Foam Talent 2024–2025: a nemzetközi tehetségkutató bemutatta a húsz kiválasztott alkotóját
23 • 12 • 05Ballagó Márton
A Foam Talent bemutatta a 2024–2025-ös évek húsz fotóművészét. A világ minden tájáról érkező fotográfusok részt vehetnek többek között a kétévente megrendezésre kerülő Foam mentorprogramban, csoportos kiállításon debütálhatnak és a munkáikat a Foam magazinban publikálhatják.
A Foam egy sokoldalú nemzetközi fotográfiai múzeum, székhelye Amszterdamban található. A Foam kitűzött célja, hogy a kortárs fotóművészetet minél szélesebb körben láthatóvá és népszerűvé tegye. A fotográfiára olyan eszközként tekintenek, amely képes emberi kapcsolódásokat teremteni és párbeszédre ösztönöz a minket körülvevő világ történéseiről. A Foam Talent tehetségkutató programjukat kétévente rendezik meg, amellyel a feltörekvő alkotóknak nyújtanak segítséget a művészeti karrierjük beindításához.
„Tevékenységünk, beleértve a kiállításokat, kiadványokat, vitákat és oktatási programokat, továbbra is új utakra vezet bennünket, miközben olyan kivételes fotográfiákat mutatunk be, amelyek mindenkit inspirálhatnak”
– olvasható a Foam Talent programról. Az idei tehetségkutatóba 106 országból, a világ minden tájáról érkeztek pályázatok. A 2480 beküldött pályamunka, amely 4960 projektet és összesen 47 054 képet tartalmaz, a művészeti irányok és a kreatív leleményesség széles spektrumát vonultatja fel. A korábbi évekhez hasonlóan a tehetségek munkái jól tükrözik a korunkat, és a társadalom minden területéhez kapcsolódó aktuális témák sokaságát ölelik fel; a migrációtól az internetes algoritmusok veszélyén át a posztmodern kori gyarmatosításig. Új témaként jelenik meg a digitális platformok és az algoritmusok használata, amely kiterjeszti a művészek mozgásterét és hatókörét. Ez a digitális demokratizálódás lehetővé teszi, hogy szélesebb közönséggel lépjenek kapcsolatba. A Foam kurátori csapatából álló zsűri úgy vélte, hogy a Foam Talent alább felsorolt idei évi nyertesei valóban mernek kísérletezni a régi és új technikákkal és technológiával.
A kiválasztott fotográfusok: az olasz származású Eleonora Agostini fotótipológiai munkáival került beválogatásra. Cristóbal Ascencio, Florian Braakman, Sander Coers, Thero Makepe, Marisol Mendez, Akshay Mahajan és Amin Yousefi portréiban a társadalmi lét kérdései kerülnek felszínre. Sheung Yiu, Issam Larkat és Xin Li munkáiban a digitális technikák sajátosságai és azok veszélyei mutatkoznak meg. Jaclyn Wright, Ricardo Nagaoka és Cansu Yildiran alkotásaiban a test tematika, míg Schwe Wutt Hmon, Maryam Touzani, Aaryan Sinha, André Ramos-Woodard, Andrea Orejarena & Caleb Stein és Rehab Eldalil képeiben a kulturális sajátosságok és társadalmi lét tematizálódik.
A húsz kiválasztott fotográfusnak 2024–2025-ben lehetősége lesz részt venni a Foam Talent mentorprogramban, munkáik publikálásra kerülnek a Foam Magazine Talent Issue lapszámában, és egy csoportos kiállítással debütálnak a Foam Múzeumban, valamint bemutatkozhatnak a Foam digitális platformjain is. Emellett lehetőséget kapnak arra is, hogy a munkáik bekerüljenek a Deutsche Börse Photography Foundation rangos Art Collection Deutsche Börse gyűjteményébe.