„Minél gyorsabban élünk, annál kevesebb érzelem marad a világban” – Stanko Abadžić képei Budapestről
23 • 09 • 08Baki László
A nagyvárosok múltjának és jelenének metszéspontjait fáradhatatlanul kereső Stanko Abadžić ezúttal Budapesten készült városképeiből adta ki legújabb könyvét, melynek bemutatója a Mai Manó Házban lesz szeptember 13-án. A Budapest – Sketches for a Portrait of the City (Budapest – Vázlatok a város portréjához) száz fekete-fehér felvételt tartalmaz, az előszót pedig Kukorelly Endre írta.
Stanko Abadžić horvát fotográfus és fotóriporter 1952-ben született Vukovarban, jelenleg Zágrábban él. 15 éves volt, amikor édesapja megvette neki az első fényképezőgépét, egy orosz gyártmányú Smena 8-at. Ezzel a fényképezőgéppel készítette az első fotóit. Ezt követően csatlakozott a Borovo Fotóklubhoz, ahol a médiummal kapcsolatos technikai ismeretein finomított. A klubon keresztül képeit csoportos és egyéni kiállításokon is bemutatták Vukovárban és Borovóban.
Abadžić a horvát Vjesnik napilap fotóriportereként kezdte pályafutását. Ebben az időszakban Tunéziában, Máltán és Törökországban készített fotóriportokat. 1991-ben Abadžić külföldre költözött, és sok évig nem tért vissza Horvátországba. Négy évet élt Németországban, majd utána hét évet töltött Csehországban, Prágában. Több interjúban is megjegyezte, hogy Prága volt az a város, amely a legnagyobb hatással volt művészi kifejezésére. Talán éppen ez inspirálta, hogy a fotóriportokról a művészi fotográfiára váltson. A fényképezés nagy mestereinek hatására – főleg Henri Cartier-Bresson képei után – Abadžić művészfotói szinte kizárólag fekete-fehér filmre készültek.
Csehországban számos csoportos és egyéni kiállításon vett részt, melyek közül a legnagyobb a retrospektív kiállítása volt a prágai Josef Sudek Galériában, ahol megjelent az első monográfiája is, U ogledalu života (In The Mirror of Life) címen.
2002-ben tért vissza Horvátországba és a zágrábi Mimara Múzeumban a leghíresebb prágai sorozatát mutatták be. Abadžić önálló kiállításokon vett részt több európai országban (Csehország, Horvátország, Németország, Portugália, Svájc és Spanyolország), de Európán kívül (Argentínában, az USÁ-ban és Japánban) is láthatóak voltak alkotásai, és fontos szakmai elismeréseket, valamint számos kitüntetést kapott alkotói munkájáért.
„A globalizációs folyamatok általában felgyorsítják az élet ütemét, és elkerülhetetlen változásokat hoznak az életmódban és általában a társadalomban. Elszomorít, hogy sok kellemes városi miliő egyik napról a másikra eltűnik, és helyüket szupermarketek és arctalan építmények veszik át. Minél gyorsabban élünk, annál kevesebb érzelem marad a világban. Ez lehet az oka annak, hogy a fényképeim nem tűnnek kortársnak, és hogy miért tekintek vissza arra az időre, amikor az emberek még közelebb álltak egymáshoz. Minél lassabban élünk, annál mélyebben érezzük a körülöttünk lévő világot. Ez az én általános filozófiám.”
Stanko Abadžić Budapestet bemutató albumában a ma sokszínű és modern világváros pompás épületei között kutat a mindennapi élet töredékei után, merevíti ki a létezés képkockáit, tapintja ki a város pulzusát; hallgatózik, megfigyel és rögzít. Ahogy egy interjúban fogalmazott:
„A fényképezőgép egyértelműen a fejem és a szívem kiterjesztése.”
Stanko Abadžić: Budapest – Vázlatok a város portréjához
Könyvbemutató és dedikálás
2023. szeptember 13. 18.00
Mai Manó Ház – Napfényműterem
A bemutatón részt vesznek:
Kukorelly Endre író, költő
Baki Péter, a Magyar Fotográfusok Háza ügyvezető igazgatója
Stanko Abadžić fotográfus
Kovács-Solymosy Zsuzsanna, a Pillangó Könyvesbolt képviselője
A program nyelve magyar, a könyvbemutatón való részvétel ingyenes.