„A tűz pusztít és újít” – A tűz a tematikája a Prix Pictet kilencedik versenyének
22 • 01 • 30A Fehér Vera
A svájci Pictet & Cie Bank által 2008-ban alapított Prix Pictet-díj a világ egyik legnagyobb fotográfiai díja a fenntartható fejlődés területén, amely a fotográfia eszközét felhasználva globális jelentőségű üzeneteket közvetít széles körben. A díj minden egyes ciklusban egy-egy meghatározott fenntarthatósági témát dolgoz fel. Az immár kilencedik kiírás az éghajlati válságra koncentrál.
„2019 elején a párizsi Notre-Dame-ot pusztították lángok, majd később rekordszámú esőerdőtüzeket jelentettek az Amazonasnál, erdő- és bozóttüzeket Ausztráliában, és komoly tűzvészeket Kaliforniában. A tűz pusztít és újít. A tűz túlélést, megújulást és gazdasági jólétet jelent. Mégis, ha visszaélünk ezzel a szeszélyes elemmel, környezeti problémáink forrásává válhat.”
– mondta Stephen Barber, a Prix Pictet elnöke.
2008 óta több mint 4700 művészt jelöltek a Pictet-díjra. A listán 2021-ben például Rinko Kawauchi, David Uzochukwu és Lisa Oppenheim is szerepelt. A díj – melyet 2021-ben Sally Mann nyert el – 100 ezer svájci frank elismeréssel jár. A Prix Pictet minden ciklusában világszerte több mint egy tucat helyszínt jár be kiállításaival. Miután a nemzetközi nagyközönség elé tárják a kiválasztott fotográfusok munkáit, a Prix Pictet díjat a teNeues kiadónál megjelent színes könyv kíséri, amely részletesen bemutatja a kiválasztott alkotók munkáit, a jelöltek szélesebb köréből válogatott képekkel, valamint vezető gondolkodók és írók esszéivel a díj témájában.
A Prix Pictet kiadványai közt nemrég megjelent a Lens on Sustainability című podcast is, mely a világ alkotóit, gondolkodóit és fotográfusait hozza össze, hogy megvitassák a fotográfia és a fenntarthatóság kapcsolatát. Az együttműködők és vendégelőadók között szerepel Don McCullin, Hannah Starkey, Sebastião Salgado és Taryn Simon is. A podcast elérhető a Spotifyon, az Apple-en és a Prix Pictet webhelyén.
Sir David King a Prix Pictet-díj zsűrielnöke és a Climate Crisis Advisory Group vezetője szerint itt volt az ideje, hogy a Prix Pictet feldolgozza a tűz témáját. Az elmúlt nyáron elárasztották a világot a pusztító tűz képei. A zsűri olyan művészeket emelt ki, akik mindegyike rendkívül jellegzetes megközelítést mutatott a témához, időnként megkérdőjelezve akár a fényképezést is.
Az idén kiválasztott fotográfusok teljes listája:
Joana Hadjithomas és Khalil Joreige (Libanon), Rinko Kawauchi (Japán), Sally Mann (USA), Christian Marclay (USA/Svájc), Fabrice Monteiro (Belgium/Benin), Lisa Oppenheim (USA), Mak Remissa (Kambodzsa), Carla Rippey (Mexikó), Mark Ruwedel (USA), Brent Stirton (Dél-Afrika), David Uzochukwu (Ausztria/Nigéria), Daisuke Yokota (Japán).
0103
Fotó: Joana Hadjithomas and Khalil Joreige: WONDER BEIRUT, The story of a Pyromaniac Photographer, 1998-2006. From the series: Wonder Beirut, 1998-2006 © Joana Hadjithomas and Khalil Joreige, In Situ Fabienne Leclerc, Paris, The Third Line, Dubai, Prix Pictet. Courtesy of the artists, In Situ Fabienne Leclerc and The Third Line
0103
Fotó: Joana Hadjithomas and Khalil Joreige: WONDER BEIRUT, The story of a Pyromaniac Photographer, 1998-2006. From the series: Wonder Beirut, 1998-2006 © Joana Hadjithomas and Khalil Joreige, In Situ Fabienne Leclerc, Paris, The Third Line, Dubai, Prix Pictet. Courtesy of the artists, In Situ Fabienne Leclerc and The Third Line
Sally Mann díjnyertes sorozata a Virginia délkeleti részén található Great Dismal Swamp mocsarát beborító erdőtüzek sokféle arcát mutatja be. A Blackwaterben Mann a tüzek okozta természeti katasztrófát egy másik amerikai tragédiával is összekapcsolja: ugyanezen a helyen a mocsárnál kötöttek ki az első rabszolgahajók 1619-ben. A mindent elsöprő erdőtüzek és a faji konfliktusok között Mann párhuzamot von: a két esemény metszéspontjába „a faji viszályok nagy amerikai tüzét” állítja.
Sally Mann képeiből szintén a galéria rovatunkban mutattunk be egy válogatást.
A tárlatot egy virtuális séta keretében ezen a linken lehet körbejárni.