsétlenség (Fehér autóbaleset 19-szer) című kép, amely az 1960-as években készült Halál és katasztrófa sorozat része. Az alkotást a XX. század egyik legprovokatívabb művészi teljesítményeként tartják számon, ami Warhol karrierjének csúcspontja is lehet.

Tovább

Tündérmese képkeretben – egy ritka Stieglitz-fotó története

Sedlik egy árverésen, a Connecticut állambeli Old Saybrookban vásárolt meg egy kifakult, bekeretezett Alfred Stieglitz fotót. Az eleinte kockázatosnak tűnő 2200 dolláros üzlet gyorsan változott tündérmesévé, ugyanis Sedlik a kép megvásárlása után kinyitotta a képkeretet és a hátsó borító eltávolítása után kiderült, hogy a keretben nem egy, hanem két kép lapul

Több mint 75 millió forintért árverezték el a világ egyik legelső panorámaképét

189.000 dollárért kelt el New Yorkban a Philips őszi aukciójának legdrágább tétele, amit az egyik legelső panorámafotóként tartanak számon. Ritkaságnak számít technikája miatt is – Fardon nedves kollódiumos eljárással dolgozott, és papírra kontaktolt már akkor is felvételeket, amikor még a dagerrotípia volt az uralkodó fotográfiai technika.

Válságban a műtárgypiac? – Klasszikus és kortárs fotográfiákat árverezett el a Sotheby’s

A Sotheby’s őszi, Photographs elnevezésű árverésén ezúttal is az egyetemes fotótörténet kiemelkedő alkotásait vásárolhatták meg az érdeklődők. Az előző évekhez képest az eladott tételek mennyiségét és az ezekből befolyt összeget nézve, az őszi aukción már érezhető volt az a trend, hogy a vásárlók döntését a világpolitikai és gazdasági események kisebb-nagyobb mértékben már befolyásolják.

Több mint száz Dorothea Lange fotó került árverésre a Phillips aukcióján

Az aukcióra szánt képanyag Lange teljes pályafutását reprezentálja, az első, szociálisan tudatos képektől kezdve, amelyeket a San Franciscó-i műtermén kívül készített, a nagy gazdasági világválság idején a Farm Security Administration számára végzett munkáján át a háború utáni dokumentarista projektjéig, amelyek nagy részét férje és munkatársa, Paul Taylor társaságában készítette.