Portrait of Britain Vol.6 – Válogatás Nagy-Britannia legnagyobb fotókiállításának képeiből
24 • 02 • 06Szabó Benedek
A Portrait of Britain címmel valósult meg az a különleges tárlat, amelyet a British Journal of Photography szervezett. A fotográfiai magazin hatodszor hirdette meg nyílt pályázatát, amelyre ezúttal is olyan pályamunkákat vártak, amelyek az Angliában élő emberek történeteit dolgozzák fel. A legjobb alkotásokból megvalósult esemény a szigetország legnagyobb fotográfiai kiállítása, szerte Angliában láthatóak lesznek a képek különböző köztereken. Az idei kiállítássorozatot február 8-ig lehet megtekinteni.
A kiállítás a British Journal of Photography angol fotográfiai szaklap és a világ egyik legnagyobb kültéri plakátokkal foglalkozó vállalata, a JCDecaux együttműködésében jött létre. A legjobbnak ítélt fényképeket azonban nem egy intézményben állítják ki, hanem London utcáin, bevásárlóközpontjaiban, pályaudvarokon, illetve út menti óriásplakátokon és kivetítőkön szerte Angliában.
A kiállításon bemutatott képek különleges, ritkán látható történeteket mesélnek el. Ilyen a Birminghamben élő Garry Jones fényképe is, amelyen Tasmina Haq szerepel. A címadó alany a Muslim Girls Fence vívócsapat tagja. Ennek a sportegyesületnek célja az, hogy nőknek oktasson hagyományos kard- és tőrvívást. A korábban csak a felsőbb társadalmi osztályok számára elérhető sport napjainkban már mindenki számára elérhető, ez előtt tiszteleg ez a felvétel.
A Londonban élő Stuart Jackson a fiáról készített portrét My Son Arlo címmel, aki egy ritka genetikai betegséggel, a Prader-Willi szindrómával küzd. Bár ez a betegség a mindennapi életének számos területét befolyásolja, a képen mégis az elszántság, és a mély nyugalom jelenik meg, amelyek kettőse drámai hatást kelt. Egy birminghami fotográfus, Jocelyn Allen Portrait of a Mother of a 35-month-old and a 15-month-old címmel készített képe a művésznő egyik hosszútávú munkája során készült. A projekt ideje alatt a fotográfus olyan önarcképeket készített, amelyeken lányai is megjelentek. A bensőséges kapcsolatot bemutató képek az anyaság különböző helyzeteit és kihívásait őszinte, dokumentarista stílusban ábrázolják.
A skót Isabelle Law Fearless című felvétele egy súlyos melldaganatot túlélő nőt mutat be, aki gyógyulása előtt több műtéten is átesett. A róla készült felvétel az ötödik kemoterápiás kezelésének napján készült, amikor a hölgy haja már erősen hullani kezdett. Ekkor még nem lehetett tudni, hogy túléli-e a betegséget. A felvétel így nemcsak a bátorság, hanem a hit erejét is bemutatja, ami reménnyel tölti el a nézőt. Az angliai Wigan városban élő művész, Brian O’ Hanlon fényképén az érzelmek, és az időskor drámája kapja a főszerepet. Séamus című felvétele enyhén alsó kameraállásból készült, így az égre tekintő arc vonásai még hangsúlyosabbá válnak. A beállítás a felfelé irányuló arcot követi, így emelve ki az arcvonásokat, amelyeket a homogén háttér még inkább kiemel.
A Portrait of Britain Vol.6 fotópályázat nyertes képei ezen a linken tekinthetők meg.