Címke: könyvajánló

A város metafizikai térképe – Bartha Máté Anima Mundi című fotókönyve

Bartha Máté nemrég megjelent enigmatikus fotókönyve ambiciózus kísérletet tesz épített környezetünk, a város rejtett összefüggéseinek felkutatására. Az Anima Mundi egy metafizikai keresési folyamat feltárását, feltérképezését és rendszerezését összesíti, amely a fotográfus eddigi munkásságának is fontos állomása, korábbi munkáinak egyfajta kicsúcsosodása. Harmónia, diszharmónia, káosz, rend, mind alkotóelemei a könyvnek, amelyben a látvány töredékek saját rendszert alkotva, egyszerre vezetik és hagyják magára az olvasót.

Tovább

Dorothea Lange – Sam Contis: Day Sleeper – Az időtlenség és az intimitás képei

Egy kortárs amerikai fotográfus, Sam Contis (1982) miközben Dorothea Lange (1895–1965) fotóhagyatékát kutatta, arra vállalkozott, hogy a gazdasági világválság időszakának megkerülhetetlen krónikásának eddig kevésbé, vagy egyáltalán nem ismert fényképeiből albumot állítson őssze. A londoni MACK gondozásában még 2020-ban megjelent Day Sleeper című fotókönyv kortárs kontextusban, ugyanakkor az időtlenség különös érzésétől átitatva reprezentálja Lange fotográfiai gyakorlatát.

Budapest Fent-Lent – Válogatás a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója (FFS) legújabb kiadványának képeiből

2024 végén új kiadvánnyal jelentkezett a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója (FFS), amely Budapestet és annak lakóit, látogatóit, valamint történeteit helyezi középpontba. A Budapest Fent-Lent című kötet a várost dokumentarista fotográfiákon, valamint kísérleti analóg és digitális munkákon keresztül mutatja be, miközben a Stúdió tagjainak sokszínű alkotói szemléletét is tükrözi. A kiadvány elkészítésében az FFS 35 tagja vett részt, és az elmúlt több mint egy évtizedben ez az első olyan kötet, amely a tagság széles körének munkáit öleli fel.

A fotográfia újragondolása: Az együttműködés ereje – könyvajánló a Collaboration című kötetről

A Thames & Hudson kiadásában megjelent kötet hiánypótló kísérletet tesz a fotográfia történetének bemutatására, amely a fotográfus és a fotóalany közötti összetett együttműködésre összpontosít. A Collaboration célja, hogy egy olyan potenciális fényképezéstörténetet kínáljon, amely eltér a domináns, egyéni fényképészek és a technikák történetétől, a kollaboráció anyagi, gyakorlati és politikai körülményeinek tanulmányozása révén.

Ylla – A magyar származású fotográfus, aki újragondolta az állatfotózást

A magyar származású Ylla művészeti gyakorlata nemzetközileg ismert, hiszen olyan kreatív és rendhagyó módon újította meg az állatfényképezést, mint előtte senki. Felvételein az állatok sajátosságaira koncentrált, illetve a portréfényképezés eszköztárát is használta. A fotográfus élete során számos fényképalbumot jelentetett meg, de a mai napig izgalmas témát kínál a huszadik századi fényképezés iránt érdeklődőknek. Képeiből 2025-ben a Mai Manó Házban lesz látható egy válogatás. A Hirmer művészeti könyvkiadó gondozásában megjelent album 287 képen keresztül mutatja be az alkotó legfontosabb felvételeit. A kiadvány ötletgazdája és szerzője, Pryor Dodge, a művész hagyatékának kezelője volt.

Álomszerű képek odüsszeája – Megjelent Yorgos Lanthimos filmrendező fotóalbuma

A kortárs szerzői film meghatározó alkotója, az Egy szent szarvas meggyilkolása, A homár és a Szegény párák rendezője, Yorgos Lanthimos i shall sing these songs beautifully című fotókönyve 2024 novemberében jelent meg a londoni Mack kiadó gondozásában. A játékfilmjeihez hasonlóan analóg képanyagot legújabb filmje, A kegyelem fajtái forgatásának idején készítette New Orleansban a görög rendező.

A közvetlen megismerés formái – Fabricius Anna Home Is Where Work Is című fotókönyve

Fabricius Anna a munkások elkötelezett fotográfusa, aki a lírai és személyes érintettségű sorozatok irányába tett kitérők után évről évre visszatér a munka társadalmi és identitásformáló szerepének vizsgálatához. Új sorozata a családjuktól távol élő, hazánkban dolgozó távol-keleti munkások szociális kapcsolataiba és a kultúra megtartó erejébe ad betekintést, miközben rámutat a fényképek és a mobilitás közti összefüggésekre. Home Is Where Work Is címmel megjelent fotókönyve a Kassák kortárs művészeti díj keretében megvalósult, és a Kassák Múzeumban bemutatott sorozat bővített anyagát tartalmazza.

A megállított idő fényképei – Graciela Iturbide: Frida fürdőszobája

A Fundación MAPFRE és a Google Arts & Culture 2012 óta fennálló partnersége keretében a szervezet egyedülálló gyűjteménnyel járult hozzá a Faces of Frida elnevezésű projekthez. Ez az együttműködés tovább gazdagítja a mexikói művésznő hagyatékáról alkotott képet, és lehetőséget teremt arra, hogy Frida Kahlo életének rejtett aspektusait is megismerhesse a közönség. A bemutatott sorozat Graciela Iturbide 2006-ban készült munkája volt, amely Frida Kahlo fürdőszobájának személyes tárgyait örökíti meg, és amelyből a PunctumPress kiadó gondozásában 2008-ban egy album is megjelent.

