Mit nézzünk a Múzeumok Éjszakáján? – A Punkt fotókiállítás ajánlója
25 • 06 • 19Punkt
Közeleg a múzeumlátogatók egyik legnépszerűbb eseménye, a Múzeumok Éjszakája. Egy világhírű divatfotográfus ikonikus képei, a világ leghíresebb fotográfusainak autós képei, gyurmaikonok, AI és klasszikus portrék, valamint a Lee című film vetítése Veszprémben. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes szombaton időt szánni.
Peter Lindbergh
Műcsarnok
2025. március 29. – június 22.
Kurátor: Tulipán Zsuzsanna
Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből
Mai Manó Ház
2025. április 23. – június 22.
Kiállító alkotók: Al Satterwhite, Berenice Abbott, Dennis Hopper, Ed Ruscha, Elliott Erwitt, Ernst Haas, Evelyn Hofer, Ezra Stoller, Gregory Crewdson, Grey Crawford, Lőrinczy György, Inge Morath, Jeff Brouws, Joe Maloney, Joel Meyerowitz, Joel Sternfeld, Joseph Szabo, Langdon Clay, Lee Friedlander, Matthew Porter, Mitch Epstein, Mitchell Hunk, O. Winston Link, Pete Turner, Peter Hujar, Ray K. Metzker, Richard Misrach, Robby Müller, Robert Frank, Robert Funk, Ruth Orkin, Saul Leiter, Thomas Ruff, Thomas Struth, Todd Hido, Tom Blachford, Tyler Shields, William Eggleston, Jessica Wilson
Kurátor: Baki Péter
A 19. század végi, szinte egyidejű létrejöttük óta Amerika és a személyautó elválaszthatatlanul összefügg. A gyors innováció korszakában született autó forradalmasította a mozgást, új szabadságot és sebességet biztosítva, míg a fényképezés dinamikus médiumként jelent meg a haladás és az átalakulás megörökítésére. Az így létrejövő képek az attitűdök széles spektrumát ragadják meg, a dicsérettől és az elismeréstől a szellemességig, az iróniáig, a cinizmusig, sőt az ellenségeskedésig, így megörökítve az emberiség provokatív és fejlődő kapcsolatát az autóval és annak kultúrájával. Pálfi György ragyogó és igényes gyűjteményéből merítve, ez a figyelemre méltó fotóválogatás azt illusztrálja, hogyan élt párhuzamosan az autó és a fényképezés a 20. század közepétől napjainkig, feltárva azokat a sokszínű kulturális, művészeti, társadalmi, mérnöki és dizájn aspektusokat, amelyek meghatározták az amerikai életet.
Valós és mesterséges identitások
Kiscelli Múzeum
2025. április 29. – június 23.
Kiállító alkotók: Bodócs Szelina, Boros Fanny, Buzássy Honóra, Éles Balázs, Fekete Máté, Gábor Enikő, Glavánovits Martin, Gőbölyös Luca, Horváth Krisztina, Illyés Bence, Janik Zoltán, Keleti Éva, Kleb Attila, Kolozsi Bea, Koncz Olivér, Koválcsik Ágnes, Ligeti Bálint, Molnár Zoltán, Móró Zsófia, Oláh Gergely Máté, Szauder Dávid, Tímár Péter, Tombor Zoltán, Torkos Márk Erik, Urbán Ádám, Vanek Virág, Varga Tamás, Vasali Katalin, Walton Eszter
Kurátorok: Molnár Veronika, Somosi Rita
A Budapest FotóFesztivál indulása óta kitüntetett szerepet kapnak a magyar fotográfusok, évente egy-egy tematika kapcsán invitálva őket a közös gondolkodásra, diskurzusra. A klasszikus művészeti műfajok jelenének feltérképezése több tematika mentén megvalósult az elmúlt években. Ezt továbbgondolva 2025-ben a fotográfia területét (is) érzékenyen érintő és újabb kihívásokkal szembesítő mesterséges intelligencia kérdésköre kerül a fókuszba. A valós és mesterséges identitások című kiállítás az egyik legklasszikusabb műfaj, a portré területén belül vizsgálja a fotográfia és az AI lehetőségeit és kapcsolódási pontjait, bemutatva a hazai alkotók viszonyulását és alkotói praxisát a témát illetően. A portréhoz és az emberábrázoláshoz való viszonyunk fotográfusként és befogadóként is folyamatosan változik, a mesterséges intelligencia megjelenése a képalkotási folyamatban egy újabb korszak kezdetét jelzi. A Kiscelli Múzeumban kiállított alkotások tükrében láthatjuk milyen különbségek, lehetőségek, állásfoglalások dominálnak a másfél évszázados fotográfiai hagyományok és a legújabb technológia ötvözésében.
