Címke: sajtófotó

Válogatás a Biodómban megrendezett World Press Photo kiállítás képeiből

A World Press Photo Foundation egy globális platform, amely összekapcsolja a sajtó- és dokumentarista fotográfusokat és a világ közönségét megbízható történetmesélésen keresztül. A World Press Photót 1955-ben alapította egy csoport holland fotográfus, akik a World Press Photo pályázatot szervezve nemzetközi közönség elé akarták tárni munkájukat. Azóta a World Press Photo pályázat a világ egyik legtekintélyesebb versenyévé nőtte ki magát, és a bemutatott képeket az egész világban láthatják az érdeklődők. A tavalyi év legjobb sajtóképei hazánkban ezúttal a Biodómban lesznek láthatók 2024. október 27-ig.

Tovább

A világ első sajtóképe és a riportfotográfia születése

Az első fénykép, amely újságban közölt hírt illusztrált, 1848. július 1-én jelent meg a francia L’lllustration hetilapban. A párizsi munkásfelkelés barikádjait dokumentáló dagerrotípiát, pontosabban a róla készült, nyomtatásban megjelent metszetet sokan a riportfotográfia születésének tekintik.

„Jobban érdekelnek a katonák közti viszonyok, mint a harc” – Nagyszabású kiállításon mutatják be a tragikusan elhunyt haditudósító, Tim Hetherington életművét

A 2011-ben elhunyt Tim Hetherington főleg haditudósítóként és fotóriporterként dolgozott, és arról volt ismert, hogy egy-egy anyag kedvéért nem riadt vissza a legveszélyesebb helyzetektől sem. A World Press Photo-díjas fotóriporter életműve az Imperial War Museums-ban található, ahol szeptember 29-ig retrospektív kiállításon láthatók munkái.

Ezek a képek nyerték el a 2024-es Pulitzer-díjat

A Pulitzer-díj az egyik legrangosabb amerikai szakmai kitüntetés, melyben a nyomtatott és online újságírásban, valamint az irodalomban, zenében, s egyéb művészeti ágakban elismerésre méltó alkotók részesülnek évről évre. A makói születésű amerikai újságíró és sajtómágnás Joseph Pulitzer (Pulitzer József, Makó, 1847. április 10. – Charleston (Dél-Karolina, USA), 1911. október 29.) hagyatékából létrehozott kitüntetést a Columbia Egyetem újságírói kara (Columbia University Graduate School of Journalism) adja ki 1917. június 4. óta.

Kihirdették a World Press Photo idei négy fődíjasát

A World Press Photo április 18-án kihirdette globális versenyének négy fődíjasát. Az idei versenyre – a 67. alkalommal megrendezett fotópályázatra – 61 062 fotó érkezett 3851 fotográfustól 130 országból.

„Csak azért végzem a munkám, hogy hírt adjak az emberi bátorságról” – Anja Niedringhaus képei a Bronx Documentary Centerben

Anja Niedringhaus (1965–2014) halálának tizedik évfordulóján, 2024. április 4-én nyitotta meg új kiállítását a Bronx Documentary Center. A fotóriporter Afganisztánban és Pakisztánban készült felvételeinek legjobbjait május 5-ig tekinthetik meg a látogatók. A 44 kiállított képet a tárlattal egy időben kiadásra kerülő könyvben is megtalálhatjuk. (Anja Niedringhaus, 2024)

Mohos Márton és Erdős Dénes nyerte el a 42. Magyar Sajtófotó Pályázat fődíjait

A MÚOSZ Fotóriporterek Szakosztálya által meghirdetett 42. Magyar Sajtófotó pályázatra 250 fotográfus, 2470 pályaművel jelentkezett, a beküldött képek száma 6801 volt. A 2024. február 15-én a Magyar Újságírók Országos Szövetsége székházában megrendezett eseményen összesen 16 kategóriában hirdettek ki nyertest a nemzetközi zsűri tagjai,  melyről itt a Punkton is beszámoltunk. A két fődíjas fotográfus nevét viszont csak ma, a 42. Magyar Sajtófotó Kiállítás megnyitóján tették közzé.

