„Nagyon is jól emlékszem New York-i beszélgetésünkre.” – A Magyar Fotográfiai Múzeum új kiadványa André Kertészről és Lőrinczy Györgyről
21 • 09 • 01Rátkai Zsófia
New York – André Kertész / Lőrinczy György címmel jelent meg augusztusban a Magyar Fotográfiai Múzeum új kiadványa, 1 amelybe a két művész New Yorkban készített képeiből került be egy válogatás. Az összesen negyvennyolc fekete-fehér fotográfiát bemutató puha fedeles könyvbe André Kertész majd négy évtizednyi New York-i munkásságából kerültek be alkotások, valamint Lőrinczy Györgytől egy szelekció 1968-as amerikai utazásán készített képeiből.
Lőrinczy képeiből végül 1972-ben jelent meg New York, New York című kötete a Magyar Helikon kiadásában, 2 a mostani kiadványban pedig helyet kaptak olyan művei is, amelyek bár az albumba akkor nem kerültek bele, de a művész hagyatékában fennmaradtak. Ezekkel a képekkel korábban már a budapesti Vintage Galéria 2020-as New York – André Kertész / Lőrinczy György című kiállításán 3 találkozhatott a közönség, amely tárlat a mostani kiadvány előzményének tekinthető.
A kiadványban magyar és angol nyelven egyaránt közölt előszó szerzője az André and Elizabeth Kertész Foundation-nel és Robert Gurbóval – Kertész korábbi asszisztensével és az André Kertész Estate jelenlegi kurátorával – egyaránt kapcsolatban álló Sarah Morthland, huszadik századi fotográfiával foglalkozó New York-i szakértő. Morthland írásában a hangsúlyt nem a két alkotó kapcsolatára helyezi, bevezetőjének középpontjában inkább a két művészt körülvevő New York-i atmoszféra és az akkoriban végbemenő történések, események állnak, így például a Rockefeller Center építése az 1920-as évek gazdasági fellendülése, majd azt követő válsága és reményvesztettsége idején, vagy az 1967-ben a Central Parkban megrendezett „Be-In” [Együtt-lét] nevű rendezvény, amelyen majd százezer ember vett részt a szabadság és szerelem jegyében.
Mivel más-más generációhoz tartoztak és eltérő szemlélettel hozták létre műalkotásaikat, André Kertész és Lőrinczy György fotográfiai munkásságát jellemzően nem egy kontextusban szokták tárgyalni. Tematikusan fotókönyvekkel foglalkozó külföldi kiadványokban korábban mégis volt már példa arra, hogy mindkét alkotót ugyanabban a kötetben szerepeltették, így például a Martin Parr és Garry Badger közreműködésével megvalósult The Photobook: A History – Volume 1 4 című könyvben, vagy a Horacio Fernández által szerkesztett New York in Photobooks 5 című katalógusban. A két művészt fotókönyveik, valamint amiatt is lehetséges egy lapon említeni, hogy mindketten New Yorkban tevékenykedtek az 1960-as évek végén és az 1970-es években. Kertész és Lőrinczy között közvetlen, személyes kapcsolat is volt, Lőrinczy például a következő üzenettel juttatta el Kertészhez New York, New York albumát:
„Tisztelettel André Kertésznek.
Azt hiszem, és úgy érzem, hogy Ön tudtán kívül sokat segített nekem ennek a könyvnek az összeállításában. Nagyon is jól emlékszem New-Yorki (sic!) beszélgetésünkre. És a tanácsaira is.”
Lőrinczy György
Szövegközti illusztrációként ez a dedikált példány is megjelenik Kertész 1970-es, Lőrinczy Györgynek küldött üdvözlőlapja mellett a Magyar Fotográfiai Múzeum új kiadványában, amely munkáik bemutatása mellett így személyes adalékokkal is szolgál a két alkotó kapcsolatáról.
A kötet 2500 forintos áron megvásárolható a Mai Manó Ház könyvesboltjában, ahol szeptember 12-ig a művészek eredeti fényképeiből is látható egy 14 képből álló válogatás.6
1 New York – André Kertész / Lőrinczy György (szöveg: Sarah Morthland). Magyar Fotográfiai Múzeum, Budapest, 2021. A kiadvány a Vintage Galéria közreműködésével valósult meg.
2 Lőrinczy György: New York, New York. Magyar Helikon, Budapest, 1972. A kötet reprint kiadását 2004-ben jelentette meg a rotterdami Nederlands Fotomuseum együttműködésben a kölni Schaden kiadóval és a budapesti Vintage Galériával, Frits Gierstberg előszavával.
3 New York – André Kertész / Lőrinczy György. Vintage Galéria, Budapest, 2020.03.07. – 2020.04.30. A kiállítás dokumentációja elérhető online, URL: https://vintage.hu/exhibitions/new-york-andre-kertesz-lorinczy-gyorgy, utolsó letöltés: 2021. 08. 24.
4 Garry Badger: The Photobook: A History – Volume 1 (ed. Martin Parr). Phaidon Press Ltd., London, 2005, 200; 233; 262-263. A kiadvány Kertész Day of Paris című kötetét (J.J. Augustin, New York, 1945), valamint Lőrinczy New York, New York albumát tárgyalja.
5 New York in Photobooks (ed. Horacio Fernández). RM Verlag – Centro José Guerrero, Barcelona, 2016, 148-151; 164-167. A kiadvány Lőrinczy New York, New York kötetét, valamint Kertész Of New York című albumát (ed. Nicolas Durcot. Alfred A. Knopf, New York, 1976) tárgyalja.
6 André Kertész / Lőrinczy György: New York. Mai Manó Ház, PaperLab, Budapest, 2021.08.04. – 2021.09.12. A kiállítás kurátorai: Kiss Imre és Schuller Judit Flóra. URL: https://www.maimano.hu/programok/kiallitas-andre-kertesz-lorinczy-gyorgy-new-york, utolsó letöltés: 2021. 08. 24.