Gabriele Galimberti: Az amerikai fegyverfétis arcai
23 • 05 • 21Cserna Endre
A 2022 novemberében kiosztott URBAN Photo Awards „Projektek és portfóliók” szekciójának sorozatait mutatjuk be külön-külön ötrészes galériasorozatunkban. Az URBAN Photo Awards a trieszti székhelyű olasz kulturális egyesület, a dotART egyik fő projektje. A dotART 2009 óta támogat kiállításokat, tanfolyamokat, workshopokat, kiadványokat, díjkiosztókat és egyéb kezdeményezéseket, amelyek célja, hogy támogatást és láthatóságot biztosítson a helyi és külföldi fotográfusoknak, profiknak és amatőröknek egyaránt. Fotópályázatuk – amelyre minden évben több ezer képet és több száz résztvevőt várnak a világ minden tájáról – egy folyamatosan növekvő nemzetközi platformmá vált, egyike azon kevés lehetőségeknek, amelyek túllépik az internet határait, és több tucat nemzetközi fotókiállításon keresztül valódi lehetőségeket biztosítanak a feltörekvő fotográfusoknak.
A világ összes lőfegyverének fele, amelyeket nem katonai célokra vásároltak, az Amerikai Egyesült Államokban található magánszemélyek tulajdonában van. Megdöbbentő, hogy a fegyverek teljes száma valójában meghaladja az ország lakosságának számát is: 328 millió emberre 400 millió fegyver jut. Persze, egy ilyen szerteágazó jelenség nem véletlen és nem is feltétlen csak a piaci érdekekkel kapcsolatos kérdés, talán sokkal inkább az amerikai „hagyományról" és az 1791-ben ratifikált második kiegészítéssel létrehozott alkotmányos garanciáról van szó, amely a fegyverviseléshez való alkotmányos jogot mondja ki. Ennek hatása napjainkban, kétszázharminc évvel később még mindig az amerikai élet minden területén jelen van. Gondoljunk csak az iskolai lövöldözések híreire vagy a különböző szélsőséges politikai csoportosulások erőfitogtatásaira.
Gabriele Galimberti, olasz fotográfus az Egyesült Államok minden szegletébe eljutott – New York Citytől Honoluluig –, hogy találkozzon a büszke fegyvertulajdonosokkal, megértse gondolkodásmódjukat és viszonyukat, és lefényképezze őket és fegyvereiket – persze arra nem gondolva, hogy egyes otthonokban micsoda arzenálokra talál majd, amelyek európai szemmel szinte hihetetlennek is hatnak. Ezen munkák gyakran felkavaróan ható portrék, valamint az interjúkon alapuló kísérőtörténetek váratlan és szokatlan képet nyújtanak arról, hogy mit is jelent ma valójában a szabad fegyverbirtoklás intézménye az Egyesült Államokban.
Az URBAN Photo Awards 2022 díjnyertes képeiből ezen a linken látható egy válogatás.