Címke: könyvajánló

Álomszerű képek odüsszeája – Megjelent Yorgos Lanthimos filmrendező fotóalbuma

A kortárs szerzői film meghatározó alkotója, az Egy szent szarvas meggyilkolása, A homár és a Szegény párák rendezője, Yorgos Lanthimos i shall sing these songs beautifully című fotókönyve 2024 novemberében jelent meg a londoni Mack kiadó gondozásában. A játékfilmjeihez hasonlóan analóg képanyagot legújabb filmje, A kegyelem fajtái forgatásának idején készítette New Orleansban a görög rendező.

Tovább

A közvetlen megismerés formái – Fabricius Anna Home Is Where Work Is című fotókönyve

Fabricius Anna a munkások elkötelezett fotográfusa, aki a lírai és személyes érintettségű sorozatok irányába tett kitérők után évről évre visszatér a munka társadalmi és identitásformáló szerepének vizsgálatához. Új sorozata a családjuktól távol élő, hazánkban dolgozó távol-keleti munkások szociális kapcsolataiba és a kultúra megtartó erejébe ad betekintést, miközben rámutat a fényképek és a mobilitás közti összefüggésekre. Home Is Where Work Is címmel megjelent fotókönyve a Kassák kortárs művészeti díj keretében megvalósult, és a Kassák Múzeumban bemutatott sorozat bővített anyagát tartalmazza.

A megállított idő fényképei – Graciela Iturbide: Frida fürdőszobája

A Fundación MAPFRE és a Google Arts & Culture 2012 óta fennálló partnersége keretében a szervezet egyedülálló gyűjteménnyel járult hozzá a Faces of Frida elnevezésű projekthez. Ez az együttműködés tovább gazdagítja a mexikói művésznő hagyatékáról alkotott képet, és lehetőséget teremt arra, hogy Frida Kahlo életének rejtett aspektusait is megismerhesse a közönség. A bemutatott sorozat Graciela Iturbide 2006-ban készült munkája volt, amely Frida Kahlo fürdőszobájának személyes tárgyait örökíti meg, és amelyből a PunctumPress kiadó gondozásában 2008-ban egy album is megjelent.

Tom Kublin és a Balenciaga: Egy magyar fotográfus, aki alapjaiban határozta meg az haute couture divatház aranykorát

A Zalaszentgróton született Tom Kublint a történelem sodrása a háború után előbb Svájcig, majd Franciaországba repítette. Egy véletlen folytán került kapcsolatba fotográfusként a divatvilággal, hogy olyan megrendelőkkel dolgozzon együtt, mint az Yves Saint Laurent, a Dior, a Chanel és a Givenchy, valamint a Vogue és a Harper’s Bazaar. Cristóbal Balenciagával ápolt szoros munkakapcsolata és barátsága meghatározta az haute couture divatház 1950-es, 1960-as évekbeli arculatát. Ezt az időszakot dolgozza fel a fotográfus lánya, Maria Kublin által jegyzett Balenciaga – Kublin: A Fashion Record című monográfia, amely 2024 őszén jelent meg a Thames & Hudson gondozásában.

Groteszk álomképek diszkrét gyűjteménye – Jim Jarmusch: Some Collages

Az amerikai és a nemzetközi független film megkerülhetetlen alkotója, Jim Jarmusch kreatív megnyilvánulásai régóta túlmutatnak a mozi médiumán. Képzőművészeti tevékenysége 2021-ben vált szélesebb körben ismertté, miután az Anthology Editions kiadó gondozásában megjelent fotóalapú munkáit tartalmazó Some Collages című monográfiája. Mindeközben Jarmusch idén novemberben a Paris Photo vendége lesz annak apropóján, hogy a szürrealizmus születésének századik évfordulóján Man Ray négy rövidfilmje restaurált kópájához az amerikai rendező SQÜRL nevű formációja készített zenét.

„Fotográfusnak lenni örökös felfedezéssel jár” – Louis Stettner életútjának állít emléket a Thames and Hudson új albuma

Retrospektív kötet jelent meg Louis Stettner, a huszadik század kiemelkedő amerikai fotográfusának munkásságáról. A művész teljes életpályáját bemutató kötet az alkotó legfontosabb fényképeit gyűjti egybe, amelyeket esszék és rövid tanulmányok egészítenek ki. A Louis Stettner nevét viselő album időrendi sorrendben mutatja be mintegy 190 fényképen keresztül az alkotó pályafutását, felmutatva a New Yorkban és Párizsban készült ikonikus alkotásait, köztük utcai felvételeit, amelyek a nagyvárosi központok lakóira koncentrálnak.

Frida Kahlo. Her Photos – Egy alaposan dokumentált élet rejtett kincsei

Már az ötödik kiadásnál tart a Frida Kahlo. Her Photos című album, amely a mexikói alkotó fél évszázadig rejtve maradt privát fotográfiai gyűjteménye legfontosabb darabjaiból válogat. A jelentős forrásértékkel bíró 522 oldalas kötet több mint 300 felvétele Frida Kahlo életének a nyilvánosság számára eddig ismeretlen oldalát is feltárja. A képanyagból válogatott 241 eredeti fotográfiát 2025. január 12-ig a Mai Manó Ház Frida Kahlo fotógyűjteménye című tárlatán láthatja a magyar közönség az őszi-téli kiállítási szezon egyik hazai szenzációjaként.