Megyei Körkép 80+. Helytörténeti válogatás a Petőfi Népe archívumának nyolcvanas–kilencvenes évekbeli riportfotográfiáiból

A Petőfi Népe 1956-os alapítása óta a lapnak dolgozó fotográfusok a megyei események ezreit örökítették meg. A digitális technika térnyerése előtt filmnegatívokról nagyított papírképekkel dolgoztak a fotórovatnál. Az évtizedek alatt összegyűlt papírképek jelentős része ma már a kecskeméti Magyar Fotográfiai Múzeum anyagát gyarapítja.

Tovább

Számunkra szemét, másoknak az élet: a Carmignac Photojournalism Award díjnyertes sorozata az Európából kiáramló elektronikus hulladékok ökológiai és társadalmi hatásait mutatja be

Márciusban hirdették ki Párizsban az újságírók és fotóriporterek számára Edouard Carmignac, francia üzletember által alapított Carmignac Photojournalism Award idei díjazottjait. Az immár tizenharmadik alkalommal átadott elismerést a ghánai korrupcióellenes oknyomozó újságíró, Anas Aremeyaw Anas, valamint két fotóriporter, az ugyancsak ghánai Muntaka Chasant és a francia Bénédicte Kurzen közösen készített anyaga kapta: E-WASTE IN GHANA: Tracing Transbonduary Flows című munkájuk az Európából a nyugat-afrikai országba áramló elektronikus hulladékokról, valamint az ezzel kapcsolatos ökológiai, társadalmi és emberi kihívásokról szól.

Válogatás a World Press Photo 2024 regionális nyerteseinek képeiből

A 2024-es World Press Photo pályázat regionális győztesei fontos és érdekes történeteket mutatnak be, olyan fotóriportokat és dokumentarista képeket, amelyek segítenek elgondolkodni a világ különböző eseményeiről. A pályázatra 61 062 fotó érkezett 3 851 fotográfustól 130 országból.

Ezek voltak 2023 legjobb hazai sajtófotói – Kihirdették a 42. Magyar Sajtófotó Pályázat nyerteseit

A MÚOSZ Fotóriporterek Szakosztálya által meghirdetett 42. Magyar Sajtófotó pályázatra 250 fotográfus, 2470 pályaművel jelentkezett, a beküldött képek száma 6801 volt. A 2024. február 15-én a Magyar Újságírók Országos Szövetsége székházában megrendezett eseményen összesen 16 kategóriában hirdettek ki nyertest a nemzetközi zsűri tagjai, akik több különdíjat is kiosztottak.

Válogatás a World Press Photo 2023 kiállítás képeiből

Idén is a Magyar Nemzeti Múzeumban látható a tavalyi év legjobb sajtófotóiból összeállított utazó kiállítás. Az idei World Press Photo kiállításon szereplő 94 képet 3752 fotóriporter 60.448 fotójából válogatták ki.

„Az emberek legyenek olyanok a fotókon, amilyenek a valóságban, s ne olyanok, amilyeneknek látszani szeretnének.” – Lóránt István (1901–1997) képei és élete

Lóránt István lapszerkesztő, író, újságíró, történész, fotográfus, operatőr, filmrendező, zenész volt, s azok közé a magyar zsenik közé tartozik, akit – Stefan Lorantként – világszerte sokkal jobban ismernek és értékelnek, mint itthon. Döntő szerepe volt abban, hogy tömegekkel ismertette meg a minőségi fotográfia és a fotóriport műfaját, világszerte újságolvasók százezrei találkozhattak a lapokban számos kiemelkedő fotográfus munkáival. Újszerű, merészen kísérletező szemléletével új korszakot nyitott a képszerkesztésben, a modern képes magazinok arculatának megteremtésében.