A fotográfia újragondolása: Az együttműködés ereje – könyvajánló a Collaboration című kötetről
25 • 01 • 02Kasztovszky Anna
A Thames & Hudson kiadásában megjelent kötet hiánypótló kísérletet tesz a fotográfia történetének bemutatására, amely a fotográfus és a fotóalany közötti összetett együttműködésre összpontosít. A Collaboration célja, hogy egy olyan potenciális fényképezéstörténetet kínáljon, amely eltér a domináns, egyéni fényképészek és a technikák történetétől, a kollaboráció anyagi, gyakorlati és politikai körülményeinek tanulmányozása révén.
A 2023 novemberében megjelent kiadvány közel 300 oldalon keresztül, kritikai nézőpontból egészíti ki a fotográfia történetírását, egyben meg is kérdőjelezi azt. Ez a projekt több mint 100 közreműködő író szövegei és 185 fotográfus közel 550 fotográfiájának párbeszéde alapján valósult meg. A kollaborációs projekt témájában és megvalósításában is megkérdőjelezi a szerzőséggel kapcsolatos uralkodó narratívákat, a fotótörténetírás egyszólamú, műfaji hierarchiákra építő hagyományát. A kötet szerkesztését öt fotográfus: Ariella Azoulay, Wendy Ewald, Susan Meiselas, Leigh Raiford, Laura Wexler végezte el, a könyv különlegességét azonban a szélesebb szakma, diákok és érdeklődők bevonásával a fotográfiák és szövegírók munkáinak feldolgozása adja.
A projekt geneziseként a kötettel azonos címet viselő kiállítás kutatási projektnek és pedagógiai eszköznek is tekinthető, amelyben a fényképezés aktusát eseményként vizsgálja a kötet öt szerzője. Egyúttal elvetik a fényképező, mint magányos alkotó toposzát, helyette a fotográfia résztvevői között létrejött cseréken és kölcsönhatásokon alapuló, a kollaboráció kézzel fogható nyomait keresik. A kiállított válogatás hat művész (Monique Atherton, Thomas Breen, Ed Gendron, Daniel Eugene, Rachelle Mozman Solano, Thana Faroq) munkáiból készült alkotásokat mutatta be. A kortárs múzeológiai elveknek megfelelően a munkatársak is fel voltak tüntetve, ami a megjelent kiadványnak is fontos pillére.
Az alapötlet Susan Meiselas fotográfusnak köszönhető, aki gyakran gondolkozik közösségi projektekben, és alkalmazza annak módszertanait. Meiselas karrierje során mindig is párhuzamosan dolgozott a történelemmel, egyik legfontosabb munkája, a Kurdistan: In the Shadow of History című sorozata – mely később könyv formában is megjelent – szintén közösségi részvételi projektként, workshopokkal kísérve valósult meg.
A Collaboration esetében is a csatlakozó résztvevők, nézőpontok, vélemények egy széleskörű együttműködési hálót és élénk párbeszédet tettek lehetővé. A New Yorkban megrendezett kerekasztalbeszélgetésre meghívott nyilvános közönség által különböző világképek, ötletek, munkák, életutak, életművek találkoztak. Végül a munkafolyamatok során a különbségek vezettek a könyv organikus struktúrájának kialakulásához: a szövegek és képek kialakult hálózataiból összeállt rácsszerkezet alapján nyolc tematikus egység vált világossá. A nyolc klaszteren belül az egyes projektek fotói hierarchia nélkül, kontextusi hálót teremtve idézetek, visszaemlékezések és a vendégszerzők rövid szövegei mellett kerülnek bemutatásra.
A kötet ily módon kronológiai sorrend nélkül, egyedülálló módon prezentálja a potenciális fotótörténetet. Ariella Azoulay potenciális történelem fogalmát kölcsönvéve megingatja azt az elképzelést, hogy a történelem kész, rögzített és adott. A kötet a közönséget teljes jogú munkatársként hívja meg a saját perspektíva feltárására és újragondolására.
Collaboration. A Potential History of Photography
Thames and Hudson, 2024
ISBN 9780500545331
Az album megrendelhető a Mai Manó Könyvesboltban.