Mit nézzünk novemberben? – A Punkt fotókiállítás ajánlója
23 • 11 • 08Punkt
Novemberben sem maradunk izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen ismét számos múzeum és galéria várja remek tárlatokkal a látogatóit. A jövő tehetségei, spanyol életképek a hetvenes-nyolcvanas évekből, a fény árnyéka, változó dimenziók, valamint a modern magyar fotográfia. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.
A csodálatos évtized. Az élő alkotmány. Fényképek: Benito Román (1975–1985)
Cervantes Intézet – Budapest
2023. október 6. – november 30.
Kurátor: Chema Conesa
Benito Román fényképei egy kétarcú Spanyolországot tükröznek, ahol a hagyományok mélysége a modernség utáni vágyakozással és az új Alkotmány kikiáltása okozta lelkesedéssel keveredett. Az 50 fénykép hiteles portrét rajzol ki egy olyan évtizedről, amelyben a spanyolok felfedezték az önmagukba vetett hitet. A politikai eszköz a törvények törvényének, az Alkotmánynak a kihirdetése volt, amely a kritikai hangok ellenére is hiteles egyesítője volt a harmóniára vágyó társadalomnak. Madrid vidékét egész Spanyolország tükreként mutatják be: összehozza a kunyhókat és a felhőkarcolókat, a szakszervezeti tagokat és a munkaadókat, a világiakat és a vallásosokat, a hősöket és a gazembereket, akiket az eltelt idő az akkor leküzdött ellentétek kedves szereplőivé változtatott.
ENERGIA: újraelosztás és mértéktartás
Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ
2023. október 15. – november 26.
Kurátor: Mucsi Emese
Kiállító művészek: Biró Dávid (HU), Umberto Diecinove (IT), Tanja Engelberts (NL), Antonio Guerra (ES), Hien Hoang(VE/DE), Yana Kononova (UA), Marta Pinto Machado (CV/PT) és Yana Wernicke (DE)
Gyenes Zsolt: Változó dimenziók
Magyar Fotográfiai Múzeum
2023. október 21. – 2024. január 13.
Kurátor: Baki Péter
A fény árnyéka
Művészetek Háza – Veszprém
2023. október 28. – november 26.
Kurátor: Szabó Dezső
Kiállító művészek: Badár Tamás, Déry Ágoston, Dobokay Máté, Eperjesi Ágnes, Jokesz Antal, Nagyváradi Kitti, Ősz Gábor, Szabó Dezső, Várnagy Tibor
A kiállítás témájának kiindulópontja a Veszprémben élő Jokesz Antal 1979-es experimentális fotográfiai műve (Tűzpróba, 1978-79, brómezüst-zselatin nagyítás, 180x180 mm). A jobb alsó sarkánál meggyújtott fekete-fehér fotópapír egy részét felemésztette a láng, s annak fénye beexponálta a papír fényérzékeny emulzióval bevont felületét. Ezután a fotópapír áthaladt a szokásos előhívási és fixálási processzuson, rögzítve egy állapotot. Így egyfajta képtárgyként jeleníti meg a rajta történt behatásokat. Önkéntelenül adódik a kérdés, hogy miről beszélhetnénk akkor, ha ez az önfelemésztő folyamat nem állt volna le. Teljesen elég a tárgy, és csak némi fekete pernye marad utána? Abban az esetben egy szimbolikus/akcióművészeti alkotással állnánk szemben, melyet csak leírásból vagy fotografikus eredetű álló vagy mozgóképes dokumentáció által ismerhetnénk. Láthatóan nem ez a helyzet. Itt, a fotografikus kép mediális tulajdonságait vizsgálta az alkotó. Tűz és fény, és kép és árnyék. Ezek a szavak elvezetnek minket Platón barlanghasonlatához (Platón: Állam, VII. könyv); a példatörténet szerint lekötözött emberek születésük óta háttal ülnek a külvilágnak, és csak a barlang falára vetülő árnyékokat láthatják, így azt vélik valóságnak.
A tiszta fényképszerűség: Hevesy Iván és a modern magyar fotográfia kezdetei
Kassák Múzeum
2023. november 11. – 2024. március 3.
Kurátorok: Bán András – Tóth Balázs Zoltán
Magyar Ádám: Matter
TOBE Gallery
2023. november 22. – december 23.
Kurátorok: Bea Puskás és Tomas Opitz
A fennállásának 10. évfordulóját ünneplő TOBE Gallery születésnapi programsorozatnak egyik csúcspontja Magyar Ádám Matter című tárlata, mely egyben az alkotó bemutatkozása is a galériában. A Magyarországon évek óta most először kiállító művész legújabb sorozatát láthatja majd a nagyközönség. Senki nem értheti meg igazán az időt. Magyar Ádám a múlt, jövő és jelen pillanataihoz való viszonyunkat tanulmányozza, elmélkedve az idő használatán vagy ki nem használatán. Mindig is foglalkoztatta az idő szubjektív oldala – az emlékek súlya és szépsége, a bizonytalanságtól való félelem, az üresség, amikor egyedül vagyunk és a végső elmúlás. Leginkább azt csodálja, amikor az idő látszólag megáll egy pillanatra, és az egység egyszerűen úgy jó, ahogy van. Gyönyörű kihívás megtalálni az analóg áramlást az okok és következmények rideg erdejében. A MATTER című videó- és fotósorozatának készítése során újralátogatta a városi helyszíneket, amelyeket ugyanabból a szögből örökített meg. Az elkészült munkáiban, a napok és pillanatok egymásra vetítve jelennek meg, az idő áramlik, feltárva elhalványult emlékeinket és jelentéktelenségünket. Az idő múlása láthatóvá válik. Vizuálisan feloldódunk, elveszítve az állandóságot. Határaink elmosódnak. Csak a közlekedési lámpák maradnak meg a saját, világosan olvasható világukban. A kiállítás anyaga 8 darab 34 x 60 cm-es keretezett képből áll, valamint két nagy méretű videó-installációból, melyek egymással szembenézve töltik be a teret. A kiállítótér teljes mértékben besötétítésre kerül, így a keretezett képek lágy, spot-lámpákkal megvilágított felülete egy nagyon izgalmas miliőt fog teremteni, ahol a látgatók a matéria áramlásával olvadhatnak össze. A videókat egy hanginstalláció is kíséri, ezzel is megerősítve az idő múlását.
Az októberi ajánlónk – amelyben még szintén találni novemberben is nyitva tartó remek fotókiállításokat – ezen a linken tekinthető meg.