Vogue címlaplányból háborús haditudósító – Lee Miller élete és életműve könyvben és a filmvásznon éled újjá
23 • 11 • 12Kéri Gáspár
A Thames & Hudson gondozásában Lee Miller. Photographs címen megjelent a 20. század egyik legjelentősebb női fotográfusáról szóló monográfia. A húszas évek Párizsában Miller a szürrealisták múzsája volt, később fotómodellként és reklámfotográfusként, majd a második világháború idején már haditudósítóként dolgozott a Vogue számára. A könyv előszavát Kate Winslet Oscar-díjas brit színésznő írta, aki a fotográfus életéről szóló film főszerepét is játssza. A Lee című filmet idén szeptemberben mutatták be a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon, európai premierje decemberben várható.
A New York-i femme fatale rövid idő alatt hatalmas utat tett meg, míg a fotóstúdiók szőke szépségéből a második világháborús csataterek, majd a frissen felszabadult buchenwaldi koncentrációs tábor addig elképzelhetetlen borzalmainak krónikása lett. Lee Miller (1907-1977) már fiatalon megismerkedett a fotózással, majd számos honfitársához hasonlóan Párizsban képezte magát. Pablo Picasso, Jean Cocteau, főként pedig Man Ray társaságába keveredve az avantgárd iránti érdeklődése is komoly fordulatot vett: nemcsak Man Ray számtalan portréfotóján köszön vissza jellegzetes arcéle, de a szolarizáció technikájának továbbgondolása ugyancsak közös munkájuk gyümölcse. New Yorkba visszatérve Miller saját fotóstúdiót nyitott, majd megszerzett hírnevével és fényképezőgépével bejárta a Közel-Keletet és Európát. A legtöbb emblematikus felvételét azonban a második világháború nyugati hadszínterein készítette, ahol az amerikai hadsereg gyalogsági egyenruháját magára öltve tudósított a Vogue számára.
A Thames & Hudson által megjelentetett monográfia visszaállítja Miller helyét és jelentőségét a fotográfia történetében, bemutatva egy elkötelezett és vakmerő női alkotót, aki merész és újító szemlélettel fotózott nem csak a stúdiók komfortzónájában, de a legkeményebb hadszínterek apokalipszisában, valamint a háború gyötörte civil lakosság körében is. A száz fotót tartalmazó könyvet Miller fia, a The Lives of Lee Miller életrajzi kötet korábbi szerzője, Antony Penrose írta, az előszót pedig a kötet megjelenésével azonos időben a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon bemutatott életrajzi dráma főszereplője, Kate Winslet brit színésznő jegyzi.
„A múzsa kifejezést gyakran használják Lee Millerre. Ez a szó engem végtelenül irritál […]. Számomra Lee Miller maga az életerő, egy olyan személyiség, akivel számolni kell.” (Kate Winslet)
Legújabb filmes szerepe apropóján Annie Leibovitz készített a Vogue számára egy anyagot Winsletről, melyről a Punkton is írtunk. A fotósorozat egyik darabja azt az ikonikus fotót alkotta újra, amelyiken Miller Adolf Hitler müncheni rezidenciájának fürdőkádjában pózol a führer berlini öngyilkosságának napján a Life fotóriportere, David E. Scherman kamerája előtt.
A többek közt Horvátországban és Magyarországon forgatott Lee rendezője a független filmesként komoly múlttal rendelkező, de ma már a mainstream film- és sorozatiparban is tevékenykedő Ellen Kuras; a címszereplő Kate Winslet mellett pedig olyan világsztárok tűnnek fel, mint Marillon Cotillard vagy Alexander Skarsgård. Az európai premier decemberben várható, a magyarországi bemutató alkalmából mi is beszámolunk majd a filmről.
Lee Miller: Photographs
Introduction by Kate Winslet
Thames & Hudson, 2023
ISBN 9780500025925
Az album megvásárolható a Mai Manó Könyvesboltban.