A Magnum Photos egyik fotóriportere AI segítségével készítette el legújabb albumának képeit
25 • 04 • 06Baki László
A Magnum Photos tagja, Carl De Keyzer új projektjében mesterséges intelligencia segítségével készítette el legújabb albumának képeit. Mivel a COVID-19 és az ukrajnai háború miatt nem tudott Oroszországba utazni, a Midjourney nevű MI-eszközt használta, hogy megvalósítsa elképzeléseit. De Keyzer célja az volt, hogy az MI-t a saját fotográfiai látásmódjára hangolja, és képeket hozzon létre Putyin Oroszországáról anélkül, hogy fizikailag jelen lenne.
Carl De Keyzer (1958, Kortrijk, Belgium) a kortárs dokumentarista fotográfia egyik meghatározó alakja 1990-ben csatlakozott a Magnum Photos ügynökséghez. Munkássága során a társadalmi-politikai változások és a történelmi események dokumentálására helyezte a hangsúlyt, különös figyelmet fordítva a hatalmi rendszerek működésére és az emberi sorsokra. Számos könyve jelent meg, köztük az India (1987), a Homo Sovieticus (1989), valamint a Congo Belge en Images (2010), amelyekben a múlt és a jelen összefüggéseit vizsgálja. De Keyzer képei gyakran a történelem és a fikció határán mozognak, kihangsúlyozva a valóság szubjektív értelmezését. Különösen érdeklik a posztkoloniális társadalmak, a kommunizmus öröksége, valamint a vallási és politikai hatalmi struktúrák.
Carl De Keyzer legújabb projektjében, a Putyin álma című sorozatban – amely könyv formájában is megjelent – mesterséges intelligenciát (MI) használt, hogy megörökítse Oroszországot Vlagyimir Putyin uralma alatt. Mivel a COVID-19 világjárvány és az ukrajnai háború miatt nem tudott személyesen Oroszországba utazni, De Keyzer úgy döntött, hogy MI segítségével valósítja meg elképzeléseit, és korábbi oroszországi munkáiból, mint a Homo Sovieticus (1989) és a ZONA (2003), valamint az ukrajnai háborúról szóló médiabeszámolókból merített inspirációt. A projekt során a Midjourney nevű MI eszközt használta, amelyet saját fotóival tanított be, hogy az általa kívánt stílust és látásmódot elérje.
„Nem akartam új stílust kialakítani ehhez a könyvhöz. A képeknek úgy kellett kinézniük, mint az én fotóim, legalábbis amennyire csak lehet. (...) Azt mondhatom, hogy ezt elértem – a fotográfiai látásmódom benne van a könyvben. Ez hosszabb időt vett igénybe, mint vártam, mert az MI-t nehéz megfelelően betanítani. De úgy tekintek rá, mint egy új eszközre, amely lehetővé teszi számomra, hogy új képeket hozzak létre és a saját fejemben utazzak. (...) Az MI esetében a kiválasztás minden. A Midjourney-ben minden alkalommal négy eredményt kapsz, és ki kell választanod egyet, amely újabb négy képet generál. (...) Fontos, hogy tudd, merre tartasz, különben mindig teljesen véletlenszerű képeket kapsz. Már az elején tisztában kell lenned a témához való hozzáállásoddal. Az, hogy a képeket nyomtatási méretre nagyítsuk, egy másik folyamat, amelyben szinte egyáltalán nem használtam Photoshopot.”
A 180 képpel illusztrált Putyin álma című album megjelenése vegyes fogadtatásban részesült. Míg egyesek innovatívnak tartják az MI alkalmazását a fotográfiában, mások kritikusan viszonyulnak a képek hitelességéhez és etikai vonatkozásaihoz. De Keyzer elismeri a vita tárgyát, de hangsúlyozza, hogy a képek összhangban vannak korábbi munkáival, és hogy az MI csupán egy új eszköz a képalkotásban.
„Némelyik munka már-már túl valóságos és túl fényképszerű, és ez egyeseket összezavarhat. De egy gyakorlott szem még mindig észreveheti a különbséget. Soha nem állt szándékomban senkit sem megtéveszteni. Már a kezdetektől fogva azt mondtam, hogy ez a mesterséges intelligencia. Van ez a szinte automatikus negatív reakció mindenre, ami a mesterséges intelligenciával kapcsolatos. Furcsa. (...) 66 évesen nem érzem úgy, hogy újra 10 hónapra Kongóba mennék, vagy nyolc hónapig Szibériában maradnék. Ez persze nem fotózás, de nem is valami teljesen más. Nagyon élveztem a munkát.”
Egy héttel De Keyzer bejelentése után a Magnum közleményt adott ki a mesterséges intelligencia által generált képekről.
„A Magnum Photos tiszteletben tartja és értékeli fotográfusaink kreatív szabadságát. Archívumunk és terjesztési rendszerünk azonban továbbra is kizárólag az emberek által készített, valós eseményeket és történeteket tükröző fotográfiai képeknek lesz szentelve, összhangban a Magnum örökségével és a dokumentarista hagyományok iránti elkötelezettségével. Szintetikus képek nem kerülnek be az archívumunkba.”
Carl De Keyzer Putin's Dream című albumának képei ezen a linken tekinthetők meg.