Portrékon keresztül világnézet – Válogatás a The Face Magazine: Culture Shift című kiállítás képeiből
25 • 05 • 13Horváth Viktória
2025-ben több londoni múzeum és galéria is a ’80-as évek punk szubkultúráját bemutató kiállítással nyitotta az évet. A Tate Britain 80’s. Photographing Britain és a Fashion and Textile Museum Outlaws című kiállítások után a londoni National Portrait Gallery-ben nyílt meg a The Face Magazine: Culture Shift. A kiállítás nem csupán a The Face ikonikus magazin történetét meséli el, hanem egy egész korszak vizuális forradalmát.
A The Face 1980 és 2004 között – majd 2019-es újraindulása óta – teret adott a fotográfia és a divat radikális újragondolásának, és új irányt mutatott a portréfotó területén is. A kiállítás több mint 80 fotográfus munkáját vonultatja fel, köztük olyan neveket, mint Corinne Day vagy Juergen Teller.
A The Face a nyolcvanas évek elején, a magazinfotózás szigorú kereteit feszegetve engedte szabadjára a kreatív energiákat. A grafikai arculat megújítása – Neville Brody úttörő tipográfiájával – és a Ray Petri-féle Buffalo kollektíva stílusformáló képi világa előkészítette a terepet az új vizuális nyelv számára. A magazinban megjelenő képek nemcsak dokumentálták, de formálták is a kortárs kultúrát. Corinne Day 1990-es Kate Moss-sorozata például a természetességre és sebezhetőségre helyezte a hangsúlyt, radikálisan szembemenve a klasszikus divatfotózás merev glamour-esztétikájával.
A kilencvenes évek közepétől a fotózás digitális fordulata új korszakot nyitott. A kiállításon szereplő képek közt megtalálhatók azok a hiperrealisztikus montázsok is, amelyeket például Inez & Vinoodh vagy Norbert Schoerner készített a Photoshop és a Quantel Paintbox segítségével – ezek a képek már nemcsak dokumentálták a valóságot, hanem építették is. A The Face ezzel a fotográfusokat nemcsak képalkotóként, hanem képi világokat teremtő alkotóként ismerte el.
Sabina Jaskot-Gill, a kiállítás főkurátora így fogalmazott:
„A The Face 1980 óta úttörő szerepet tölt be – nemcsak dokumentálja a kortárs kulturális terepet, hanem aktívan formálja is azt. A magazin hasábjain született korának leginnovatívabb divat- és portréfotója – a lap mindig is megadta alkotóinak a szabadságot arra, hogy a kor hangulatával szembemenve új kulturális irányokat teremtsenek. Öröm számomra, hogy létrehozhattuk a magazin fotográfiai örökségének eddigi legátfogóbb bemutatását, és köszönöm társkurátoraimnak, Lee Swillinghamnek és Norbert Schoernernek a munkájukat.”
A The Face: Culture Shift című tárlat tematikusan és időrendben vezeti végig a látogatót a magazin vizuális örökségén, és rávilágít arra, hogyan váltak a magazin oldalain megjelent képek ikonikus kulturális dokumentumokká. A kiállítás nemcsak a fotográfusok, hanem a stílusteremtő stylistok és művészeti vezetők munkáját is reflektorfénybe helyezi – középpontban azonban a kép marad: a portré, amely nemcsak ábrázol, hanem állít is valamit a korról, amelyben született.
The Face Magazine: Culture Shift
National Portrait Gallery
2025. február 20. – május 18.