Tina Modotti – Fotóba ágyazott politikai elkötelezettség
22 • 07 • 10Udvari Orsolya
Az olasz származású Tina Modotti (1896–1942) aktivitása, identitása és életútja rendkívüli és felettébb komplex. 16 évesen emigrált az USÁ-ba, ahol kezdetben színésznőként, majd modellként alkalmazták, ám hamar perspektívát váltott, és a kamera másik oldalára került, ahol egyedi megközelítésmódjával – esztétikai látásmódját és politikai elkötelezettségét ötvözve – nagyon rövid idő alatt egy egyedülálló életművet hagyott hátra. Ebből az életműből kerül kiállításra egy szelet 2022. július 15. és október 2. között a madridi Cerralbo Museum és a PHotoESPAÑA együttműködésével.
Modotti fotográfusi karrierjének és pályafutásának kezdetét legtöbbször Edward Weston nevéhez kötik, akivel San Fransiscóban találkozott, és akinek kezdetben modellt állt. Modotti a fényképezéssel már Olaszországban megismerkedett, de Westonnal kialakult kapcsolata az, amiről a legtöbb feljegyzés és történet szól, amik sok esetben reprodukálják a férfi-női, kissé avíttas művészi-alkotói dinamikát, miszerint a férfi egyszerre tanítói és szeretői/szerelmi szerepből avatja be – az egyébként legtöbbször szintén aktív alkotói szerepet betöltő – női felet. Egy alkotói életutat értelmezve természetesen szem előtt kell tartani a történeti tényeket, meghatározó találkozásokat, ám Modotti munkásságát illetően téves és félrevezető volna túlságosan kiemelt szerepet adni a romantikus szerelmi szálnak, és abból levezetni egy baloldali szemléletű női alkotó és aktivista munkásságát.
Modotti egyszerre volt fotográfus, forradalmár, kommunista harcos, politikai menekült, később pedig a Nemzetközi Vörös Segély tagja. Életvitelében és fotóiban is képviselte azt a hozzáállást, miszerint a nőknek is aktív helye és alakító ereje van a társadalmi és politikai életben. Művészetében is a társadalmi igazságosságért küzdött, esztétikai eszköztárának és látásmódjának hála, a propaganda művészetet teljes mértékben elkerülte.
Legmeghatározóbb munkái közé sorolandó az 1923 és 1930 között Mexikóban töltött ideje alatt készült fotói. Művészetét olyan meghatározó alakok megismerése is alakította, mint Diego Rivera, Oroczo és Siqueiros, akik több esetben fotóin is megjelennek. Modotti a 20. század első felének meghatározó történelmi eseményeit mutatja be saját perspektíváján keresztül, a két világháború közti időszakot felölve. Stílusában az avantgárd és a forradalmi (mexikói) világ ötvöződik olyan témákon, beállításokon és pillanatokon keresztül, mint a munkásosztály, annak tagjainak élete, anarchisták, forradalmárok, kommunista szimbólumok, csoportusolások és egyéni történetek. A szocialista egyenlőség híveként, fotográfusként küzdött az általa fontosnak tartott értékekekért. A politikai elkötelezettség és a történelem elválaszthatatlan Modotti munkájától, ám fotói így is művészeti alkotások maradtak.
Tina Modotti
Cerralbo Museum – Madrid
2022. július 15. – október 2.