Tom Kublin és a Balenciaga: Egy magyar fotográfus, aki alapjaiban határozta meg az haute couture divatház aranykorát

A Zalaszentgróton született Tom Kublint a történelem sodrása a háború után előbb Svájcig, majd Franciaországba repítette. Egy véletlen folytán került kapcsolatba fotográfusként a divatvilággal, hogy olyan megrendelőkkel dolgozzon együtt, mint az Yves Saint Laurent, a Dior, a Chanel és a Givenchy, valamint a Vogue és a Harper’s Bazaar. Cristóbal Balenciagával ápolt szoros munkakapcsolata és barátsága meghatározta az haute couture divatház 1950-es, 1960-as évekbeli arculatát. Ezt az időszakot dolgozza fel a fotográfus lánya, Maria Kublin által jegyzett Balenciaga – Kublin: A Fashion Record című monográfia, amely 2024 őszén jelent meg a Thames & Hudson gondozásában.

Tovább

Groteszk álomképek diszkrét gyűjteménye – Jim Jarmusch: Some Collages

Az amerikai és a nemzetközi független film megkerülhetetlen alkotója, Jim Jarmusch kreatív megnyilvánulásai régóta túlmutatnak a mozi médiumán. Képzőművészeti tevékenysége 2021-ben vált szélesebb körben ismertté, miután az Anthology Editions kiadó gondozásában megjelent fotóalapú munkáit tartalmazó Some Collages című monográfiája. Mindeközben Jarmusch idén novemberben a Paris Photo vendége lesz annak apropóján, hogy a szürrealizmus születésének századik évfordulóján Man Ray négy rövidfilmje restaurált kópájához az amerikai rendező SQÜRL nevű formációja készített zenét.

„Fotográfusnak lenni örökös felfedezéssel jár” – Louis Stettner életútjának állít emléket a Thames and Hudson új albuma

Retrospektív kötet jelent meg Louis Stettner, a huszadik század kiemelkedő amerikai fotográfusának munkásságáról. A művész teljes életpályáját bemutató kötet az alkotó legfontosabb fényképeit gyűjti egybe, amelyeket esszék és rövid tanulmányok egészítenek ki. A Louis Stettner nevét viselő album időrendi sorrendben mutatja be mintegy 190 fényképen keresztül az alkotó pályafutását, felmutatva a New Yorkban és Párizsban készült ikonikus alkotásait, köztük utcai felvételeit, amelyek a nagyvárosi központok lakóira koncentrálnak.

Frida Kahlo. Her Photos – Egy alaposan dokumentált élet rejtett kincsei

Már az ötödik kiadásnál tart a Frida Kahlo. Her Photos című album, amely a mexikói alkotó fél évszázadig rejtve maradt privát fotográfiai gyűjteménye legfontosabb darabjaiból válogat. A jelentős forrásértékkel bíró 522 oldalas kötet több mint 300 felvétele Frida Kahlo életének a nyilvánosság számára eddig ismeretlen oldalát is feltárja. A képanyagból válogatott 241 eredeti fotográfiát 2025. január 12-ig a Mai Manó Ház Frida Kahlo fotógyűjteménye című tárlatán láthatja a magyar közönség az őszi-téli kiállítási szezon egyik hazai szenzációjaként.

Az érintés gesztusát vizsgálja új kiadványában Erik Kessels, a ,,talált fényképek” mestere

A holland művész, tervező és kurátor, Erik Kessels új kiadványában az emberi érintés témáját dolgozza fel. A művész az album összeállításához mintegy 2000 fényképet használt fel, amelyet családi fényképalbumokból válogatott össze. A képgyűjtemény – amely elkészítésében Thomas Sauvin francia gyűjtő és szerkesztő, illetve Karel de Mulder reklámszakember, vizuális művész is részt vett – az amatőr fotográfia gyakran negligált valóságába vezeti be olvasóját. Az Incomplete enciklopedia of touch című album RVB Books gondozásában került kiadásra szeptember végén.

City Confessions #3: Paris – Ed Templeton és a „Brassaïzás”

Ed Templeton, a gördeszkás világból kinőtt amerikai művész, nemcsak ikonikus deszkásként, hanem festőként, grafikai tervezőként és fotográfusként is maradandót alkotott. Számtalan zine és több mint húsz fotóalbum fűződik nevéhez, amelyek a deszkás szubkultúra és a városi élet mindennapjait mutatják be. Legújabb könyve, a City Confessions #3: Paris, a 2001 és 2023 között készült párizsi pillanatfelvételeit gyűjti össze, bemutatva a város sokszínűségét és dinamikáját.

Ezek voltak a 2024-es Arles-i Fotókönyv-díj nyertesei

Az Arles-i Fotófesztivál minden évben három kategóriában ítéli oda díjait. A Photo-Text Book Award azokat a műveket ismeri el, amelyekben a képek és a szövegek egyaránt meghatározó szerepet töltenek be a könyv művészi értékében. A Historical Book Awardot a legkiemelkedőbb tematikus vagy monografikus, dokumentarista könyvek kapják, míg az Author’s Book Awardot a legjobb kortárs szerzői könyvek nyerik el. Idén összesen 122 könyv került jelölésre, amelyek mind kiállításra kerültek a fesztivál során.