Csángó menyecskék, matyó legények. 18 századelős felvétel a Néprajzi Múzeum fotógyűjteményéből
21 • 09 • 30Baki László
Közel 350 000 egyedileg és több ezer csoportosan leltározott fényképfelvételével a Néprajzi Múzeum őrzi az ország egyik legjelentősebb fényképgyűjteményét. Noha önálló egységként csak 1894 óta működik, a múzeum már 1872-es megalapítása óta gyűjt papírképeket és azok eredeti negatívjait, így az 1860-as évek üvegnegatívjaitól és színezett vizitképeitől kezdve a most készült digitális felvételekig több mint 150 év néprajzi, etnológiai és antropológiai dokumentumai találhatóak meg a gyűjteményben, amelyeken a magyar nyelvterület és a világ népeinek életmódja elevenedik meg.
A különböző alapanyagú fényképfelvételek fizikai megőrzése mellett a múzeum kiemelt célja a fényképek láthatóvá, kutathatóvá tétele, a hozzáférés biztosítása mindenki számára digitális formában is. A kétezres évek eleje óta különböző ütemben folyamatosan zajlik a fotók digitalizálása, így mára a gyűjtemény közel egyharmadáról készült digitális másolat, amelyek adatolás és szakmai ellenőrzés után folyamatosan válnak elérhetővé a múzeum online adatbázisában.
Ebből a szerteágazó anyagból adtunk közre az elmúlt hónapokban itt a Punkton sokszínű válogatást a múzeum egykori igazgatója, Jankó János 1890-es években készült felvételeitől kezdve, a vidéki fényképészek első világháború körüli műtermi fotóin, valamint női amatőrők életképein keresztül a Vasárnapi Ujság illusztrációinak alapjául szolgáló pozitívokig, számos látványos fotótörténeti csemegét.