Útközben létezni – a mexikói cigány közösségek életét mutatja be Lorenzo Armendáriz sorozata
22 • 01 • 05Cserna Endre
A 2021-es Paris Photo alatt nem csak az év legfontosabb kereskedelmi fotóvásárán lehetett kiváló kiállítási anyagokkal és fényképészeti kiadványokkal találkozni, de a francia főváros egyéb kulturális intézményei is otthont adtak – akár azóta is nyitva tartó – tárlatoknak. Galériasorozatunkban ezekből mutatunk be egy-egy kifejezetten fontos és kiemelkedő projektet.
Lorenzo Armendáriz mexikói fotográfus 1961-ben született San Luis Potosí-ban. Pályája során dolgozott archívumkezelőként és archívum igazgatóként egy, a mexikói őslakosok kultúrájának megőrzésével foglalkozó intézetben, illetve tanított fotográfiát is. A kilencvenes évek közepén egy fiatal alkotókat támogató ösztöndíj segítségével kezdett bele a Mexikóban a mai napig nomád életmódot folytató cigány közösségek életét bemutató sorozatába, amely azóta több nemzetközi és mexikói díjat is elnyert, illetve bekerült olyan gyűjteményekbe, mint a Párizsi Nemzeti Könyvtár vagy a mexikói Nemzeti Néprajzi Múzeum. Armendáriz – akinek munkáit itthon a Mai Manó Házban mutatták be 2004-ben – bár egy igen klasszikus humanista, néhol romantikus fényképészeti megközelítéssel és szinte régimódi képalkotási szisztémákkal dolgozik, munkájának mégis talán a kultúrantropológus jellege, amely leginkább kitűnik.
Kutatásának célja képriportként rögzíteni a mexikói cigányok történetét, hogy ne forduljon elő, mint írja, hogy „a mi fiaink fiai már nem fogják tudni, hogy kik is vagyunk.”. Az elmúlt 25 évben készült felvételek belülről, az élmények és megtapasztalás útján, a saját gyökerek felfedezése közben igyekeznek megmutatni és értelmezni egy „vadromantikájáról” ismert kultúrát.
„Az utazásban nem az úticél, hanem a hozzá vezető út az izgalmas. Ez foglalkoztat engem is, mivel magam is utazó vagyok, állandóan úton.”
Lorenzo Armendáriz: Andar para existir
Instituto Cultural de México, Párizs
2021. 11. 10. – 2022. 01. 27.