Menü

Az instant fényképezés forradalma – dokumentumfilm készült Edwin Land munkásságáról

25 • 05 • 26Szabó Benedek

Napjainkban már magától értetődőnek tűnik, hogy az exponálás pillanatát követően rögtön látható a kész felvétel, ám a fotográfia történetének kezdetén, de még a 20. század közepén is szinte lehetetlennek tűnt ilyen technológiát megalkotni. Az azonnal látható felvételek gondolata ugyan ekkoriban is foglalkoztatta a fotográfus szakmát, de áttörést csak később értek el. Ebben megkerülhetetlen szerep jutott Edwin Landnek, és a történelmi felfedezésnek, a Polaroidnak, amelyről nemrég dokumentumfilm is készült. A film premierje 2025. május 19-én volt.

Edwin Land a huszadik század egyik jelentős tudósa és feltalálója volt, napjainkban elsősorban a Polaroid Corporation társalapítójaként ismert. Emellett a fotográfia területén több fontos újítás is az ő nevéhez kötődik, mint például a könnyen előállítható polarizációs fényszűrők. Máig meghatározó Land úgynevezett Retinex-elmélete is, amelynek lényege, hogy a szemből háromféle idegsejt továbbítja az információt az agyba a fény hullámhosszától függően, a színérzet pedig az agyban alakul ki. Land életműve és az általa kifejlesztett azonnali fényképezés technológiája sokak szerint a huszadik század legfontosabb, paradigmaváltó találmányai között szerepel.

A Polaroid fényképezőgépekhez vezető kutatómunkát, és Land fejlesztéseinek történetét most egy új dokumentumfilm, a Mr. Polaroid mutatja be. A PBS American Experience sorozatának részeként készülő alkotást Gene Tempest írta és rendezte. Az Amanda Pollak produceri közreműködésével készült film nemcsak Land technológiai újításait, hanem a Polaroid vállalati kultúráját is bemutatja. A film külön hangsúlyt fektet arra, hogy pontosan jelenítse meg azt a céges szellemiséget, amely sok tekintetben megelőlegezte napjaink technológiai vállalatainak innováció központú működését is.

0103

Land 1947-ben mutatta be az első, azonnali képrögzítésre alkalmas kamerájának prototípusát. A nyilvánosság lelkesen fogadta az újítást, a készülék már a következő év karácsonyán kereskedelmi forgalomba került. Ezekben az évtizedekben a fényképezés viszonylag bonyolult folyamat volt, mivel a filmtekercsre exponált képek előhívása laboratóriumi körülményeket és szakértelmet követelt. Az előhívás, illetve a kapott képek nagyítása ráadásul időigényes folyamat volt. Land célja éppen az volt, hogy olyan találmányt alkosson meg, amely nemcsak leegyszerűsíti, hanem radikálisan lerövidíti ezt a folyamatot.

E vízió megvalósításában meghatározó szerepet játszott számos, korát megelőző, női kutatókból álló tudóscsoport, ezek közé tartozott Eudoxia Muller, aki 1943-ban készítette el az első sikeres Polaroid alapú felvételt, valamint Meroë Morse, aki közel három évtizeden át vezette a Polaroid-vállalat filmkutatási osztályát. Land szemlélete, amely a technológiai innovációban való női részvétel előmozdítását is céljául tűzte ki, a maga korában szokatlan, ám előremutató vállalati filozófiát tükrözött. A Mr. Polaroid című film így nem csupán egy technológiai újító portréja, hanem a vállalatának, illetve korának reprezentálója is.