Menü

A megállított idő fényképei – Graciela Iturbide: Frida fürdőszobája

24 • 11 • 24Kéri Gáspár

A Fundación MAPFRE és a Google Arts & Culture 2012 óta fennálló partnersége keretében a szervezet egyedülálló gyűjteménnyel járult hozzá a Faces of Frida elnevezésű projekthez. Ez az együttműködés tovább gazdagítja a mexikói művésznő hagyatékáról alkotott képet, és lehetőséget teremt arra, hogy Frida Kahlo életének rejtett aspektusait is megismerhesse a közönség. A bemutatott sorozat Graciela Iturbide 2006-ban készült munkája volt, amely Frida Kahlo fürdőszobájának személyes tárgyait örökíti meg, és amelyből a PunctumPress kiadó gondozásában 2008-ban egy album is megjelent.

Frida Kahlo 1954-ben bekövetkezett halála után a festőnő megözvegyült férje, Mexikó ünnepelt festője, Diego Rivera műalkotásaikkal és személyes tárgyaikkal berendezve alakíttatta múzeummá addigi otthonukat, a mexikóvárosi Kék Házat. Ám a kíváncsi szemek elől a legszemélyesebb tárgyi emlékeket – egy 6000 darabot számláló fotográfiai gyűjtemény mellett ruhákat, orvosi eszközöket, gyógyszereket, és más egyéb tárgyakat – a Kék Ház egyik fürdőszobájában falazták el. A múzeum vezetése mintegy fél évszázaddal később, 2003-ban úgy döntött, hogy feltárja a különleges időkapszulát. Mindeközben egy mexikói fotográfusnő, Graciela Iturbide személyes hangvételű fényképeken rögzítette a leletek megtalálása utáni állapotokat.

Némiképp a véletlennek köszönhető, hogy Graciela Iturbide (1942) éppen akkor járt fényképezőgépével a Kék Házban, amikor a fél évszázad után feltárt fürdőszoba leleteinek feldolgozása elkezdődött. A helyszínen szerzett tudomást az éppen zajló eseményről, majd engedélyt kért és kapott, hogy fényképeket készíthessen a különleges időkapszuláról. Graciela Iturbide akkor érkezett meg, amikor a muzeológusok és a restaurátorok már eltávolítottak a megnyitott helyiségből bizonyos tárgyakat, de a fotográfus még mindig érintetlenül talált néhányat: sok más mellett gyógyszereket, egy lábprotézist és néhány mankót, valamint politikai plakátokat és több fűzőt, melyek Frida Kahlo bizonyos festményeiről, vagy a róla készült fotográfiákról is ismerősek lehetnek.

„Nem vagyok fridamániás. Amit lefényképeztem, az Frida fájdalma volt.”

Graciela Iturbide projektjének első része – egy színes, dokumentarista hangvételű sorozat – a Washington DC-ben található National Gallery of Art kiállításán volt látható 2019-ben. Az El Baño de Frida című könyvben megjelent fekete-fehér fotók azonban a két mexikói alkotó közötti második párbeszéd eredményeként születtek meg 2006-ban. Ebben az alkotói folyamatban a fotográfus arra törekedett, hogy mélyebb, személyesebb kapcsolatot teremtsen Frida Kahlóval, szembenézve a művész legendájával és identitásával. A sorozat 12 fekete-fehér képből áll, és egy önarcképpel zárul, amelyen Iturbide Frida egyik híres festményének ikonikus pózát idézi meg.

0103

Fotó: © Graciela Iturbide Frida's Bathroom, Coyoacán, Mexico City

Frida Kahlo személyét Mexikóban ma is mitikus és spirituális tisztelet övezi, alakja olyan nemzeti kincs, akinek az emléke a kollektív tiszteleten túl személyesen is megérinti az embert. Ennek megfelelően a Kék Ház fürdőszobája ereklyetartóként őrizte meg a fájdalmakkal és boldogsággal vegyes élet legszemélyesebb tárgyi emlékeit; Iturbide El baño de Frida című sorozata pedig vitán felül ráérzett ennek az állapotnak a lényegére. A fotográfusnő a precíz fotódokumentáció helyett személyes hangvételű, autonóm anyagot készített: bizonyos esetekben átrendezte a látványt, máskor pedig Fridához fűződő személyes viszonyát is felfedte a nézők számára. Ám Graciela Iturbide sorozata legalább annyira szól egy küzdelmes élet lenyomatairól, mint magáról az időről. Arról a megállított időről, ami a fényképek közvetítésével válik mindannyiunk számára láthatóvá, megingathatatlanul ragaszkodva Frida emlékéhez.

Jegyzetek

Iturbide képeit Frida Kahlo lezárt fürdőszobájáról – mely a Fundación MAPFRE és a Google Arts & Culture közös projektje – ezen a linken lehet megtekinteni.