Gyarmati élet, keleti hagyományok, és megmentett családtörténetek a C/O Berlin pályázatának legjobb alkotásain
24 • 08 • 08Szabó Benedek
A C/O Berlin Talent Award minden évben olyan harmincöt év alatti művészeket és elméleti szakembereket jutalmaz, akik kiemelkedő munkájukkal fiatalon is sokat tettek hozzá a fotográfia médiumához. A művészeti kategóriában a zsűri négy művészt juttatott shortlistre, illetve egy abszolút győztest is kihirdetett. A zsűri a művészeken felül egy fotográfiai teoretikust is díjazott, aki a győztes pályázó sorozatáról publikál majd egy nagyszabású esszét, illetve egy interjút is készíthet vele. A fődíjas alkotó fényképeit és az azokról készült tanulmányt a C/O Berlin egy önálló kötetben fogja közreadni.
A shortlistre került alkotók között találjuk a szudáni fotográfust, Salih Basheert, akinek Blue című sorozatát választotta ki a zsűri. Ezek a fényképek a művész Children of January című projektjének a részei, amit már több mint öt éve kezdett el. A sorozat fókuszában a szudáni politikai és társadalmi válság áll, amely súlyos következményekkel járt a helyi lakosság életében. A fekete-fehér és színes fényképeket is magába foglaló sorozat dokumentációs szándékkal készült, ugyanakkor a szubjektív interpretációknak is teret ad.
Az Amerikában élő Sheida Soleimani Ghostwriting című sorozatában szülei iráni emigrációját mutatja be. A munka során a fotográfus szülei emlékei alapján készített fényképeket, amelyeken a történetek egyéni interpretációit jelenítette meg. Az így létrejött sorozatot ismétlődő vizuális motívumok jellemzik, amelyek azokat a kudarcokat szimbolizálják, amelyekkel az alkotó szüleinek az utazásuk során szembe kellett nézniük. Ez a művészi projekt egyben kísérlet arra is, hogy megörökítsen egy dokumentálatlan családtörténetet, miközben a szerzőiség és az emlékezetkultúra fontos kérdéseit is körüljárja.
A legjobb alkotók közé jutott Hiê`n Hoàng is, aki a Scent of Heaven című projektjében egy különleges helyi fafajtának, az agarfának a történetét vizsgálta. Ez az igen értékes, erős illatú fa a keleti hagyomány szerint gyógyítja a lelket, mivel isteni eredetű. A vietnámi származású művész több médiumon keresztül mutatja be a fához kötődő hagyományokat, integrálva a fotográfiát, a performanszot, valamint a képalkotás olyan, művészeti szándékkal ritkán használt eszközeit, mint például a CT-felvételek. A művész koncepciója lehetővé tette, hogy megkérdőjelezze a hagyományos dokumentarista stratégiákat, valamint új lehetőségeket mutasson be.
A negyedik shortlistes alkotó a kínai születésű Yao Yuan, aki ,,1 2 3 2 2 1” című sorozatában a lehetséges múlt, jelen és jövő felfedésére tesz kísérletet. A több éven keresztül folytatott művészi vállalkozás végül egy háromszáz oldalas fotóregény formájában jelent meg, amelyben a művész barátnőjének megismerésétől kezdve első gyermekük születéséig dokumentálta közös életüket. A melankolikus, fókuszon kívüli portrék és az éles tekintetek kombinációja nemcsak jelentéseket tartalmaz, hanem önálló jelentést is teremt, hiszen egy új, láthatatlan belső világot tár fel. A fényképek mindegyike egy egyedi hangulatot interpretál, amely a melankólia és a tárgyilagosság között mozog.
Az idei verseny abszolút nyertese Silvia Rosi olasz fotóművész volt, aki győztes munkájában togói gyökereit, illetve a gyarmati léttel összefüggő hatalmi struktúrákat vizsgálta. A Protektorat című sorozat fényképei többféle vizuális formát és érzékszervi szintet alkalmaznak: megjelennek különféle repetitív minták, kulturális szignálok, vagy éppen a hagyományos és a modern vizuális kultúra jelei. Ezeknek a műveknek mindig a fotográfus a főszereplője, aki személyes élményeit saját képi jelenlétével hitelesíti.
A C/O Berlin Talent Award 2024-es Theorist kategória díjazottja a német Katrin Bauer lett. Ezt a kitüntetést a zsűri olyan kutatóknak és elméletalkotóknak ítéli oda, akik munkájukkal nagyban hozzájárulnak a fotográfia művészeti vagy történeti kutatásához. Katrin Bauer kutatási gyakorlata a posztkoloniális témákon alapul, egyik kiemelt kutatási területe a gyarmati struktúrák megjelenése a kortárs fotográfiában. A zsűri döntése értelmében a kutató lesz az, aki lehetőséget kap arra, hogy a pályázat abszolút győzteséről, Silvia Rosiról tanulmányt írjon. Ez a tanulmány könyv formájában a Spector Books gondozásában jelenik majd meg.