Zoltai András: Blue Memoir (2022–)
23 • 08 • 26Punkt
A Hemző Károly Alapítvány 2023-ban tizenhárom jelölt közül választotta ki azt az öt finalistát – Melegh Noémi Napsugárt, Mohos Zsófiát, Rostás Biankát, Szajki Bálintot és Zoltai Andrást – akiknek munkáiban többek között a hátrányos helyzetű vidéki fiatalok élete, a palóc hagyományok, a klímaváltozás és a víz problematikája, ritka betegséggel élő ember küzdelme és egy zalai buddhista szerzetes sorsa is fókuszba került. Az idei díjat Melegh Noémi Napsugár nyerte el, akinek munkáit már publikáltuk a Punkton, de az elmúlt hetekben a Galéria rovatunkban bemutattuk a shortlisteseket is.
Zoltai András: Blue Memoir (2022–)
A Blue Memoir című fotósorozatomban az ember és a víz közötti törékeny kapcsolatot vizsgálom, hogy hogyan viszonyulunk Magyarországon a vízhez és annak elszigeteltségéhez fizikai, társadalmi és spirituális szinten. A vízzel való kapcsolatunkat természetesnek vesszük, de vajon mennyire vagyunk kiszolgáltatottak a körülöttünk zajló változásoknak?
Magyarországot vízügyi nagyhatalomnak tekintik, vízkészletei mind mennyiségben, mind minőségben egyedülállóak a Kárpát-medencében. Az elmúlt években azonban Magyarországot is példátlan aszályok, szélsőséges időjárási események, szárazság és vízhiány sújtotta. Felmerül a kérdés: hogyan lehetséges, hogy Magyarországon egyszerre van sok víz és kevés?
Az elmúlt 200 évben kanyargó folyóinkat intenzíven szabályozták. A vizes élőhelyeket lecsapolták az iparosítás és az intenzív mezőgazdaság oltárán. A folyók természetes ártereit szántóföldek és az ezek öntözésére szolgáló csatornahálózat váltotta fel, elvágva az embereket a víztől, és néhány évtized alatt kiszárítva ezzel az országot. Az emberi beavatkozás felgyorsította a klímaváltozás ránk gyakorolt hatásait, és a tendencia folytatódni látszik. A víztől való elszigetelődésünk a rövidlátó vízgazdálkodás következménye, amely rendszerszintű válságot okozott a természet eredendő működése és az ember iparszerű valósága között. Ebben a projektben ennek a válságnak a kivetülését és hatásait vizsgálom a hétköznapi emberek életén keresztül Magyarországon.