Eleanor Macnair: Újrateremtett pillanatok – A fotótörténet gyurmaikonjai
Mai Manó Ház
2025. április 23. – június 22.
Kurátor: Baki László
Eleanor Macnair művészetének középpontjában a fényképek újraértelmezése áll, ám egy meglepő csavarral: ikonikus fotókat rekonstruál Play-Doh gyurmával. Munkái egyszerre reflektálnak a vizuális kultúra ikonográfiájára és a hétköznapi anyagok erejére, miközben megkérdőjelezik a fotográfia autentikusságát. A transzformáció nemcsak játékos, hanem mély gondolati rétegekkel is gazdagított, hiszen azt is bemutatja, hogyan képes a művészet meghaladni hagyományos kereteit. Macnair a munkafolyamatot egyszerű, hétköznapi eszközökkel végzi: csipesz, olló, kés, és persze a Hasbro színes Play-Doh gyurmái segítségével. Az alkotások 24 órán belül készülnek el, többnyire éjszaka, mielőtt a gyurma száradni kezd. A reliefek lefényképezése után az alkotó szétszedi a műveket, így az alapanyag újra felhasználható lesz a következő műhöz is. Ez az idő- és anyagtakarékos alkotói folyamat nemcsak Macnair kreatív gondolkodásmódját tükrözi, hanem a reprodukció művészi lehetőségeiről is gondolkodásra késztet.
Papp Elek: Latin-amerikai mozaikok l Mexikó (2004) l Chile (2019) l Kuba (2022)
Magyar Fotográfiai Múzeum
2025. május 31. – augusztus 23.
Kurátor: Baki Péter
Schäffer Zsuzsa: Divatja múlt
Mai Manó Ház – PaperLab Galéria
2025. május 20. – június 29.
Kurátor: Baki László
A Divatja múlt című kiállításon Schäffer Zsuzsa fekete-fehér divatfotóit láthatjuk, melyek 1990 és 2001 között készültek. Az 1944-ben született művész eredetileg festőnek készült, és a Képzőművészeti Főiskolán szerzett diplomát. Érdeklődése az 1970-es évek végén fordult a fotográfia felé, és az analóg technikához való ragaszkodása máig meghatározza alkotói módszerét. A modelleket többnyire párján keresztül ismerte meg, aki reklámfotográfusként dolgozott, és ezek a képek legtöbbször akkor születtek, amikor ő szünetet tartott a saját munkájában. A tárlat azért is különleges, mert a bemutatott anyag jelentős része eddig még soha nem került a közönség elé. Mivel Schäffer munkái túlmutatnak a klasszikus divatfotózás keretein, a PaperLab Galériában látható húsz kép az 1990-es évek divatfotóinak egy sajátos alternatíváját prezentálja
Magyarország színezve. Rejtőzködő fényképek 1862-ből
Néprajzi Múzeum
2025. március 5. – 2025. szeptember 15.
Kurátorok: Gál Vilmos, Farkas Zsuzsa, Fejős Zoltán, Lackner Mónika
A kiállítás egy olyan, Magyarországon eddig soha nem látott, különleges anyagot tár a közönség elé, amelyre nemrégiben bukkantak a kutatók: a tárlat az 1862-ben a londoni világkiállításon bemutatott, Magyarország korabeli tájegységein, településein készült népviseleti fényképsorozatot állítja középpontba. A korábban elveszettnek hitt Tiedge János fényképek a londoni Victoria & Albert Múzeum gyűjteményéből kölcsönzéssel érkeznek Budapestre, ehhez kapcsolódik egy, a Néprajzi Múzeumban őrzött másolati sorozat. A két gyűjtemény kiegészíti egymást. A képek több mint 160 év láthatók Budapesten, bemutatva a készítés történetét is a szervezéstől a világkiállításig.
+1
LEE
moz.gó – Magyar Mozgókép Fesztivál
Veszprém, Óváros tér
A Lee világpremierje a világ egyik legrangosabb mozgóképes seregszemléjén, a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon volt. A film Antony Penrose The Lives of Lee Miller című monográfiája alapján készült, mely a Thames and Hudson gondozásában jelent meg. A történet Lee Miller életének fordulataira fókuszál, aki a harmincas években a divat egyik ikonja volt, majd a második világháború alatt a frontvonalra lépett, és a Vogue háborús fotóriportereként olyan felvételeket készített, amelyek új megvilágításba helyezték a háború borzalmait. A film Winslet főszereplésével mélyebb bepillantást nyújt Miller életébe és munkásságába, megemlékezve a női újságírás és haditudósítás úttörőjéről. Bár nem a Múzeumok éjszakája programsorozat része, de ezt a filmet is ajánljuk esti programként a Veszprémben múzeumozóknak.
A 2025-ös Múzeumok Éjszakája programjait ezen a linken lehet böngészni.