Mit nézzünk júniusban? – a Punkt fotókiállítás ajánlója
24 • 06 • 01Punkt
Júniusban sem maradunk izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen ismét számos múzeum és galéria várja új tárlatokkal a látogatóit. Bulizó fiatalok a 60-as, 70-es években és napjainkban, egy világhírű magyar fotográfus ajándéka, a Tiny Wasteland kreatív univerzuma, csalóka látszatok, valamint a létezés vizuális lenyomatai. És ne feledjük, közeleg a Múzeumok Éjszakája is. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.
Till Brönner: Identitás–európai látkép
Ludwig Múzeum
2024. április 14. – augusztus 25.
Till Brönner fotográfus és zenész egy német származású, elkötelezett európai alkotóművész. Olaszországban nevelkedett, erősen kötődik a német Rajna-vidékhez, trombitaművészként pedig Észak-Amerika zenéjéhez, így önazonosságát szüntelenül több világ között kereste. Tekintetét éppen a kontinensek közötti lét irányította rá Európa globális jelentőségére, és fotómunkáival újra meg újra ezt a jelentőséget hangsúlyozza. Legyen szó portrékról, tájképekről, ipari tájról vagy építészetről, érzékeny megfigyelőként Brönner évek óta európai hazája sokszínű fejlődését és társadalmi áramlatait dokumentálja a képzőművészet eszközeivel. Aktuális projektje, az Identitás – Európai látkép ismét merőben új távlatokkal tágítja a művész látószögét. A válogatásban látható lesz Anselm Kiefer és Olafur Eliasson portréja is – olyan embereké, akik az európai történelmet vagy a világ ökológiai problémáit tematizálják munkáikban. Természetesen muzsikusok, civilek és az európai politikát meghatározó személyiségek fotói sem maradhatnak ki. A kiállításon szinte kizárólag fekte-fehér fényképek kapnak helyet. Brönner a szürke skáláját digitális felvételein dolgozza ki, szándékosan törekedve a minimalista megjelenítésre, kontrasztot alkotva a zajos és színes világgal. Brönner szereti fényképeinek alanyait és tárgyait, igazi humanista.
Álmok, Traumák, Lenyomatok: A női psziché mozgóképszerű feltárása Tihanyi Anna
munkáiban
The Workshop – P18 Galéria
2024. május 18. – június 30.
Kurátor: Boronyák Vivien
Tihanyi Anna – akivel már a Punkt is készített interjút – pop-up kiállítása a The Workshop P18 Galériában a modern nők szerepeit és önidentitásait vizsgálja. Nőalakjai valós és elképzelt élethelyzetek felvillanó mozzanatain keresztül, a női tapasztalás fókuszán át invitálják a nézőt egy utazásra, hogy feltérképezzék a férfi- női dinamikák, a belső kételyek és vágyak mélyebb rétegeit. A fotográfus életművéből válogatva a tárlaton Anna első nyilvános kiállításától a legújabb kollázssorozatáig láthatók alkotások. A kiállítás a női psziché összetett, érdekes és gyakran nyugtalanító világát tárja fel. Filmszerű elbeszélő stílusa az egyéni es a kollektív szimbólumait keveri, összekapcsolva az egyéni tapasztalásokat az egyetemes felismerésekkel. A tárlat egyben áttekintést is nyújt a fotográfus női létszemléletének alakulásáról és annak formálódó vizuális ábrázolásáról. 2024. június 14-én, pénteken 18 órától Tihanyi Anna tart ingyenes tárlatvezetést a Paulay Ede utcában található kiállítótérben.
Müller Miklós. Vizuális utazás Szegedtől Spanyolországig
Cervantes Intézet
2024. május 22. – július 20.
Kurátor: Gonda Géza
Az életének nagy részét Spanyolországban töltő Nicolás Muller, vagy ahogy Magyarországon a legtöbben ismerik, Müller Miklós a szociofotográfiai iskola egyik alaptagjaként egész életében elkötelezett volt a társadalmi kérdések iránt. Miközben a második világháború elől menekült béke és szabadság után kutatva, élete és szakmai útja szülőhazájából Franciaországba, Portugáliába, Marokkóba és Spanyolországba vitte. A Vizuális utazás Szegedtől Spanyolországig című kiállítás azokat a fényképeket mutatja be, amelyeket Gonda Géza Tamás kapott a 80 éves Müller Miklóstól, 1993-ban orosházi kiállításmegnyitó követően.
Horváth M. Judit: Csalóka látszat
Szentandrássy Galéria
2024. május 25. – július 10.
Tiny Wasteland – Csákvári Péter univerzuma
PaperLab Galéria – Mai Manó Ház
2024. május 28. – augusztus 19.
Kurátor: Baki László
A PaperLab Galériában ingyenesen megtekinthető kiállítás egy lenyűgöző utazásra invitál a mindennapi élet mikrokozmoszába. A tárlaton látható 22 felvételen a hétköznapi tárgyak és élelmiszerek új életre kelnek, és a kreativitás és képzelet határtalan lehetőségeket kínál. Csákvári Péter sorozatának egyedisége és varázsa által felhívja a figyelmet a részletekben rejlő szépségekre és lehetőségekre, miközben arra inspirál, hogy fedezzük fel a mindennapi élet rejtett apró csodáit. Az alkotóval hamarosan egy interjú is megjelenik oldalunkon.
Martin Wanda & Martin Gábor: Az Örök Fiatalság Balladája
Mai Manó Ház
2024. május 29. – augusztus 19.
Kurátor: Baki Péter
Kvartér Fotóművészeti Csoport: Embermesék
Bartók 1 Galéria
2024. május 30. – június 17.
Kiállító művészek: Drégely Imre, Haid Attila, Herendi Péter, Molnár Zoltán
A Kvartér Fotóművészeti Csoport az emberi létezés vizuális lenyomatainak készítésével értelmezi korunk társadalmi rendjét és struktúráját. A valóság és a képi narratívának kutatásában az emberi esendőség, az emberi méltóság, a létezés mélységeinek bemutatása áll a csoportos kiállítás középpontjában. A kiállító alkotók ennek elméleti és gyakorlati hátterét az emberábrázolás és a történetmesélés összefüggéséiben keresik.
A májusi ajánlónk – amelyben még szintén találni júniusban is nyitva tartó remek fotókiállításokat – ezen a linken tekinthető meg.