Az érintés gesztusát vizsgálja új kiadványában Erik Kessels, a ,,talált fényképek” mestere

A holland művész, tervező és kurátor, Erik Kessels új kiadványában az emberi érintés témáját dolgozza fel. A művész az album összeállításához mintegy 2000 fényképet használt fel, amelyet családi fényképalbumokból válogatott össze. A képgyűjtemény – amely elkészítésében Thomas Sauvin francia gyűjtő és szerkesztő, illetve Karel de Mulder reklámszakember, vizuális művész is részt vett – az amatőr fotográfia gyakran negligált valóságába vezeti be olvasóját. Az Incomplete enciklopedia of touch című album RVB Books gondozásában került kiadásra szeptember végén.

City Confessions #3: Paris – Ed Templeton és a „Brassaïzás”

Ed Templeton, a gördeszkás világból kinőtt amerikai művész, nemcsak ikonikus deszkásként, hanem festőként, grafikai tervezőként és fotográfusként is maradandót alkotott. Számtalan zine és több mint húsz fotóalbum fűződik nevéhez, amelyek a deszkás szubkultúra és a városi élet mindennapjait mutatják be. Legújabb könyve, a City Confessions #3: Paris, a 2001 és 2023 között készült párizsi pillanatfelvételeit gyűjti össze, bemutatva a város sokszínűségét és dinamikáját.

Tovább

Ezek voltak a 2024-es Arles-i Fotókönyv-díj nyertesei

Az Arles-i Fotófesztivál minden évben három kategóriában ítéli oda díjait. A Photo-Text Book Award azokat a műveket ismeri el, amelyekben a képek és a szövegek egyaránt meghatározó szerepet töltenek be a könyv művészi értékében. A Historical Book Awardot a legkiemelkedőbb tematikus vagy monografikus, dokumentarista könyvek kapják, míg az Author’s Book Awardot a legjobb kortárs szerzői könyvek nyerik el. Idén összesen 122 könyv került jelölésre, amelyek mind kiállításra kerültek a fesztivál során.

A szerelem, a szenvedély és a szabadságvágy képei – megjelent Martin Wanda és Martin Gábor fotóalbuma

A Mai Manó Házban augusztus 19-ig látogatható Martin Wanda & Martin Gábor: Az Örök Fiatalság Balladája – The Ballad of Eternal Youth című kiállítás anyaga immár fotóalbum formájában is kézbe vehető. A BOOOK Kft. gondozásában megjelent keménytáblás, száznegyvennégy oldalas kötet a tárlat koncepciójával parallel mutatja be apa és lánya sok évtized különbséggel és többezer kilométer távolságban készült fotográfiáit, miközben tértől és időtől függetlenül mesél szerelemről és szórakozásról, szenvedélyről és szabadságvágyról.

Roland Barthes: Világoskamra 2.0

A Mai Manó Házban került bemutatásra idén június 6-án Darida Veronika, Pál Gyöngyi, Baki Péter és jómagam részvételével Roland Barthes jól ismert, utolsó, nem sokkal tragikus halála előtt kiadott könyvének, a Világoskamrának az új fordítása, amely a Kijárat Kiadó és a Magyar Fotográfiai Múzeum gondozásában jelent meg. Miért, mi tette szükségessé ezt, vagy megfordítva, miért nem volt már jó a régi, tehetnénk fel a kérdést.

Állatkerti portrék – Diana Michener: A Song of Life

Az 1940-ben, Bostonban született Diana Michener BA diplomáját a New York-i Barnard College-ban szerezte meg, majd később Lisette Modellel tanult a szintén New York-i New School for Social Research-ben. Michener munkáit világszerte kiállították már, többek között egy retrospektív kiállítás keretében a párizsi Maison Européene de la Photographie-ben, 2001-ben. Jim Dine – aki 2005 óta Michener férje – szintén fotóművész, munkáikat már közös albumban is publikálták.

„Immár minden hazugságnak meggyőző vizuális bizonyítéka lehet” – válogatás Phillip Toledano Another America című albumának képeiből

A londoni születésű konceptuális művész, Phillip Toledano (1968) sorrendben nyolcadik albuma, az Another America olyan történelmi valóságot mutat be, amely soha nem létezett. Generatív képeinek szereplői, különös eseményekkel és katasztrófákkal teli 1940-es, 1950-es évekbeli Amerikája egyszerre tűnik ismerősnek és furcsának; hasonlóan ahhoz a világhoz, amelyben ma élünk.

Mondrian and Photography – Fotóalbum jelent meg a geometrikus absztrakció mestere és a fotográfia kapcsolatáról

Az absztrakt festészet megkerülhetetlen úttörője, a holland Piet Mondrian (1872–1944) és a fotográfia szoros kapcsolatát mutatja be a német Hatje Cantz Verlag gondozásában megjelent háromszázhatvanöt oldalas, Mondrian and Photography. Picturing the Artist and His Work című album. A kötetben André Kertész, Moholy-Nagy László, Arnold Newman és mások közismert portréfotográfiái és műtermi enteriőrképei mellett eddig ismeretlen pillanatfelvételek nyújtanak betekintést Mondrian életébe és munkásságába, megvilágítva az alkotó viszonyát a számára alapvető fontosságú médiumhoz, a fotográfiához.