Menü

,,Apámat festem (…), aki magyar származású művész és fotográfus” – Frida Kahlo édesapjának fotográfusi pályafutása

24 • 11 • 17Szabó Benedek

Frida Kahlo nevét világszerte éppen úgy ismerik, mint szülőországában, Mexikóban. Az alkotó édesapja, Guillermo Kahlo neve azonban kevéssé van jelen a nemzetközi köztudatban, annak ellenére, hogy Mexikó egyik legelismertebb és legfoglalkoztatottabb fotográfusa volt a 20. század első évtizedeiben. Munkái Frida művészetére is nagyban hatottak, illetve sok fénykép őrzi az alkotó viharos életének fejezeteit is. Ezek a felvételek a művésznő halála után még évtizedekig el voltak zárva a nyilvánosság elől, a gyűjteményt viszont 2009 óta számos kiállítóhely bemutathatta. Most a Mai Manó Házban láthatóak a fényképek. A Frida Kahlo fotógyűjteménye címmel rendezett tárlat 2024. október 18. és 2025. január 12. között várja a látogatókat.

Frida Kahlo édesapja, Guillermo Kahlo munkásságából számos fénykép maradt hátra, azonban sokáig vita tárgya volt származása, mivel erről kevés adat maradt fenn. Az utóbbi évek jelentős Frida Kahlo-kiállításának életrajzaiban a nagyapát Arad polgáraként jelölték meg, később azonban Gaby Franger és Rainer Huhle Fridas Vater című kötete a család német származását igazolta. Guillermo Kahlo – ma már biztosan állítható – Németországban, Pforzheim-ben született, később elköltözött, és Nürnbergben folytatta egyetemi tanulmányait. Húszévesen, 1891-ben kivándorolt Mexikóba, ahol egy üvegáruboltot nyitott, később pedig egy könyvkereskedés, majd egy ékszerüzlet eladója lett. Első felesége korán meghalt, az özvegyen maradt Guillermo Kahlo hamar újraházasodott, ekkor Matilde Calderón y Gonzalest, Antonio Calderón fotográfus lányát vette el. Ebből a házasságából született meg harmadik gyerekként, 1907-ben Frida Kahlo.

Guillermo Kahlo ebben az időszakban már jó ideje fényképezésből tartotta el magát és családját. Egyik első és meghatározó, felkérésre készült munkájában a Casa Boker vasáruház építését és megnyitását örökítette meg, ami olyan sikeres lett, hogy megalapozta a fotográfus majd 40 évig tartó pályáját. Legtöbbször épületek megörökítésére kérték fel. Egyik legnagyobb megrendelője a La Fundidora Monterrey kohászati üzem volt, amelynek megbízásából a művész olyan épületeket dokumentált, mint a képviselőház, a főposta, a Nemzeti Színház, a Banco Mexico, vagy éppen a Tabacalera Mexicana dohánygyár üzeme. A másik hosszabb megbízatását, amely csaknem négy évig tartott, José Limantour belügyminisztertől érkezett, aki a mexikói templomépítészet megörökítésére adott megbízást.

A fotográfus mintegy 40 éven át dokumentálta városa fejlődését, de a fényképezés nem csak megélhetési célokat szolgált a Kahlo család életében. Az édesapa családját is előszeretettel fényképezte. Mint ahogyan Frida Kahlo visszaemlékezéseiből, és néhány fennmaradt iratból is tudható, a művész mély tisztelettel szerette apját, akit többször elkísért fényképező körútjaira is. Több festményen meg is jelenítette apja alakját, amelyeket ő maga a kifejezetten fontos munkái közé sorolt.

0103

Fotó: Guillermo Kahlo: Önarckép, 1920

0103

Fotó: Frida Kahlo. Guillermo Kahlo, 1932.
Diego Rivera & Frida Kahlo Archives

„Apámat festem, Wilhelm Kahlót, aki magyar származású művész és fotográfus, nagy formátumú, intelligens, nemes lény, aki 60 éven át bátran küzdött az epilepsziával, soha nem adta fel, hogy dolgozzon, és Hitler ellen harcoljon. Tiszteletére: lánya, Frida Kahlo”

– írta Frida egyik 1951-ben, apjáról készült festménye hátoldalára. Apja nem volt magyar származású, annak ellenére, hogy Frida többször is ezt állította, hiszen Guillermo Kahlo német gyökerekkel rendelkezett. Eredeti neve is német származására utal. Frida valószínűleg apja származásáról alkotott narratívájával az identitását kívánta összetettebbé tenni, hangsúlyozva kulturális sokszínűségét és származásának többdimenziós voltát. Guillermo valójában németként, és nem magyarként hagyott jelentős nyomot Frida Kahlo életében. Az apa és lánya közötti jó viszonyra utal egy 1955-ben kelt levél is, amelyen a fotográfus veje, Diego Rivera által szentesített kegyeleti utasítások álltak. Ebben szerepelt, hogy a Frida Kahlo hamvait tartalmazó prekolumbiánus urnát a mexikóvárosi lakásmúzeumukban, édesapja portréja mellé helyezzék el.

Guillermo Kahlo munkái ezen a linken tekinthetők meg.

 

Jegyzetek

Frida Kahlo fotógyűjteménye
Mai Manó Ház
2024. október 18. – 2025. január 12.
Kurátor: Pablo Ortiz Monasterio