Címke: Christie’s

Egy fotó, amely történelmet írt: William Eggleston új rekordja

William Eggleston, a színes fotográfia úttörője ismét bebizonyította, hogy képei időtlenek. Az Untitled, c. 1971–1974 című fotója a Christie’s november 21-i New York-i árverésén 1,44 millió dollárért kelt el, ezzel új fejezetet nyitva a kortárs fotográfia történetében.

Tovább

Gursky, Eggleston, Sherman – Több mint egymilliárd forint bevétellel zárta fotóárverését a Christie’s

A Christie’s New York-i árverésén Trevor Traina, az Egyesült Államok volt ausztriai nagykövetének kivételes gyűjteményét kínálta október 2-án megvételre, ahol olyan kortárs fotográfusok műveire lehetett licitálni, mint Diane Arbus, Robert Frank, Nan Goldin vagy Cindy Sherman. A gyűjtemény becsült értéke közel hárommillió dollár volt, központi darabja pedig William Eggleston mesterműve, a Greenwood, Mississippi (Red Ceiling) (1973), amely 302.400 dollárért cserélt gazdát. A legmagasabb áron azonban Andreas Gursky Dortmund (2009) című munkája kelt el, melyért 352.800 dollárt fizettek.

Százszoros áron került a fotóaukcióra a két éve talált ritka Stieglitz-nyomat

2021-ben Jeff Sedlik egy árverésen, a Connecticut állambeli Old Saybrookban vásárolt meg egy kifakult, bekeretezett Alfred Stieglitz fotót. A hírről a Punkt is beszámolt, hiszen az eleinte kockázatosnak tűnő 2200 dolláros üzlet gyorsan változott tündérmesévé, ugyanis Sedlik a kép megvásárlása után kinyitotta a képkeretet és a hátsó borító eltávolítása után kiderült, hogy a keretben nem egy, hanem két kép lapul: mégpedig az ismert és elismert Stieglitz egy ritka platinanyomata.

Ez volt a világ egykori legdrágább fotója, melyet Athénban fényképeztek

Bár rengeteg felvétele volt, Girault de Prangey életében egyszer sem mutatta meg és sohasem állította ki fényképeit, melyeket meglepő módon csak az 1920-as években fedeztek fel birtoka raktárában, és csak újabb nyolcvan évvel később, a kétezres évek elején váltak ismertté, amikor 2003 májusában a Christie’s londoni árverésén a katari Saud Al Thani sejk 922.488 dollárért vásárolta meg egyik Athénban készült dagerrotípiáját, mely a Zeusznak szentelt templom megmaradt oszlopait ábrázolta.

Mostantól ez a kép a világ legdrágább fotográfiája

Man Ray 1924-ben készült Le Violon d’Ingres (Ingres hegedűje) ikonikus fotóját árverezte el a Christie’s. Az eredeti példány május 14-én, szombaton került árverésre, ahol 12,4 millió dollárért, körülbelül 4,8 milliárd forintért kelt el.

Richard Gere fotógyűjteményét árverezi el a Christie’s

A 139 fotóból álló gyűjtemény főleg a 20. századi fotóművészetet reprezentálja olyan nevekkel, mint André Kertész, Brassaï, Edward Weston, Tina Modotti, Alfred Stieglitz, Richard Avedon, Diane Arbus, Irving Penn, Sally Mann, Robert Mapplethorpe és Herb Ritts.

Ez lehet a történelem legdrágábban eladott fotója

Az, hogy a Le Violon d’Ingres valóban új rekordot dönt-e, az attól függ, hogy lesz-e valaki, aki hajlandó rekordösszeget fizetni ezért képért, amit Darius Himes, a Christie’s nemzetközi fotográfiai vezetője „a 20. század egyik legikonikusabb alkotásának” nevezett.