Picassóról, Marilyn Monroe-ról és Angela Merkelről készült portrékat is elárvereznek a 23. OstLicht fotóaukción
21 • 04 • 14Baki László
Amikor az albán születésű Gjon Mili, a stroboszkópos mozgásfényképezés egyik úttörője 1949-ben Dél-Franciaországba utazott, hogy meglátogassa Picassót, már előre sejteni lehetett, hogy ebből a találkozásból valami nagyon izgalmas dolog fog születni. A két művész végig egy elsötétített szobában dolgozott, ahol Picasso fényrajzát oldalról megvilágítva, Mili szemből készítette fényképeit. A LIFE Magazinban 1950. január 30-án megjelent fényrajzok közül napjainkra már csak néhány eredeti nagyítás maradt fenn. Az ekkor készült képek közül öt darab – köztük az ikonikus Kentaur – így biztosan az egyik legfontosabb tétel lesz az április 16-án Bécsben megrendezésre kerülő 23. OstLicht fotóaukción. Az öt kép együtt került az árverési tételek közé, a szervezők 20 000 – 25 000 eurót (7 – 9 millió forintot) várnak a Picassót munka közben megörökítő fényképekért.
Az aukció legdrágább tétele egy akttanulmány (becsült értéke: 30 000 – 40 000 euró), amelyet az osztrák modernizmus képviselője, Heinrich Kühn fényképezett 1907-ben.
Az árverésre kerülő képek között szerepel még František Drtikol avantgárd fotográfus 1910 és 1914 között készült aktfotója, Bert Stern Marilyn Monroe-t ábrázoló ikonikus színes felvétele, és Angela Merkel két portréja, amelyet Herlinde Koelbl készített 1991-ben a Traces of Power című sorozata részeként. De Bécsben vételre kínálják Mario Giacomelli és Martin Parr egy-egy fotóját is, valamint Robert Mapplethorpe Mell (Thomas) című munkáját, és Az utolsó kínai császári dinasztia Eunuchja fényképet is, melyet 1948-ban készített a Magnum társalapítója, Henri Cartier-Bresson.
A 23. OstLicht Photo Auction online katalógusát az árverésen szereplő 150 fotó leütési áraival ezen a linken tekintheti meg.