Ezek voltak 2022 legjobb hazai sajtófotói – Kihirdették a 41. Magyar Sajtófotó Pályázat nyerteseit
23 • 02 • 16Punkt
A 41. Magyar Sajtófotó Pályázatra ebben az évben 269 fotográfus 2443 pályaművel (köztük 1881 egyedi képpel és 562 sorozattal) neveztek a fotóriporterek, és a beküldött fotók száma ezerrel haladta meg a tavalyit, összesen 6810 volt.
A 2023. február 16-án a Magyar Újságírók Országos Szövetsége székházában megrendezett eseményen összesen 14 kategóriában hirdettek ki nyertest a nemzetközi zsűri tagjai, akik több különdíjat is kiosztottak, köztük több újat: 2023-ban az ukrán menekültekről készült legjobb egyedi képet és képsorozatot is díjazza a zsűri az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) támogatásával, és létrehoztak egy Móricz-Sabján Simon-különdíjat is a tavaly elhunyt fotográfus emlékére. Ez a különdíj az olyan hosszú távon készült, dokumentarista fotósorozatot jutalmazza, amely a fotográfus elhivatottságáról, társadalmi érzékenységéről és mély empátiájáról tanúskodik. A díj felajánlója a Pictorial Collective. Emellett a Spar Magyarország és a Carl Zeiss Vision is felajánlott egy-egy díjat.
A zsűri tagjai az alábbi szakemberek voltak: Szlukovényi Tamás (elnök), a Toronto/London székhelyű Archive of Modern Conflict kurátora, a Reuters volt globális fotó főszerkesztője; Stephane Arnaud történész diplomával és egy párizsi újságíró iskolában szerzett oklevéllel kezdett képszerkesztőként dolgozni 2000-ben, az AFP francia hírügynökségnél. 2016 óta a AFP fotó főszerkesztője, Adrian Evans (London, Nagy-Britannia), a Panos Pictures igazgatója, Daniela Mrazkova, cseh fotográfiai szakíró, újságíró, kurátor, a World Press Photo, illetve a Pictures of the Year többszöri zsűritagja, és Stiller Ákos fotóriporter, a New York Times, a National Geographic, a CNN, a Spiegel, és a Stern tudósítója.
Az első Sajtófotó Kiállítást 1982-ben, a Műegyetem R-Klubjában láthatta a nagyközönség, 1983-tól pedig a Budapesti Tavaszi Fesztivál egyik leglátogatottabb eseménye lett, eleinte a BNV területén, aztán a Budapesti Kongresszusi Központban, később a Munkásmozgalmi Múzeumban, majd a Néprajzi Múzeumban a World Press Photo kiállítással együtt. Később évekig a Magyar Nemzeti Múzeum adott helyet a tárlatnak, 2014-től a Capa Központ lett az otthona a Magyar Sajtófotó Kiállításnak, de 2022-ben az az évi díjnyertes képeket már egy szabadtéri kiállítás keretében mutatták be a Városligetben.
Az Escher Károly-díjat a legjobb hírképért Merész Márton (énbudapestem.hu): A „Szégyen útján" című sorozatával nyerte el, a Munkácsi Márton-díjat a legjobb kollekcióért Huszti Istvánnak, a Szalay Zoltán-díjat a 30 év alatti legjobb teljesítményért Szajki Bálintnak (24.hu), míg a megyékben dolgozó legjobb teljesítményért Komka Péternek (MTI/MTVA külső munkatársa) ítélte oda a zsűri.
A két fődíjas nevét – a MÚOSZ Nagydíját és az Emberi Erőforrások Minisztériuma által támogatott André Kertész-nagydíj nyerteseit – idén is csak a 41. Magyar Sajtófotó Kiállítás megnyitóján, 2023. április 12-én hozzák nyilvánosságra.
KÜLÖNDÍJAK:
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) különdíja az ukrán menekültekről készült legjobb egyedi képért
Hajdú D. András (szabadfoglalkozású)
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) különdíja az ukrán menekültekről készült legjobb képsorozatért
Béres Márton (Népszava): Zenés menedék
A SPAR Magyarország különdíja: Díj a fenntarthatóság eszméjéért
Varga Péter (szabadfoglalkozású): Modernkori kalózok
Móricz-Sabján Simon-különdíj a Pictorial Collective felajánlásával a legjobb hosszútávú munkáért
Mónus Márton (szabadfoglalkozású): A Sajó-völgy fullasztó levegője
Carl Zeiss Vision-különdíj az egyedi látásmódért
Szilágyi Anna (European Pressphoto Agency): Csillogás