Menü

Divat a nem csak divat – 10 éves a PhotoVogue Fesztivál

26 • 03 • 02Somosi Rita

A divatfotográfia határait következetesen újragondoló PhotoVogue Fesztivált idén tizedik alkalommal rendezik meg, ezúttal a milánói Biblioteca Nazionale Braidense reprezentatív tereiben. Az elsőként „tudatosként” definiált divatfotográfiai fesztivál 2026. március 1–4. között – részben a milánói divathéttel párhuzamosan – teremt platformot a szakma és a nagyközönség számára. A fókuszban a vizuális kultúra kortárs megnyilvánulásai állnak, nem csupán esztétikai minőségük, hanem etikai és társadalmi dimenzióik felől vizsgálva: a láthatóság, a reprezentáció és az alkotói felelősség kérdései ma már elválaszthatatlanok a képek által formált divat- és médiakörnyezettől.

A jubileumi évben a szervezők visszatértek az első fesztiváltémához, a női tekintethez, újraértelmezve azt mai társadalmi kontextusban. A Women by Women központi téma azt vizsgálja, mit jelent nőként látni és képet alkotni, túllépve a férfi–női tekintet bináris modelljén, és rávilágítva, hogy a nők jogai és láthatósága korántsem garantáltak a mai világban. A kurátorok, Alessia Glaviano vezetésével, a reprezentációt a hatalom és az ellenállás terepeként értelmezik, hangsúlyozva a női perspektíva aktív formálásának fontosságát. A Vogue Italia márciusi lapszáma is fókuszba helyezi a Women by Women témát, így a diskurzus nyomtatott és digitális platformokon folytatódik.

A fesztivál programjának eseményei szoros logikai és tematikus szálakon kapcsolódnak egymáshoz. A tematikával azonos című központi tárlat, a Women by Women, 45 művész – fotográfusok és videóművészek – munkáit mutatja be, sokféle reflexiót kínálva a női létről és önreprezentációról. Az alkotásokon megjelenő személyes, politikai és lírai megközelítések hangsúlyozzák, hogy a női nézőpont és a szerzői pozíció egyszerre cselekvői gesztus és társadalmi aktus. A tárlatot kiegészíti a Pleasure and Disobedience for Women by Women szekció, ahol mozgóképes munkákban vizsgálódnak női és queer rendezők az intimitás, a vágy és az ellenállás témáiban. A válogatás, Sofia Kouloukouri és Alexios Seilopoulos kurátori vezetésével, olyan kiemelkedő alkotókat mutat be, mint Nan Goldin, Romy & Laure, Vivienne Dick vagy May Ziadé, így a központi témát új médiumok és érzékeny, kritikai látásmódok gazdagítják.

A régióspecifikus fókuszt az East and South-East Asian Panorama biztosítja, amely negyven Kelet- és Délkelet-Ázsiából érkező művész munkáit vonultatja fel. A projektek a térség kulturális és vizuális sokszínűségét mutatják be, az identitás, a hagyomány és a kortárs élet kérdéseit a divatmesélés, a dokumentarista szemlélet és a személyes narratívák segítségével vizsgálva. A Women in Dialogue szekció a vizuális reprezentáció társadalmi hatására fókuszál: diavetítések, videómunkák és vizuális projektek mutatják be, hogyan használják a művészek és szervezetek a láthatóságot, a szerzőséget és az önreprezentációt az érdekérvényesítés, a kulturális reflexió és a társadalmi hatás eszközeként. Végül a Futurespective – együttműködésben a Vogue Ukraine-nal – a fiatal ukrán művészgeneráció kreatív és reziliens perspektíváit mutatja be, a divat és vizuális történetmesélés eszközeivel, nemzetközi kontextusban, így a fesztivál globális és lokális látásmódokat egyaránt integrál.

Bár kevés olyan nemzetközi platform létezik, amely ennyire következetesen tematizálja a divatfotográfia etikai vetületeit, a PhotoVogue Fesztivál jelentősége nem pusztán abban áll, hogy kérdéseket tesz fel, hanem abban is, hogy intézményi keretek között normalizálja a kritikai önvizsgálatot. A tizedik évforduló így nem önünneplés, hanem számvetés: annak felismerése, hogy a divatkép nem ártatlan esztétikai termék, hanem társadalmi konstrukció, amely hat a testek láthatóságára, a nemi szerepek alakulására és a kulturális hierarchiák fenntartására vagy lebontására. A fesztivál tétje éppen ezért túlmutat a szakmán: annak vizsgálata, hogy a vizuális kultúra szereplői – alkotók, kurátorok, médiumok és intézmények – miként vállalnak felelősséget a képek által formált valóságért.

Jegyzetek

10th PhotoVogue Festival
Biblioteca Nazionale Braidense – Milánó
2026. március 1–4.