Mit adott nekünk a fotó 180 év alatt?
19 • 08 • 19Cséka György
Röviden: mindent. Vagy pont ellenkezőleg.
180 évvel ezelőtt, ezen a napon történt valami, amit jobb híján a fotótörténet, a fotográfia felfedezésének mérföldköveként, origójaként tartunk számon. Ezen a napon indult világhódító útjára a fényképezés, amelynek egyik igen lényeges alkotóelemét, a kép rögzítésének egy relatíve sikeres módszerét, képletét tették nyilvánossá a francia akadémián.
A képrögzítés története maga is kész regény, de elég annyit tudni, hogy Louis Daguerre felfedezését, a dagerrotípiát François Arago tudós és parlamenti képviselő első fázisban 1839. január 7-én, a Tudományos Akadémia ülésén bemutatta, és kérte a kormányt, hogy anyagilag is támogassa a forradalmi találmányt. Amikor ez megtörtént, augusztus 19-én ismét az Akadémián, a nagy nyilvánosság előtt részletekbe menően ismertette az immár felszabadult, bárki által használható eljárást.
Az esemény horderejét nehezen tudjuk elképzelni, mivel 180 éve történt, hajlamosak vagyunk a mától radikálisan különböző, csak adott korban megérthető momentumként felfogni. Holott a bejelentés egy szemtanújának elbeszélését olvasva, mintha az új iPhone bemutatójáról kapnánk drámai, krimibe illő tudósítást. Hatalmas tömeg várakozott már órákkal a bejelentés előtt, és ahogy szivárogtak a hírek az épületből arról, mi a vegyi képlete a dagerrotípiának, úgy nőtt az izgalom. Amikor pedig minden kétséget kizáróan biztos adatokhoz jutottak, megrohanták a fotóboltokat, pontosabban az optikus üzleteket a vegyszerek után, utána pedig rávetették magukat a városra, a megörökíteni kívánt látványokra.
Paradox módon, a fotó (vagyis mi magunk) olyan eszközt adott a kezünkbe, amely eszköz fokozatosan céllá vált, eltüntette sosemvolt tárgyát, majd bekebelezte alkotóját is. Egy posztapokaliptikus forgatókönyvben ugyanolyan gépek vagyunk, mint amire az emberek 1839. augusztus 19-én rávetették magukat. Sikeresen alkottuk meg és vesztettük el saját magunkat egy fiktív és végtelen tükörrendszerben.
Mit adott nekünk a fotó? Egy kiborgot.
Bingó.